Precisie maakt meer mogelijk Met rechtrijden verslaat de GPS de boer gemakkelijk Robots in de landbouw Bouwplan maken met GAOS Dat levert grote autonomie op, maar een beperkte actieradius. Tegenwoordig wor den er steeds meer netwerk oplossingen aangeboden. De RTK correcties worden via mobiel internet (GPRS) verstuurd, een systeem dat helaas niet altijd continue en doorlopend beschikbaar is. Dat is goed genoeg voor landmeters die hun basissta tion moeten inmeten, maar een rijdende tractor heeft daarvoor continue mobiel internet nodig. Het bedrijf 06-GPS heeft dit opgelost met een speciaal mobiel internet netwerk. Dit verhoogt het gemak waarmee de boer hiervan gebruik kan maken. Het gaat bij de precisie vooral om watje er mee wilt doen. Rechtrijden is een toepas sing die direct aansluit bij de dagelijkse praktijk. Dit werd al vrij snel uitgebreid met het herhaald rechtrijden op dezelfde paden. Dus zaaien, bemesten en oogsten over de zelfde rijpaden. En als je precies weet waar je plantjes staan, is mechanisch schoffelen ook weer mogelijk. Vanaf hier gaan de gedachten over wat mogelijk is twee kanten uit. Enerzijds werkt men verder aan robots die zich autonoom door het veld bewegen om gevoed door senso ren op de juiste plek de juiste handeling te verrichten. In het EU project RHEA (www.rhea-project.eu) werkt men aan een soort'robofarm'waarbij rondzoemende quadrocopters de gewassen in de gaten houden en de tractor-robots aansturen. Het Wageningse Clever Robots for Crops (www.crops-robots.eu) is pragmatischer en werkt aan robots voor specifieke taken in de tuinbouw. (Zie kader hieronder). Google Earth/Streetview-beeld met een geplande grasstrook tussen de insteek van de sloot (blauwe lijn) en de kopakker (gele lijn). De positionering van de referentielijnen in het fotobeeld is een benadering. Copyright Google Earth. Een andere stroming richt zich op de inrichting van het veld. Als je op de cm kunt rijden, en je weet op de cm de maat voering van je tractor-machine combinatie, dan kun je precies uitrekenen hoe je je veld gaat bewerken. In de Hoeksche Waard zijn boeren al jaren hiermee bezig (www. hwodka.nl). De landbouwpercelen zijn er relatief klein (<20 ha) en er zijn vrijwel geen twee kanten gelijk. Dankzij GNSS zijn de boeren in staat om toch moderne landbouw te bedrijven in dit kleinschalige landschap. Zij berekenen nauwkeurig de richting en de breedte van de bewer kingen en plannen die dan zodanig, dat zij optimaal manoeuvreren bij obstakels zoals een hoogspanningsmast, zodat ze Robots gaan op de lange termijn traditionele machines in de landbouw vervangen. Ze maken het mogelijk bewerkingen precies uit te voeren met beperkte arbeids kosten. Een robot moet weten waar hij zich bevindt: hij zal altijd uitgerust zijn met een GNSS voor plaatsbepaling en voor autonome navigatie. De taakinformatie die een robot nodig heeft om zijn werk te kunnen doen gaat over het wat en het wan neer van die taken, maar ook over waar die taken moeten worden uitgevoerd: geo- informatie dus. Robots in de akkerbouw zijn nog niet op de markt. Veiligheid en robuustheid zijn de belangrijkste problemen. Landbouwmachines worden steeds meer uitgerust met GNSS systemen die de besturing grotendeels overnemen. Ook worden ze uitgerust met systemen die plaats-specifieke bewerkingen mogelijk maken op basis van geografische taakinformatie. dr. ir. Tijmen Bakker -Tyker Technology tijmen.bakker@tyker.com, www.tyker.com precies voor de veldingang uitkomen als ze klaar zijn. Dankzij die precieze aanpak kunnen ze betere afwegingen maken bij het vaststellen van hun bouwplan. In de toekomst willen ze deze informatie ook auto matisch koppelen aan sensor-informatie van bodem of gewas om de teelt nog verder te optimaliseren. Zo kunnen verschillen in bodemdichtheid aanleiding geven om de aardappelen dichter bij elkaar te plaatsen, zodat in het groeiproces de optimale grootte wordt behaald. De boeren uit de Hoeksche Waard en onderzoekers van Wageningen UR heb ben gezamenlijk een systeem ontwikkeld dat de boeren helpt met het inrichten van de percelen. Dit systeem heeft de werknaam GAOS gekregen: Geo Akker Optimalisatie Service. Op basis van nauw keurig ingemeten grenzen, exacte werk- breedte van de machine en specifieke wensen van de boer wordt een optimaal bewerkingspatroon uitgerekend. Voor moeilijke randen en hoekjes kan worden uitgerekend of het rendabeler is om er gewas te telen dan om het als 'natuurak- ker' in te richten met fraaie bloemen of een overblijvende grasrand. Dit laatste is een belangrijke wens van bewoners, recreanten, overheden en regionale landschappen waarvoor men een geringe vergoeding over heeft. Geo-lnfo 2012-2 13

Geo-Info | 2012 | | pagina 15