Vette jaren Redactioneel u IMet/Graphics gromngen GeoCensus Huidige revolutie 'W m m Overeenkomsten revoluties Oproep GIN Mijn ideale wereld Partners Geo-Informatie Nederland «fcy rijksuniversiteit twavosmc 2012 is begonnen. We begroeten een nieuwe voorzitter. Na een periode van ruim vijfjaar heeft Jan Willem afscheid genomen. Er breekt een nieuwe periode aan. Hoe die periode er uit gaat zien kunnen we alleen gissen, iets waar velen van ons vakmatig goed in zijn. Waren de voorgaande jaren de zogenaamde vette jaren en gaan we nu de magere jaren tegemoet? Of is hetjuist andersom? Dit blijft een lastig vraagstuk. Vette jaren kun je namelijk op vele manieren beleven. Vaak worden de vette jaren afgemeten aan financiële welvaart. Maar is dit wel altijd de ultieme vorm van overvloed? Laat ik dat eens proberen te bekijken in de lijn van de revoluties die voor de mensheid belangrijk zijn geweest. Rond de i7e eeuw werd in de wetenschappelijke revolutie de wetenschap los gemaakt van religie. In deze periode ontstond onder meer de moderne natuur- en wiskunde. In de i8e eeuw vond de agrari sche revolutie plaats. Het was een beweging die er met name voor zorgde dat de bevolking explosief groeide. Vervolgens kregen we de industriële revolutie. Steeds meer mensen werkten onder één dak, er ontstonden op grote schaal fabriekshallen. De industriële revolutie zorgde ervoor dat de welvaart in het algemeen toenam. Ook werd de rol van vrouwen in het arbeids proces steeds prominenter. Dit was onder andere te danken aan de behoefte van grote mannen om oorlog te voeren, terwijl intussen voor een flinke uitdunning van de mannelijke beroeps bevolking werd gezorgd. De periode waarin wij nu leven noem ik vaak de administratieve revolutie; anderen noemen het de digitale revolutie. We zijn ons steeds meer bezig gaan houden met het vastleggen van gege vens én het bedenken van gegevens en systemen (ons wereld wijde monetaire systeem is in mijn optiek een bedacht systeem). De welvaart is nog meer toegenomen, we houden ons als mensheid steeds minder bezig met basale zaken omdat in onze eerste levensbehoefte al is voorzien. Het lijkt vanzelfsprekend dat er eten is, dat we stroom hebben en dat we auto kunnen rijden. De administratieve revolutie is te herkennen aan de vele Milo van der Linden kantoorpanden. Panden waar we in de ochtend massaal naar toe forenzen. Panden waar mensen hele dagen naar schermen zitten te staren, bellen en met elkaar overleggen over schijnbaar ontastbare zaken. In alle revoluties meen ik een aantal generieke zaken te herken nen: een steeds groter deel van de mensheid kan probleemloos in de eerste levensbehoefte voorzien. Het aantal personen dat de absolute macht bezit is steeds verder afgenomen. We acteren steeds meer als één mensheid én we weten steeds meer van elkaar, wat we doen, hoe we denken. Persoonlijk ben ik, zoals velen van jullie weten, een enorme fan van 'open'. Open source, open data, open standaarden. Niet zozeer omdat ik alles gratis wil, maar omdat ik denk dat de volgende revolutie de mensheid zal leiden naar een 'gemeen schappelijk brein'.Toegang tot en gebruik maken van kennis wordt straks hopelijk gemeengoed, ongeacht afkomst, financiële positie of geografische locatie. Laten we als GIN alvast proberen om deze revolutie te steunen. Laten we als vereniging elkaar nog meer informeren over trends, maar ook over het verleden. Ontsluit gegevens zonder voorbe houd. Deel kennis zonder daar iets voor terug te verwachten. Maak software waar anderen gebruik van kunnen maken en die anderen kunnen verbeteren. En houd vervolgens de wereld in de gaten om te ontdekken welke (nu nog) ondenkbare zaken er mogelijk zijn dankzij geo-informatie. Voor mij is de ultieme vorm van overvloed een wereld zonder macht, zonder oorlogen en met genoeg voedsel voor iedereen. Laat de vette jaren maar komen! Milo van der Linden CT&f CfOOfSIF os Via MIJNGIN wordt de GIN-ledendatabase up-to-date gehouden. Zodoende kunnen we leden beter informeren en gerichte uitnodi gingen voor activiteiten sturen. In juli 2011 is aan alle persoonlijke leden per brief gevraagd in te loggen op MIJNGIN en het persoonlijk profiel aan te vullen. Ben je er nog niet aan toegekomen? Ga naar de website, log in met je lidnummer en je postcode. Nadat je bent ingelogd leidt elke volgende muisklik naar je profiel. Dit profiel moetje aanvullen voor je verder kunt in de site. Voor meer informatie over MIJNGIN en inloggen op www.geo-info.nl Geo-lnfo 2012-1 3

Geo-Info | 2012 | | pagina 5