lit - y a 1 R mi \j j ontkomen aan"). bedrog' 'i J "fe-3 -raft*N t cartografische verjaardagskalender r onbekend, en dat moet dan ook vaag of oningevuld blijven op de kaart. Zo is voor de periode rond 1200 wel min of meer bekend wat de ontginningsrichtingen waren in het Hollandse veen. Maar de begrenzingen ervan weten we niet en kunnen we dus ook niet weergeven. Na 1500 komen er kaarten, maar die zijn vaak moeilijk te interpreteren of spreken elkaar tegen. Een voorbeeld hiervan is de ligging of uitgestrektheid van verveningen. De spreker toonde ook ver ontrustende voorbeelden van de Biesbosch (was echt alles meteen weggespoeld bij de Elizabethsvloed in 1421?), van de Maasmond, en van de Haarlemmermeer. Lastig om wegwijs te worden uit al de oude bronnen en verantwoorde keuzen te maken! Professor Guus Borger. Na de voordrachten moesten de bezoekers hun (korte) weg zoeken naar de ruime Aula van de Universiteit van Amsterdam. Voor de bijeenkomst naar aanleiding van 25 jaar Bureau Mijksenaar, gespecialiseerd in Wayfinding en Information Design. Deze werd geopend door de heer Garrelt Verhoeven, hoofdconservator Bijzondere Collecties UvA. Hij memoreerde de ontwik keling van Paul Mijksenaar en zijn bedrijf, en van de alomtegenwoordige aanwezigheid van hun voort brengselen geen 'Kaarten zijn eigenlijk historische pendanten zien waartussen het materiaal van Mijksenaar nu ingebed zal worden. Paul Mijksenaar gaf zelf een toelichting hoe hij tegen kaarten en cartografie aankijkt, vooral functioneel maar toch ook esthetisch. Zijn tekst is ook te vinden op de hierna te noemen verjaardagskalender, en ik kan dus daaruit een passage citeren: "Kaarten zijn in feite extreme stileringen en abstracties. Het enige wat ze met de werkelijkheid gemeen hebben, is het topografische gebied dat ze bestrijken. Ze zijn het resultaat van generalisatie, overdrijving, versimpeling, vertekening, weglating en - verrassend genoeg - van persoonlijke smaak. Kaarten zijn eigenlijk bedrog. Kaarten zijn dus eerder fictie dan non fictie, eerder kunst dan reproductie, en juist daarom zo fascinerend. Ze tonen de oneindige rijkdom aan menselijke creativi teit en vindingrijkheid en zelfs de neiging tot behagen, dus schoonheid. Wat cartografie echter van schilderkunst onderscheidt, is het gebrek aan pretentie om kunstzinnig te zijn. Zelfs veel cartografen denken dat ze bezig zijn met een objectieve, algemeen geldende weergave van de werkelijkheid. Hun enige doel is dienstbaar te zijn aan wandelaars, reizigers, toeristen, bestuurders, onderzoekers, geologen en planologen. Maar wie even de functie wegdenkt en uitsluitend oog heeft voor de visuele aspecten, ontdekt geheimzinnige wonderen van kleuren, lijnen, vlakken en vormen." De rijke collectie kaarten, geen historische, maar wegens het functionele en grafische belang door Paul Mijksenaar verzameld, is nu overgedragen aan de Bijzondere Collecties. Spreker bood de jubilaris als dank een facsimile-uitgave aan van een sterrenatlas, onder het voor verschillende interpretaties vatbare motto "wayfinding in heaven". Aansluitend liet Jan Werner, conservator van de kaarten en atlassen van de Bijzondere Collecties) enkele feb Li J+.-».'r Joost Elffers, lid van de Raad van Advies van Mijksenaar bv, hield vervolgens een speels betoog over zijn rol als adviseur (kijken van buiten naar binnen, maar ook van binnen naar buiten), de angst van de wereld voor mensen met een niet scherp begrensd vakgebied, en de noodzaak voor de ontwerper om, in de woorden van de spreker, niet naar de dijk te kijken, maar naar het water, wat tot heel andere oplossingen kan leiden. Zijn voordracht werd gevolgd door een voor mij helaas grotendeels onbe grijpelijke woordenstroom van curatorToon Lauwen van de uit te reiken Paul Mijksenaar Design for Function Award,"een nieuwe prijs voor dienstbaar ontwerpen", dit alles ter toelichting van het hierbij afgebeelde drie dimensionale schema aan de hand waarvan 'Cartografische verjaardagskalender'. de prijswinnaar gekozen zou zijn. De toehoorders konden daarna gelukkig weer opgelucht ademhalen bij twee prachtige filmpjes, het ene van functionele strepen, randen, haaientanden, pijlen, kruisen, enz. die je op de bestrating kunt tegenkomen, en het andere van een nauwelijks in woorden uit te leggen oogstrelende visualisatie van een-en meerstemmige klanken. Dit ter introductie van de prijsuitreiking door Paul Mijksenaar zelve, tot aller verrassing niet aan een levend persoon, maar posthuum aan Edward N. Hines (1870-1938), een Amerikaan die 100 jaar geleden de middenstreep op de weg uitvond, een puur functioneel grafisch element dus dat sindsdien, zonder dat uitleg noodzakelijk was, talloze mensen het leven redde. Een gezien werkveld en aansprekende filosofie van de jubilaris in alle opzichten passende keuze, lijkt mij. De dag werd daarna, via een wit behand- schoende route terug naar de Turfmarkt, besloten met een druk bezochte receptie, waarbij de bezoekers bij vertrek nog een fraaie cartografische verjaardagskalender meekregen, door de schenker ongetwijfeld bedoeld niet voor op het toilet ("waar vind ik dat?") of in de gang, maar in de huiska mer, en dat in plaats van een schilderij, f René van der Schans 1 Deze bijdrage zal verschijnen in Geo-lnfo 2012-3. 16 Geo-lnfo 2012-2

Geo-Info | 2012 | | pagina 18