25e ICA-congres in Parijs Verslag Vorig jaar kwamen van 3 tot 8 juli 1500 kartografen uit 106 landen bijeen in het Parijse Palais des Congrès, vlakbij de Are deTriomphe. Precies 50 jaar nadat in Parijs voor de eerste maal een General Assembly van de International Cartographical Association (ICA) was gehouden. Er werden 483 papers gepresenteerd in 8 parallelzittingen, 200 posters, veel commissievergaderingen, een general assembly, tentoonstellingen, excursies, alles in een uitermate vol programma. Veel (Nederlandse) kartografen waren al eerder afgereisd naar Frankrijk om een van de vele vóórcongressen of workshops bij te wonen, zoals het congres Maps for the Future in Orléans, Workshop Generalisation and multiple representation (met 3 bijdragen van het Kadaster) en de Workshop on User Issues in PublicTransportGeoinformation (beide laatste op het IGN in Saint-Mandé, Parijs). Voor de lezers die zich de fietstocht nog als onderdeel van een fietskaartgebruikstest op een NVK- congres in Helvoirt herinneren: een zeer succesvol onderdeel van de laatste Workshop was een realistisch gebruikersonderzoek m.b.t. de geo-informatievoorziening in het Parijse openbaar vervoersysteem. Tentoonstellingen Wetenschappelijke inhoud Corné van Elzakker was voorzitter van de jury van de internationale kaarten- tentoonstelling. Peter en René van der Krogt hadden de inzendingen voor de Barbara Petchenik wedstrijd voor kinderen ingezameld (voor de beste tekening met een kartografische voorstelling), gescand, gedocumenteerd en op een website gezet voor de jury; die website is nu ook open voor andere belangstellenden. Bij de goed bezochte atlassen- en kaar- tententoonstelling vielen onder meer enkele nieuwe schoolatlassen, de plastic reliëfmodellen en de goed ontworpen topografische kaarten op. Voor het effectief tentoonstellen van de digitale producten moet nog steeds een goede oplossing wor den gezocht. De internationale technische tentoonstelling viel qua omvang tegen: zo'n 35 standhouders, vooral uitgevers en niet zozeer van de kartografische produc tie-industrie (die tien van de 35 stands bemande). Dat werd goedgemaakt door de andere exposities, verspreid over de stad: in het stadhuis van Saint-Mandé, vlakbij de topografische dienst IGN was een tentoon stelling over kunst en kartografie. In de Bibliothèque Nationale een kleine maar geweldige tentoonstelling over ontdek kingsreizigers en Afrika (met oorspronke lijke notitieboekjes, schetsen, aquarellen, aanwijzingen voor'explorers', de eerste tijdens expedities vervaardigde foto's, etc., en een serie voor de exploratie van Afrika cruciale ige-eeuwse kaarten). In wetenschappelijk opzicht was deze ICA- conferentie wellicht beter en completer dan ooit. De papers voor de conferentie waren mede door de ICA-commissievoorzitters en een Franse wetenschappelijke ploeg geselecteerd. Van de 100 beste papers was onder leiding van Anne Ruas een twee delige Springer-publicatie gemaakt, die bij de inschrijving in gedrukte vorm klaar lag en ook als eBook is verschenen. Alle papers en posters stonden op een usb-stick die werd uitgereikt. Bij de presentaties van de papers liep alles prima, met goede technische ondersteuning, en vertaling Frans-Engels bij de belangrijkste onderwer pen en keynotes. Van de 483 papers waren er 104 Frans, 39 Amerikaans, 29 uit Brazilië, 58 uit Oost-Europa zonder Rusland, 65 uit Duitstalige landen. Uit Nederland kwamen papers van Menno-Jan Kraak, Nico Bakker, Connie Blok en Corné van Elzakker, al dan niet samen met hun ITC PhD-studenten. In de gehouden papers is de volgende trend waar te nemen: relatief nieuw zijn de 'neocartografie', crowd sourcing, vrijwillige geografische informatie en Web 2.0 en verder Open Source software oplossingen. Bovendien is er toch nog steeds veel aandacht voor automatische generalisatie. Er waren meer zittingen (6) dan ooit over gebruik en gebruikers en drie over crowd sourcing. En er was in Parijs natuurlijk veel aandacht voor het werk van de vorig jaar overleden Jacques Bertin. Het Palais des Congrès in Parijs waar de 25e Internationale Kartografische Conferentie werd gehouden. Er was een speciale bijeenkomst voor nationale karteringsdiensten op de woens dag, met aandacht voor standaarden (o.a een keynote van Athina Trakas, de Europese directeur van de OGC), Inspire, en het nieuwe GGIM-initiatief (Global Geospatial Informa tion Management) van de VN. Dit initiatief is bedoeld om overheden van met name ontwikkelingslanden te overtuigen van het belang van geo-informatie voor een natio- 26 Geo-lnfo 2012-2

Geo-Info | 2012 | | pagina 28