De geodetische boog van Struve in de filatelie Na het verslaan van Napoleon was er na het congres van Wenen in 1815 een sterke behoefte om de nieuwe grenzen van Europa goed in kaart te brengen. Tsaar Alexander I van Rusland gaf daarom Wilhelm Struve de opdracht om een nauwkeurige geodetische triangulatie uit te voeren langs de westelijke grenzen van zijn rijk. Werelderfgoed Postzegels populariseren hogere geodesie Wit-Rusland 2007 Letland 2077 Wim Meens, themaverzamelaar geodesie (projectleider Rijkswaterstaat-DID) Wel 34 van deze hoofdaansluitpunten zijn door de Unesco op de Werelderfgoedlijst geplaatst. Voor eigentijdse informatie over dit thema zij verwezen naar: http://whc.unesco.org/. Voor nog meer geïnteresseerden: de tijdschrif tendatabank van de stichting De Hollandse Cirkel (excl. Geo-lnfo) geeft voor'Struve'41 tref fers. De oudste is van de bijdrage'De groote Russische Graadmeting'van G.B.H.de Balbian in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde van 1889. De jongste is het memore- Litouwen 2009-7 ren van de bevordering tot Unesco-monument door Herman Quee in het tijdschrift De Hollandse Cirkel 2007-1, pagina 3. Naar aanleiding van diverse jubilea in diverse landen van deze triangulatie werden de laat ste jaren diverse postzegels en postzegelvel letjes uitgegeven. Eerder gaf bijvoorbeeld ook Rusland in 1964 al een zegel uit vanwege het overlijden van Struve, die 100 jaar daarvoor stierf. Friedrich Georg Wilhelm Struve (1793-1864) was van geboorte een Duitse astronoom. In 1808 ging hij studeren aan de universiteit van Tartu, Estland, waar hij later als professor les zou gaan geven. In 1820 werd hij directeur van het observatorium aldaar. Het observatorium dat het eerste meetpunt wordt van de totale triangulatie van Struve. De triangulatie, ondersteund door trigonometrie (de rekenkundige bepaling van hoeken en lengten van driehoeksfiguren), zou zich uitstrekken van Fuglenaes in Noorwegen tot aan Staro-Nekrasowka bij de Zwarte Zee, uitstrekkend over 2.820 km en heden ten dage lopend door 10 verschillende landen. Van Scandinavië door de Baltische staten naar Wit-Rusland, Ukraine, Moldavië en Rusland. De complete meting zou van 1816 tot 1855 duren. Het was de eerste over lange afstand gemeten gedeelte van een meridiaan van de aarde. Hierdoor werd de vorm en grootte van de aarde nog beter bepaald. De originele triangulatie bestond uit 258 hoofddriehoeken met 265 belangrijke hoofdaansluitpunten. pfi saulio pavt oc OU. ëk 5TRÜYE5 ^EODËZISKAJS LOKS I.ATVljA Geo-lnfo 2012-3 9

Geo-Info | 2012 | | pagina 11