Van de sleuf direct in GIS Brabant Water onderzoekt de mogelijkheid om tekeningen van aansluitleidingen direct na de werkzaamheden aan de sleuf, digitaal in te voeren in het GIS-systeem. Dit vergroot niet alleen de nauwkeurigheid en volledigheid van de gegevens, maar verkort ook de verwerkingstijd en verlaagt bovendien de kosten. Brabant Water werkt voor dit project samen met aannemingsbedrijf Gebroeders Van der Steen. De pilot die afgelopen twee maanden plaatsvond, heeft aangetoond dat het technisch werkt. Tablet-pc's Pilot aansluitleidingen vraagt om vervolg Paulien 't Hoen, i.o.v. Brabant Water N.V. te 's-Hertogenbosch HenkGeurts, Hoofd Proces en Innovatie bij Brabant Water, is het project gestart. Eerst is onderzoek gedaan naar mogelijke methoden om het beoogde doel te berei ken."Uitgangspunt was de registratie van de geografische component bij de werkzaamheden aan aansluitlei dingen, de X-Y coördinaten", legt hij uit. "We hebben bijvoorbeeld gekeken naar fotogrammetrie en GPS. Beide oplos singen bleken niet prettig werkbaar voor monteurs en prijstechnisch minder interessant." Brabant Water heeft gekozen voor het gebruik van de tablet-PC. De monteur gaat met deze digitale KLIC-graafmelding op pad. Hierop staat de hoofdleiding al ingetekend. Hij tekent de aansluitleiding(en) erbij en geeft de maten aan, waarmee de software automatisch de coördinaten berekent en deze exact vastlegt. Het gevectoriseerde bestand kan rechtstreeks worden opgenomen in het bedrijfseigen GIS-systeem van Brabant Water. Mark Augustijn is senior adviseur procesverbetering bij Brabant Water en in dit geval projectleider. "Door de tekenin gen van de KLIC-meldingen als uitgangs punt te nemen, zetten we de verplichting van de wet positief om voor onze organi satie. We brengen de hoeveelheid admi nistratieve handelingen aanzienlijk naar beneden en leveren daarnaast op deze manier een bijdrage aan het terugdringen van graafschade." Sleuf direct in GIS. 12 Geo-lnfo 2012-3

Geo-Info | 2012 | | pagina 14