Informatie Bedrijven en diensten Mercatortentoonstelling in Rotterdam Kadasterklus in India Boete voor gefingeerde meetdata Museum Boerhaave gered 1 E De oplossing van de 16de eeuwse cartograaf Mercator werd wereldberoemd doordat zee- lieden hun koers voor het eerst met een rechte lijn op een zeekaart konden uitstippelen. Ontdek in de familieten toonstelling'Recht zo die gaat! Varen op de kaart van Mercator'alles over navigeren op zee met én zonder de kaart van Mercator. Histori sche kaarten, scheepsmodellen, lachspiegels en filmpjes met acteur JackWouterse helpen je daarbij, maar je gaat ook zelf aan de slag met globes, verrekijkers, kompassen, de sterrenhemel en moderne navigatiemiddelen als satellieten en GPS. Het enige exemplaar van Mercators wereldkaart in atlasvorm en zijn recent gerestaureerde globe zijn in de tentoonstelling te bewonderen. De expositie duurt tot en met 8 september 2013 in Maritiem Museum Rotterdam ter ere van 2012 als het 500ste geboortejaar van Gerard Mercator. (www.maritiemmuseum.nl) "Een omvangrijke klus: méér dan twee miljoen kaarten moeten worden gevectoriseerd. Niet bepaald een makkie. Hoewel de werk nemers van DSM-Soft in India goed zijn ingewerkt en gefaciliteerd, vergt zo'n omvangrijk traject een bijzondere aanpak. Het Kadaster heeft in mei 2010 een contract afgesloten met DSM-Soft uit Chennai in India. Doel: het creëren van een digitaal historisch percelenbestand dat teruggaat tot 1832. Aangezien het werk in India wordt uitgevoerd, zijn specialistische medewerkers van het Kadaster beschikbaar voor het maken van inhoudelijke keuzes. Onlangs heeft Andras Wilcsinszky, als adviseur van Nieuw- land betrokken bij het project, een bezoek gebracht aan India. Samen met Marien Bultman van het Kadaster trof hij daar een goed geëquipeerde groep werknemers aan. Zo'n honderd geschoolde medewerkers voeren in twee ploegen het feitelijke vectoriseren uit. Het productieproces is grondig uitgewerkt. Alle ins en outs van het verwerken van de hulpkaarten zijn opgenomen in een workflow. Hieruit blijkt een goed inzicht in het project. De automatiseringsgraad inclusief de monitoring van de input en output is hoog. Handwerk is zoveel mogelijk geauto matiseerd, vooral ook om fouten als gevolg van het handwerk te vermijden. Het leveringsproces is na de aanloopperiode beter op gang gekomen. In het project komt naar voren dat het opzetten van historische geodata een specifieke aanpak vereist. DSM-Soft, Nieuwland en het Kadaster bouwen hiermee veel ervaring op." (Bron: www.nieuwland.nl) Een geodetisch ingenieur moet vanwege gefingeerde meetgege vens een boete van 3000 betalen. Dat besloot het Verwaltungs- gericht Koblenz eind november 2011 en dat gaf daar een persbericht van uit.Tevergeefs bracht de ingenieur naar voren dat hij de meting aan een medewerker had overgelaten. (Bron: www.vdv.online.de) #Hïirrie*2MjN H ami TF.it iiAjui Zoals aan de orde kwam in Geo-lnfo 2011-12 moest Museum Boerhaave vorig jaar eenmalig 700.000,- extra eigen inkomsten verkrijgen om sluiting voor het publiek te voorkomen. Dat is gelukt, zodat op 31 december - de verjaardag van Herman Boerhaave-in Leiden de vlag uit kon! De laatste'klap'van 128.000,- gaf een diner met benefietveiling in de Pieterskerk, zeg op het graf van Snellius, op 15 december. Diverse verzamelaars en andere vrienden van het museum hadden voor de veiling van het museum tientallen antieke objecten ter beschikking gesteld die in het verlengde liggen van de collectie van Museum Boerhaave. Een theodoliet bracht 700,- op en een transversaalschaal 350,-. Uit de eigen collectie van het museum werden onder andere geadopteerd een Jacobsstaf (dr. Anton Peters) en proportionaalpasser van Hoevenaer (fam. Pieters). De geveilde theodoliet en transversaalschaal (www.museumboerhaave.nl). 32 Geo-lnfo 2012-2

Geo-Info | 2012 | | pagina 34