Kantelpunt voor website? In 2012 nummers 1-10 Nieuwsbrieven welkom! Medialandschap Toekomst Literatuur Meer dank en afscheid Oude streamer eventueel door het bestuur aangeboden notulen af te wachten. "Verslagen van regio-activiteiten komen breeduit in het blad en de regiobijeenkom sten zelf heb ik als heel plezierig ervaren. Dat is een waardevolle ontwikkeling geweest. Ik heb het zó gestuurd heeft jeugdig enthousiasme!" ledereen beseft dat een webredacteur het niet alleen kan en dat het zeker niet aan hem ligt als de maandelijkse GIN-flits nog bij het adverten tie-aanbod prijkt, terwijl hij in 2008 ter ziele is gegaan. Keppel overstijgt met open vragen de statische informatie: dat de verenigingsac tiviteiten ook met het GIN-logo erbij in het blad kwamen, wilde laten zien dat dit ook van GIN is. Een voordeel van een hoofdredacteur in het bestuur was ook dat ik verslagen van regio-activiteiten als voorwaarde kon stellen", aldus Smit. Keppel is even enthousiast over zijn regio's en heeft als tip voor West-Nederland: "Goed voorbeeld doet goed volgenl'Terugkomend op de makeover van 2009: deze viel samen met een wisseling van de drukker en de loskoppeling van de eindredactie van de drukker naar een extern bureau. De Schilder-omslag van 2003 met het aardbolletje en de Franse résumé's werden verlaten en in een middenkatern spraken bestuursleden nieuwe verwachtin gen uit. Louis Smit zelf wilde het blad 'als een fluidbook digitaal bekijken'en dat komt vast nog, maar een ander wilde het ledental van 4000 in de komende jaren verdubbelen en dat blijft een illusie... Naast de koffie ligt het blad uit 2008 op tafel. Het blijkt dat Smit toen ook al een betere ontsluiting van de tijdschriftartikelen op internet wilde. Nog kan niet op onderwerp worden gezocht en moeten alle nummers en artikelen 'digitaal uit de kast worden getrok ken! Begin 2010 is bij het aanbieden van de digitale Geodesia door Amsterdam op de tijdschriftendatabank van de stichting De Hollandse Cirkel door de GIN-voorzitter beloofd dat Geo-lnfo in die Pictura-tijdschriftenviewer zal volgen. De toezegging is nog op de laatste ALV herhaald door interim-secretaris Marien de Bakker en het komt dus onder Keppel snel in orde. (Onder'Gerelateerde tijdschriften'linkt de GIN-website nu nog niet naar de tijdschrif tendatabank van De Hollandse Cirkel, maar naar onbruikbare sites van Geodesia en Kartografisch Tijdschrift.) In bredere zin geldt volgens Smit dat de website-met-twitters is verbeterd, "maar niet in de pas met wat kan." De scheidende man vervolgt: "De basis is er, maar moet nog tot volle wasdom komen. De nieuwe webredacteur Milo van der Linden "Wat ga je er op zetten? Uitsluitend wat nieuws waarde heeft of moet de site ook te gebrui ken zijn als naslagwerk? Wat is de rol van de site en staan we niet op een kantelpunt in de tijd? Wanneer je de eigenschappen van onze site eens kritisch beoordeelt, dan zie je dat er een heel ander businessmodel kan ontstaan ten opzichte van de traditionele gedrukte versie. Met ook heel andere mogelijkheden. En wellicht een breder publiek. Daar gaan we nog eens goed naar turen. Overigens is daarvoor recentelijk een werkgroep gestart." Het domein overstijgt ook het ledenbestand - net als de gratis Linked-lncommunity. In oktober 2008 verscheen er een combi-spe cial Inwinning, samen met Vi-matrix verzorgd, ook als bijlage bij Geo-lnfo. Hij zag er goed uit, maar "de meerwaarde is van beide kanten niet zo ervaren", aldus Smit. Vi-matrix (1992) van VBK Editorial Management B.V. werd intussen Geolnside en niet langer op regu liere basis verspreid, al blijft het motto: "het enige vakblad in Nederland dat alles zijn plek weet te geven."CMedia B.V. uit Emmeloord vindt zichzelf "de voornaamste speler in de markt van magazines voor CAD en GIS"en dat moet na de start van GISmagazine in 2003 zijn geweest. Daartussen heet het gefuseerde verenigingsblad Geo-lnfo, ook van 2003, bewust'Vakblad van Geo-lnformatie Nederland'. Toch zegt Smit: "Het is nog steeds een issue of het blad voldoende bestaansrecht heeft naast andere Nederlandse, maar ook Engelstalige bladen. Daar moeten we goed over nadenken." Gezien de blijvende verschijning op reguliere basis zou het ook een uitstekend platform zijn voor de toch vaderlandse Nieuwsbrieven van Geonovum, NCG,TU-GDMC en GeoBusiness Nederland... "Je moet geen oude schoenen weggooien voordatje nieuwe hebt.Tijd en energie moeten worden gezet op nadenken over verandering. Herkennen de leden zich nog in het blad? Of is er op de een of andere manier een mismatch? Al weet ik dat er ook velen dik tevreden zijn. Vernieuwing is onontkoombaar. Daar horen existentiële vragen bij. "Waar doe je het voor en voldoet de huidige vorm aan de vraag van de leden? Achter 2014 zie ik een shift naar een interactieve webomgeving en een blad datje soms drukt in een printshop op de hoek", zo voorziet Keppel al in een tijd dat de persen nog volop draaien (zelfs voor computerbladen). In de redactievergadering van december is een subgroepje ingesteld voor een themanummer over de trends in het geo-werkveld. Gedacht wordt aan nummer 2012-9. Smit: "Alles verandert. Alleen al als je ziet met wat voor methoden er nu ingewon nen wordt. Het vliegtuigje op de cover van 2011-10 herkende mijn vrouw op de tv in 'Nederland van boven." Tot slot zijn beiden kritisch over het in numeriek aantal groei ende 'free riders! de mensen die gratis op regio-bijeenkomsten, congressen, symposia en de site komen zonder lid te worden. Deze mensen moeten zich realiseren dat alleen de vereniging GIN dit alles mogelijk maakt. Adri den Boer Van der Meer en Smit: gaande en komende hoofdredacteur, in: Geo-lnfo 2008-2, p. 78/79. Louis Smit nam niet alleen afscheid als hoofdredacteur, maar ook als bestuurslid en redacteur. Dat laatste gold tevens voor Ronald Bokhove. In de redactievergadering van 8 decem ber (bij het Kadastermuseum!) werd ook hij hartelijk bedankt. Met name de proevencontrole was bij hem in goede handen. Aangezien Klaas van der Hoek de BvK-plekvan Hendrik Westerbeek in het GIN-bestuur zal overnemen, zal ook vertrek van die redacteur in de rede liggen. Wordt vervolgd! "Gaat uw favoriete Geo-lnfo of een van de andere bladen verdwijnen?" Dat citaat uit een bijdrage van Jan Willem van Eek over (geo)web 2.0 in Geo-lnfo 2009-12 werd daarin zelfs bevorderd tot een streamer. Geo-lnfo 2012-2 25

Geo-Info | 2012 | | pagina 27