Grotere productiviteit GNSS maakt moderne landbouw mogelijk in een kleinschalig landschap Smart farming Opleiden De twee lijnen van robotisering en inrichting komen uiteraard weer bij elkaar op de boerderij. Bemand of onbemand, de akker kan steeds effectiever bewerkt worden. De inzet is om met behulp van de hightech de landbouw tot een schone en efficiënte producent te maken, met minimaal gebruik van middelen, zonder onnodige stikstof emissies en zonder het landschap geweld aan te doen. Dankzij de hightech kan ook rendabeler geboerd worden want de technologie stelt de boer in staat zijn bedrijfsmiddelen (zoals land, mensen, inputs, kapitaal en machines) efficiënter en effectiever in te zetten. Een De vertaling van data naar informatie en gebruik daarvan voor aansturing van landbouwmachines verloopt momenteel nog moeizaam. Foto: Sytze de Bruin. grotere arbeidsproductiviteit is een van de belangrijkste doelen die daarmee gerealiseerd kunnen worden. De inzet van high tech is zoals altijd begonnen bij het verbeteren van de bestaande activitei ten en bedrijfsproces sen. Dit is de drijfveer geweest om steeds nieuwere en extremere oplossingen te bedenken. We praten tegenwoordig niet meer over precisielandbouw maar over Smart Farming. Het geheel van de inzet van technologie (GNSS, sensors, IT etc.) maakt van de boer een smart farmer, die op intelligente wijze zijn bedrijf runt als een zichzelf continue verbeterend pro ductiesysteem. Daarom moeten aspirant boeren steeds beter opgeleid worden. Het gebruik van GNSS wordt nu ook in het agrarisch onderwijs toegevoegd aan het curriculum. Het biedt tal van uitdagingen op allerlei vlak waar de volgende gene raties mee aan de slag kunnen, (zie kader Opleiden). De boer vaart niet blind op de optima lisatieresultaten, maar wil ze kunnen bijstellen omdat zijn wensen niet alle maal zijn uit te drukken in het handjevol parameters waarmee de optimalisatie werkt. Daarom ondersteunt de web ser vice GAOS het handmatig bewerken van zogenaamde referentielijnen. Wanneer de boer tevreden is met de resultaten kan hij het ruimtelijke plan overbrengen naar de boordcomputer van de tractor en zo zijn akkers bewerken. rijkaart plaatsspecifieke data taakkaart Precisielandbouw betekent een ingrijpende vernieuwing in het agrarische productieproces op het boerenbedrijf. Het wordt mogelijk om geografische informatie over percelen en gewassen te gebruiken voor een advies dat in principe voor elk deel van een perceel tot een optimale productie leidt. Waar een nutriëntentekort dreigt of een ziekte optreedt kunnen gerichte acties worden ondernomen.Terminals in tractoren zijn steeds vaker verbonden met het automatische stuursysteem, de werktuigbe sturing en sensoren op de werktuigen. Zo komt er informatie beschikbaar voor de ondernemer waarmee hij de productie per deel van zijn perceel kan reguleren. De agrarische ondernemer en zijn medewerkers op de hoogte zijn van de toepassingen om ermee te kunnen werken. De boer moet zich bijscholen. In lesprogramma's van agrarische opleidingen moet'smart farming'een plaats krijgen. Een groep onderzoekers van WUR-PPO heeft samen met docenten uit het agrarisch onderwijs vier lesmodules ontwikkeld voor het agrarisch onderwijs (MBO en HBO). In die lessen leren de cursisten hoe ze informatie kunnen verzamelen over het perceel, zoals geometrie, laagtes, drains en groeiverschillen. De informatie wordt verwerkt en de cursisten leren hoe een bewerkingspatroon en taakkaarten voor een kunstmeststrooier en spuit te maken. De cyclus van data verzamelen - verwer ken - toepassen - effectmonitoring wordt daarmee heel concreet. Deze vier modules zijn een aanzet en moeten door docenten worden geïmplementeerd. Omdat de technologie ook voor docenten nieuw is, zou dit voorlopig het best kunnen worden geconcentreerd op enkele gespecialiseerde praktijkcentra voor landbouwtechniek waar mechanisatie, software en kennis beschikbaar is, en waar de modules steeds aan de zich snel ontwikkelende producten worden aangepast. ing. David van der Schans (projectleider) david.vanderschans@wur.nl 14 Geo-lnfo 2012-2

Geo-Info | 2012 | | pagina 16