Samenvatting Overgangswaterpassingen op een nieuw niveau Summary Levelling gains new heights Literatuur Fig. 6. De twee instrumenten, barcode baken en computers met draadloos netwerk tijdens de veldtest. richtmerken op slechts 10 meter van elkaar en was het mogelijk het hoogteverschil ook direct door middel van conventionele waterpassing vast te stellen. Vervolgens zijn gedurende twee uur in een tweetal runs - ieder bestaande uit vier sets waar nemingen van ieder circa 7 minuten - een totaal van ongeveer 12.000 waarnemingen gemaakt. Het automatisch verwerken van de data door de on-line applicatie duurde, inclusief het versturen en laden van de data, circa 10 minuten, waarbij een derde deel van de waarnemingen werd verwor pen. De sluitfout tussen de twee runs was 0.69 millimeter, terwijl het verschil met het uit de directe waterpassing verkregen hoogteverschil slechts 0.15 millimeter was. De resultaten werden bereikt onder margi nale weersomstandigheden; er stond een stevige, vrijwel frontaal op de instrumenten gerichte, wind van circa sBft. Het was gedeeltelijk bewolkt, waardoor zonnige perioden op het traject werden afgewisseld door schaduw en gedurende een van de runs regende het zelfs kortstondig, terwijl bij een andere run de zichtlijn kortstondig door een vaartuig geblokkeerd werd. Desondanks werd bovenstaand eerste-orde resultaat behaald. Door conventionele waterpasinstrumenten te combineren met camera's en beeldver- werkingssoftware zijn de objectiviteit en kwaliteit van overgangswaterpassingen over afstanden van meer dan een kilometer aanzienlijk verbeterd. Waarnemingen wor den nu automatisch synchroon en volledig objectief gedaan, terwijl de nauwkeurig heid aanzienlijk is verbeterd. Met de nieuwe methode is het voortaan mogelijk ook bij overgangen van meer dan een kilometer eerste-orde resultaten te behalen. Daarbij is de methode dusdanig geautomatiseerd dat het resultaat van de meting binnen enkele minuten na afloop ervan bekend is. Combining conventional levelling instru ments with cameras and digital image processing, the objectivity and quality of levelling across distances over one kilomtre have been significantly improved. Measu rements are performed automatically in a synchronous manner and fully objectively, whilst the accuracy has been improved as well.The new approach facilitates obtaining first order results even across distances over one kilometer.The approach has been automated to such an extent that the results of the measurements are available within minutes. J.H.ten Damme, J.P.H. Lentjes,'Invloed van temperatuur op precisie-waterpasinstru- menten met compensator', in: Rijkswater staat Meetkundige Dienst MDTN-R-8613, (Delft, 1986). F. Deumlich, R. Staiger, Instrumentenkunde der Vermessungstechnik, (Heidelberg, 2002) N. de Hilster,'The Demi-cross: a reconstruc tion', in: Bulletin of the Scientific Instrument Society No. 105, (2010), pp.30-41. J.D. McGrae, Optical Tooling in Industry, (London, 1966) M.Takalo, P. Rouhiainen,'On Digital Level ling Technique Applied in Water Crossing', in: XXIII FIG Congress 'Shaping the Change', Munich, Germany, October 8-13,2006, (Munich, 2006), zie http://fig.net/pub/ fig2oo6/papers/tS53/ts53_o3_takalo_rouhi- ainen_0507.pdf, laatst benaderd 30/10/2011. 1 Een engelstalige versie van dit artikel zal verschijnen in Hydro International en GIM International. Starmountain Survey Consultancy BV, een bedrijf dat zich bezig houdt met specialistische metingen op hydrografisch en geodetisch gebied, is in 2000 door Nicolas de Hilster opgericht. Daarvoor was hij werk zaam als hydrograaf bij Osiris en als projectleider bij afdeling GAM van de Meetkundige Dienst van Rijkswater staat. Geo-lnfo 2012-2 19

Geo-Info | 2012 | | pagina 21