Unieke combinatie? Innovatie gaat door alles heen - vragen Stellen centraal staan. of het nu crisis is of niet "Als mensen Je niet kennen, willen Aanjager Bereikbaar "Klantgroepen en gebruikers veranderen; de maatschappij verandert. Daardoor dien je als bedrijf steeds opnieuw je rol en je positie te vernieuwen." Dat is voor Dorine een belangrijke drijfveer om te veranderen. Innovatie gaat door alles heen - of het nu crisis is of niet. Innoveren in je vak en op je processen, heeft voor Dorine niets met de crisis te maken. Innovatie is een manier om antwoord te geven op hoe de samenleving veran dert. Oprecht geïnteresseerd zijn in de manier waarop informa tie in de toekomst gebruikt wordt en waar mensen behoefte aan hebben. Dorine werkt sinds 2004 bij het Kadaster als bestuursvoorzit ter. Ze is getrouwd, heeft 2 kinderen en ze is groot gebracht in een ondernemersfamilie. Hierdoor is ze opgegroeid met een combinatie van sociale aspecten en de vraag: hoeveel geld zit er aan het einde van de maand in de kassa? Maak je producten die de klant wil en durf je ook risico's te nemen? Dorine vindt dat het Kadaster een zinvolle bijdrage levert door een scharnierfunctie te vervullen tussen overheid en bedrijfs leven. Ze vindt het fijn om op een plek te zitten waar je zoveel mogelijk invloed kunt uitoefe nen op een organisatie waar je bij hoort, datje echt op een plek zit waar je de tent kunt runnen en promoten. Knokken voor je positie bij de overheid, bij de poli tiek en bij de samenleving. De positie van het Kadaster duidelijk neerzetten en verbindingen leggen. Alle ervaringen komen in deze functie samen. Als bestuursvoorzitter is Dorine op een bepaalde manier ook kwetsbaar. Enerzijds is het heel vanzelfsprekend om de positieve resultaten van het bedrijf op het conto te laten schrijven van alle Kadastermedewerkers. Anderzijds: gaat het minder, wordt er naar de bestuursvoorzitter gekeken. Dat maakt haar kwetsbaar. Technische innovatie bij het Kadaster voor 2012: In een 3D PDF, toegevoegd aan een akte, kunnen complexe eigendomsituaties interactief worden beke ken. Dit geeft aanzienlijk meer inzicht dan de 3D rechtstoestand mentaal te moeten reconstrueren aan de hand van rechten opgeslagen per 2D perceel. naar de vraagstukken waar zij voor staan en probeert als aanja ger voortdurend de vertaling te maken naar waar het Kadaster mee bezig is. Vakgenoten bij congressen ontmoeten en bereid zijn om te vertellen hoe er wordt gewerkt. Dit lokt gesprekken uit waarbij informatie delen en ze ook geen moeite voor je doen." Vrijelijk brainstormen wordt door het Kadaster vormgegeven door mensen uit de wetenschap (juridische kant, vaktechnische mensen, filosofen), het bedrijfsleven en eigen medewerkers. Deze mensen worden regelmatig uitgenodigd op klantendagen. Dorine wil graag een inspiratiebron zijn voor anderen. Op dit moment wordt ze vooral geïnspireerd door mensen die dicht bij haar staan en ergens voor gaan. Haar vader, haar man, een goede vriendin die positief tegenover mensen staat, haar kinderen en iemand in het vakgebied die bezig blijft om op een filosoferende manier naar dit vak te kijken. Dorine ziet haar rol bij innovatie in haar huidige functie voorname lijk als een stimulerende rol gekoppeld aan de tijdgeest. "We heb ben creatieve en innoverende mensen in huis. Mensen die met ideeën komen, nieuwe toepassingen bedenken, in staat zijn om vooruit te kijken. Mijn rol is om die mensen te ontdekken en ze de pieken de ruimte te geven binnen de organisatie. Dat doen we ook door ze budget en tijd te geven. Wij kijken vanaf het hoogste niveau mee om samen te bepalen of de ideeën levensvatbaar zijn. We hebben ookeen rol in het niet laten wegebben van ideeën in de waan van alle dag, maar tot op bestuursniveau daarin geïnteres seerd te zijn." Dorine leest en luistert mee en staat open voor ontwikkelingen waar andere partijen in de sector mee bezig zijn. Ze informeert "Als raad van bestuur zijn wij redelijk toegankelijk. We zijn bewust van de negende naar de vierde verdieping verhuisd omdat deze verdieping een opener opzet heeft en goed past bij een open werkcultuur. In een open werkomgeving ben je mak kelijker aanspreekbaar en onderdeel van de organisatie." Het management nemen we mee in de kaders die wij stellen en we stimuleren hen om binnen die kaders zelf initiatief te nemen. "Hierdoor kunnen ideeën in een vroeg stadium tot je komen. Als je het niet hoort, of niet kent, dan ontbreekt een voedingsbo dem voor de innovatieve dingen." f Esther de Bruijn Geo-lnfo 2012-3 11

Geo-Info | 2012 | | pagina 13