Guidance Effectiever boeren dankzij de satelliet Akkerbouw is niet meer hetzelfde sinds de invoering van automatische tractor- en werktuigbesturing. Satellietnavigatie heeft een storm aan innovaties en toepassingen veroorzaakt waarvan het eind nog niet in zicht is. Het heeft even geduurd voordat de boeren ook werkelijk aan de gang gingen met Global Navigation Satellite Systems (GNSS) zoals de verzamelnaam is. Maar in 2011 kwam het aardig op gang en voorzichtige schattingen zijn dat zo'n 10% van de tractoren in Nederland met een GNSS systeem is uitgerust. Ongeveer io% van de tractoren in Nederland heeft GNSS 'Precision Pays' Continue mobiel internet Tamme van der Wal, AeroVision B.V. (foto) Sytzede Bruin, Wageningen University GNSS was jarenlang het exclusieve domein van enthousiaste technici en inno vatieve boeren. Meer een toy dan een tooi. Dat is inmiddels wel anders. Een rondgang op de Agritechnicabeurs in Hannover laat zien dat iedere machineleverancier wel iets met GNSS doet - van stuurhulpje tot autonome machines. De technologie maakte allerlei toepassingen haalbaar en het draagt sterk bij aan de automatisering van het veldwerk. GNSS is een Enabling Technology, zoals dat heet. Het FieldFact project (www.fieldfact.com) onderzocht in 2006 al waarom Europese boeren (zouden) investeren in GNSS: Voor het verhogen De Community for Agricultural Policy Implementation and Geo-lnformation (CAPIGI) houdt zich bezig met het bestuderen en stimuleren van geo-informatie als enabler van innovaties in het (Europese) landbouwbeleid. Middels conferenties en workshops met deelnemers uit de hele EU bespreken overheid, kennissector en bedrijfsleven de kansen die geo-informatie biedt en welke valkuilen we moeten vermijden. De sterke opkomst van precisielandbouw - waarbij geo-informatie een cruciaal ingrediënt vormt - heeft de aandacht voor geo-informatie verbreed van overheid naar boer en de belanghebbenden in de agro-ketens. In een reeks van 4 artikelen wordt het gebruik en het belang van geo- informatie geschetst tussen boeren overheid. Deel3: 'Guidance'. van de produc tiviteit, voor het produceren van management informatie en voor het voldoen aan wet- en regelgeving en het aantonen daarvan. Die motieven zijn 5 jaar later nog steeds geldig. De toenemende adoptiegraad maakt ook de ontwikkeling makkelijker van allerlei toepassingen waarvoor de plaatsbepaling belangrijk is: variabele doseringen, mecha nisch wieden et cetera. De belangrijkste motivatie vooreen boer om in een satellietnavigatiesysteem te investeren is dat het uiteindelijk zichzelf terugbetaalt. Elke leverancier weet dat en maakt in de marketing gebruik van business cases: hoeveel besparing van brandstof en tijd levert het op? De beloftes zijn enorm: 90% vermindering van overlaps (John Deere), 50% verhoging van opbreng sten (Trimble). Op lange parallelle werkgangen verslaat de GPS gemakkelijk de boer met rechtrijden en het vermijden van overlaps of gaten in de bewerking. Daarnaast is het veel minder vermoeiend en kan er 's nachts ook gewoon worden doorgewerkt, wat in piektijden (zaaien/poten en oogsten) een enorm voordeel is.'Precision Pays'is een kreet die voor veel boeren het startpunt markeert om hierin te investeren. De voordelen zijn al evident voor de grote bedrijven, maar met de dalende prijzen en sterk verbeterde performance wordt het voor een steeds grotere groep interessant. Opname van een perceelsmeting voor het filmpje "Schone bronnen: de rol van ICT-toepassingen". (Foto: Aad Klompe.) Een aantal jaren terug verkocht men vaak een eigen RTK basisstation aan de boer. Dit werd dan op de gevel van de schuur bevestigd of in een mast. 12 Geo-lnfo 2012-2

Geo-Info | 2012 | | pagina 14