OGT studiemiddag 9 november Verslag "In mei gaan we terugkijken op wat er sinds oktober is gebeurd". Voorzitter Harrie van der Werf was zo enthousiast over het vrijgeven van de Basisregistratie Topografie per 2012, dat hij bij de opening van de studiemiddag al een voorschot nam op het programma van de volgende keer. Begrijpelijk, want het OGT (Overlegorgaan GebruikersTopvector) is sinds de oprichting eind vorige eeuw speciaal op die dataset gericht geweest. Elk jaar zijn daaraan twee studiemiddagen gewijd geweest. Deze middag was het thema 'Beschikbaarheid Basisregistraties', met als locatie het CBS gebouw in Den Haag. Er waren vijf sprekers en circa 30 belangstellenden. Maps4Science moet PDOK gaan aanvullen Maps4Science Fotogrammetrie steeds goedkoper Geo-dataflow BRT productie wordt LEAN Eerste spreker was professor Peter van Oosterom vanTU Delft, die het Maps4- Science voorstel toelichtte. Het voorstel is eind van de zomer ingediend bij NWO, de Nederlandse Organisatie voor Wetenschap pelijk Onderzoek. De bedoeling van M4S is te komen tot een geodata knooppunt voor de universiteiten. Het probleem met de hui dige situatie is, dat het gebruik van geodata door de Nederlandse universiteiten beperkt is. Dat ligt aan de beperkte toe gankelijkheid, de moeilijkheidsgraad van het gebruik (3D, AHN2) en onbekendheid met het bestaan van de data. De gebruikssituatie varieert per organisatie en er is veel overlap. De tien indieners willen via M4S een 'Large Scale Research Facility'tot stand brengen, met als doel de wetenschap verder te brengen. M4S is bedoeld als wetenschappelijke even knie van PDOK, en wil dat dus niet becon curreren maar juist aanvullen. Bijvoorbeeld door te werken aan een verbetering van de data-ontsluiting via het Nationaal Geore- gister. Op www.maps4science.nl is meer informatie over M4S te vinden. Tweede spreker was Stefan van Gerwen van de provincie Noord-Brabant. Hij beschreef de totstandkoming van de objectenkaart voor het beheer van de provinciale wegen. Het data-inwinningsproces wordt uitge voerd met behulp van digitale fotogram metrie. De tegenwoordig beschikbare appara tuur en software maken het proces veel makkelijker dan voorheen. Het kan nu circa tien maal zo snel worden uitgevoerd. Er zijn ook minder mensen nodig. Ooit telde het geodesie team van de provincie wel 50 medewerkers, nu zijn het er nog tien. Vijf daarvan werken buiten. Natuurlijk is ook de verbeterde beschikbaarheid van de stereo-luchtfoto's van groot belang. Voor de toekomst zijn er nog wel een paar wensen: kostenreductie door luchtfoto's af te nemen van een lan delijke vlucht, mits de technische spe cificaties kloppen: gebruik van UAV's voor aanvullend beeldmateriaal; ontwikkeling van 3D-objecten met gebruik van CityGML. Ook organisatorisch zou het beter kunnen: het erbij betrekken van de gemeentelijke wegen is nu nog een heel gedoe. Dat zou beter moeten. De provincie werkt nu samen met enkele grote gemeenten die dezelfde software gebruiken, dat kan breder. En tenslotte: de provincie doet het werk nu zelf, maar als een aannemer het wil doen.. Jan van Sambeek, collega van Stefan van Gerwen, gaf hierna een korte update van het proces Dataflow, zoals dat bij de geo-ict afdeling van de provincie wordt geïmplementeerd. Hij had dat schema al op de vorige studiemiddag gepresenteerd, in mei 2011 (zie www.ogtweb.nlHet gaat daarbij om de keten van bewerkingen die binnenkomende data moeten doormaken om in de databases van de provinciale organisatie opgeslagen te kunnen worden. De meest recente ontwikkeling is dat de provincie van het ministerie van l&M de applicatie'BAG extract' heeft ontvangen die BAG-gegevens converteert naar een Postgres database. Omdat er als gevolg van de bezuinigingen steeds meer capa citeitsproblemen ontstaan, zoekt Jan van Sambeek medestanders en partijen die met de provincie willen samenwerken. Na de pauze was het woord aan Bert Bruns, productmanager Topografie bij het Kadaster. Hij startte met de aankondiging dat de topografische producten van het Kadaster per 1 januari 2012 via PDOK gratis beschikbaar zullen zijn voor de overheid. De luchtfoto's maken dan geen deel meer uit van de levering. De leveringsformats zullen zijn: GML en file geodata base. Dit riep discussie met de zaal op: men vond de GML bestanden veel te groot en ongeor dend. Daardoor zijn ze door de gebruiker moeilijk te hanteren. Men wil GML in beter behapbare brokken, bijvoorbeeld per kaartblad. De spreker erkende dat maar wees erop, dat het Kadaster in het verleden op verzoek van Geobusiness Nederland heeft besloten geen software gereedschap voor de omgang met GML bestanden te ontwikkelen. Daarna beschreef hij de werkwijze van het Kadaster bij de productie van de familie van topografische bestanden. Het blijkt dat het huidige productieproces van de BRT niet de gestelde doelen haalt: het is niet kostendekkend, de voorgeschreven 2-jaren actualiteit wordt niet gehaald, er is geen leveringsbetrouwbaarheid, en tenslotte: Geo-lnfo 2012-2 21

Geo-Info | 2012 | | pagina 23