Wegwijs 25 jaar functioneel ontwerpen Verslag G-iN 'De kunst van het kaartkijken' Geo-lnformatie Nederland Voorzitter Mare Hameleers leidt de eerste spreker in. 'Nieuwe prijs voor dienstbaar ontwerpen'. _Q i/i Paul Mijfc«n*#r 3 Design for Function Award Op 2 november 2011 kon de kaartliefhebber in Amsterdam twee aan elkaar gekoppelde bijeenkomsten bezoeken: een 'gewone'van de Werkgroep van de geschiedenis van de Kartografie van GIN. De bijzondere bijeen komst was ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het ontwerpbureau van Paul Mijksenaar en de overdracht van (een deel van?) zijn prachtige (karto)grafische verza meling aan de Bijzondere Collecties van de Universiteit van Amsterdam. De eerste bijeenkomst vond plaats in een zaaltje van het Allard Piersonmuseum en was georganiseerd onder de titel 'Wegwijs - Sym bolen vroeger en nu! Maar in feite ging alleen de eerste voordracht over symbolen. De tweede handelde eerder over het thema vertelperspectief, en de derde over onzekerheid bij het gebruik van oude kaarten en andere informatie bij de reconstructie van ruimtelijke ontwikkelingen. De term Wegwijs kon de lading echter toch met enige moeite dekken. Na de opening door dagvoorzitter Mare Hameleers wijdde prof. Ferjan Ormeling, kartograaf,een beschouwing aan het'Sym- boolgebruik op oude kaarten'.1 Hij stelde dat het gebruik van symbolen en hun verklaring niet vanzelfsprekend is. Kaarten met een weergave naar de natuur, zoals de fraaie vogelvluchtkaarten van Bollmann doen het namelijk zonder symbolen. Je gaat symbolen gebruiken als de weergave naar de werkelijkheid te bewerkelijk is, de details onbekend zijn, of wanneer er onvoldoende ruimte is. Mercator werkte met gestandaardiseerde symbolen, maar bij hem ontbreekt vrijwel steeds een verklaring van die tekens. Een verklaring wordt pas echt nodig als de informatie complex wordt. Zoals minder vertrouwde verschijnselen als verschillende bodem soorten, in de kaart worden weergegeven worden. Bundeling ofwel classificatie van de verschillende legenda-eenheden komt daarbij ook in de belangstelling, maar dat pas na ongeveer 1750. Daarvoor is het nog vaak een rommeltje, wat het gebruik voor historisch onderzoek vaak zeer bemoeilijkt. Over de leesbaarheid van symbolen is men pas vrij recent gaan nadenken, met als afschrikwekkend voorbeeld de hellingstreepjes van Leh- mann (hoe steiler het reliëf, hoe zwarter), waarin de overige kaartinformatie vaak jammerlijk verdronk. De spreker memo reerde ook aan Paul Mijksenaar. Die gebruikte de geijkte term legendalandjes (fantasiekaartjes met alle symboliek daarin verklaard in haar onderlinge samenhang) en de zeer kritische wijze waarop de jubilaris de wereld van de kartografen te klein wist te maken. Helaas was Mijksenaar niet aanwezig. De volgende spreker was mevrouw Lina van der Wolde, kunsthistorica en conservator van de Atlas van Stolk in het Schielandshuis in Rotterdam. Aan de hand van kaarten behandelde zij topografische tekeningen uit de collectie:'De kunst van het kaartkijken'. Het ging daarbij niet zozeer om de symboliek, maar om de wijze waarop het landschap aan de kijker werd gepresenteerd. En hoe hij of zij ook emotioneel daarbij wordt betrokken, dus het vertelperspectief ofwel point of view, ook bekend uit bijvoorbeeld letterkunde, film en stripverhaal. Met voorbeelden liet de spreker zien hoe in één afbeelding verschillende gezichtspunten kunnen worden gecombineerd, bijvoorbeeld een kaart van Haarlem recht van boven met troepenbewegingen onder een hoek van zeg 45 graden, of van opzij. De combinatie van veel informatie op één blad, met voor elk onderdeel een passend vertelperspectief, zou kenmerkend zijn voor de Nederlandse traditie. Een interessant thema, waar ik toch wat meer over zou willen weten. Prof. Guus Borger, sociaal geograaf, besprak onder de titel 'De oude kaart als kennisbron voor het verleden landschap'de metho dische problemen van een recent project. Hierbij is de ontwikkeling van de Randstad in de loop der tijd in kaarten afgebeeld voor een zestal tijdstippen: de jaren 800,1200, 1500,1700,1900 en 2000. Voor de eerste peri oden zijn er geen oude kaarten beschikbaar; je moet het vooral doen met geologische en archeologische informatie. Diverse begren zingen en andere feiten zijn dan helaas Geo-lnfo 2012-2 15

Geo-Info | 2012 | | pagina 17