Track over het nieuwe werken 'BGT de bijbel van de geo-informatie' Vraag uit de zaal naar BGT-baten. het hoogst voor Rotterdam i.ooo.ooo). Per inwoner geeft dat allicht een ander plaatje en is Den Haag het goedkoopste uit 0,9) en Schiermonnikoog het duurst 21). Ook het aantal terreinvlakken kan per inwoner worden uitgerekend. In Vlie land zijn dat er 0,4 en in Krimpen aan den IJssel wel 20, maar heel het westen lijkt ook bij vlakken weer het meest versnipperd en rijk.Vanuitdezaal was er in plaats van dank voor de gratis service de lastigere vraag naar de baten van de transitie. 'Het syndroom van de bureaugebonden ontwerper'was de titel van de lezing van bosbouwer Joost Verhagen. Hij was al directeur-eigenaar van Cobra Boom-, Plan- en Eco-Adviseurs in Wilbertoord (NB) toen Verhagen met 'vergeten in te meten'. Van Loon. Jantien Stoter. hij door het bezuinigen op groen Cobra Geo-Adviseurs oprichtte. Enthousiast toonde hij wat er bij bomen fout kan gaan als locaties niet exact gemeten zijn. Of dia meters van stammen en kronen man keren. Op basis- kaarten hebben bomen'allemaal hetzelfde rondje' en op basis daar van worden wer ken voorbereid en stadsbomen vernield, weet hij. Dus schafte hij Mobile Mapper en 3D omgevingsscanner aan en kon daarmee beheerders en ontwerpers hele puntenwolken bieden. Uitéén meting zijn er zodoende posities, dimensies, terrein hoogten en panoramafoto's beschikbaar. Grondradar en geo-gerefereerde lucht foto's kunnen het nog verrijken. Stelde deze spreker eerder al de vraag "Waar zijn de landmeters?" (bij kaarten die verkeerd waren geïnterpre teerd), tot slot vroeg hij ook:"Waar zijn de softwareverkopers, mensen die dingen verkopen die ze niet waar kunnen maken?"(Ze waren niet in de zaal, maar misschien op de beurs?) Geodeet Joost van Loon (NSO) verving Marlène van Benthem uit de hand-out die Radkoop Koop uit het programma zou vervangen en sprak over meten vanuit de Geo-lnfo 2012-1 7

Geo-Info | 2012 | | pagina 9