Speciale workshops De ambiance General Assembly De aardglobe van Coronelli uit 1683, met een doorsnee van 4 m, waaromheen de gala-receptie werd gehouden. nale ontwikkeling. In zijn presentatie ging William Cartwright uitgebreid in op de rol die de ICA kan spelen in de GGIM, zoals het netwerk van NMCA's, de kennis en ervaring van de vele commissies en de organisatie van regionale conferenties en workshops. Het congres was ditmaal gecombineerd met SAGEO, het jaarlijks gehouden congres over Spatial Analysis and Geomatics (SAGEO) in Frankrijk. Voor de promovendi was er een apart programma waarin ze kort hun onderwerp voor commentaar aan hun lotgenoten konden voorleggen. Tenslotte: we hebben nog nooit zo'n duidelijk kleur- gecodeerd programma gehad! Nieuwe elementen in het programma waren een drietal speciale workshops die tijdens de reguliere congresdagen georga niseerd waren: een 'Art Cartography Walk' op maandagavond, een'Meridian Walk'op woensdagochtend en een drietal work shops over Open Source Webcartography op de dinsdag-, woensdag- en donder dagmiddag. Die laatste waren namens de Werkgroep 'Open Source Geospatial Technologies'door Barend Kobben (ITC) georganiseerd als zogenaamde 'walk-in workshops'. Hier kon men onaangekondigd aan deelnemen en in theorie en praktijk op de hoogte worden gebracht van de moge lijkheden van Open Source programma's voor het maken van kaarten op het Web. De'Art Cartography Walk' heette voluit 'Exploring visible and invisible borders in Paris - a dialogic walk with cartograp hers and artists'. Dit was een interessant experiment waarin groepjes van karto- grafen met lokale artiesten samen Parijs in werden gestuurd om diverse wijken in kaart te brengen. Dit deden ze door het maken van foto's, schetsen, verzamelen van allerlei kenmerkende materialen en wat verder maar in je op kwam. Daarna maakten de op basis van grootschalige kaarten en een stapel knutselmaterialen 'collages'van hun indrukken groepen in een atelier. De samenwerking met de artiesten (fotografen, schilders, kalligrafisten, musici, etcetera) leidde tot verrassende en fraaie resultaten. Het inschrijvingsbedrag was al vier jaar geleden vastgesteld, en daar was door de Franse organisatie (een commissie van de Comité Francais de Cartographie onder leiding van de voorzitter Hélène Richard (Bibliothèque Nationale), ICA-vice- president Anne Ruas (IGN), Francois Lecordix en oud secretary-general Jean- Philippe Grelot, beide van het IGN niet van afgeweken. Maar de daarvoor geboden voorzieningen waren wat kariger dan oorspronkelijk gesuggereerd: de (staande) lunches beantwoordden meer aan Neder landse dan aan Franse voorstellingen en het Gala-evenement van 80 bestond uit drank en aperitiefjes. Maar dan wel in een indrukwekkende zaal van de Bibliothèque Nationale, bij de reusachtige Coronelli- globes, die zo gedraaid waren dat Nouvelle Hollande/Het Niew Hollandt prominent op de gasten was gericht. Er werd een nieuw ICA-bestuur gekozen: William Cartwright trad af als president. Als nieuwe president werd Prof.Georg Gartner uitWenen gekozen. De nieuwe secretary- general werd prof.Laszlo Zentai uit Buda pest, die David Fairbairn uit Engeland verving. Menno-Jan Kraak werd herkozen als vice-president van de ICA. Corné van Elzakker werd herkozen als voorzitter van de Use and User Issues Commission. Ferjan Ormeling werd vice-voorzitter van een werkgroep om in 2015 een International Map Year te realiseren. Als voorzitter van het ICA publications committee werd hij opgevolgd door Mike Peterson uit de VS. Het was al bekend dat het 26e ICA-congres in 2013 in Dresden wordt gehouden (25 -30 augustus). In een spannende stemming werd nu ook het conferentieoord voor 2015 vastgesteld: het wordt Rio de Janeiro in plaats van Washington D.C. Nico Bakker, Corné van Elzakker, Barend Kobben en Ferjan Ormeling Geo-lnfo 2012-2 27

Geo-Info | 2012 | | pagina 29