Vierde GIN-congres doorbrak grenzen Verslag 30 november 2011 G#IM 91 'Geo doorbreekt grenzen'was de titel van het vierde GIN-congres in de Jaarbeurs. Voor beide beursdagen 30 november en 1 december schreven zich meer deelnemers in dan de 2600 die in 2009 feitelijk verschenen. Bezoekers, merendeels nog geen lid van GIN, namen vaak ook deel aan het gratis congres met tien keynotes en 25 parallel-lezingen. Van de laatste werd voor dit verslag dezelfde selectie gemaakt als de meeste deelnemers deden. (Voor latere historici: het waren soms andere boeiende sprekers dan die waren gepubliceerd in het programma en zelfs de ter plekke verstrekte hand-out bevatte voor de eerste dag viermaal de spannende lezingnaam 'Titel nog niet bekend'.) Keynotes Sessievoorzitter Peter Hoogwerf gaf als eerste het woord aan Ed Nijpels, heel duidelijk van GeoBusiness Nederland (GBN) en met deels dezelfde statements als op hun themamiddag (zie p. 28/29). Ook hier was de 'gouden driehoek'juist in de geosector voorbeeldig ingevuld en de open overheidsdata door de ministers Verhagen en Schultz in drie minuten geregeld. Nijpels sprak ook op het vorige GIN-congres en vond wat er nadien was gebeurd een 'grandioze ontwikkeling'. De GBN-voorzitter:'Geo-informatie wordt op een groot aantal terreinen benut waar we twee jaar geleden geen weet van hadden. De 80% kan nog 100% worden.' (Hij wist dat de zaal wist dat 80% van alle infor matie al jaren ruimtelijk heet.) Bedrijven moeten volgens hem gaan nadenken over wat overheden niet meer doen. "Toch zal de compacte overheid een beroep doen Hoogwerf en Nijpels. op het bedrijfsleven vanwege het markt- tenzij, waarvoor wij zo gestreden hebben", zo voegde hij er aan toe, wetend dat men niet alleen risicodragend financieel wil participeren."Geo-informatie is een verouderde term, daar moeten we hier op deze dagen misschien wel afscheid van nemen, het is ruimtelijke informatie", aldus een ander statement. De BGT kon men verder volgens hem "de bijbel van de geo-informatie noemen". Wat hij betitelde als"mijn lieve vriendin Dorine Burmanje" werd vanuit de zaal gevraagd en vanuit het Kadaster wat de rol van het bedrijfs leven bij open data was. "Op dit moment nog niets. We zijn te passief geweest als bedrijfsleven. Het is een oproep aan ons zelf om toegevoegde waarde te leveren", zo was zijn eerlijke antwoord. IPO-directeur Gerard Beukema, evenals Nijpels zonder sheets, vond dat "de schaal van de bestaande provincies geen belemmering mag zijn." Dat mag natuurlijk voor geen enkel terrein en dus is de IPO-samenwerking breder dan die Beukema mét inspirator Marjan Bevelander. Geo-lnfo 2012-1 5

Geo-Info | 2012 | | pagina 7