Constructieve samenwerking Efficiency in de keten Toch alleen Nóórd-Brabant... Volgende fase Aannemingsbedrijf Gebroeders Van der Steen uit Berlicum was direct geïnteres seerd in een pilot. De monteurs van het vooruitstrevende aannemersbedrijf werken al langer met tablet-PC's aan de sleuf. De software waarmee Van der Steen werkt is GO MapForms van GOconnect IT, een automatiseringsbedrijf dat veel ontwikkelt voor netbeheerders en de aannemerij. Ad Gaasbeek is voor deze leverancier betrokken bij het project. "Voor deze pilot veranderde de werkwijze van de aannemer met onze tooi niet, alleen de basistekening waarmee de mon teurs werkten was anders. In plaats van de standaard sjabloontekeningen werden nu de tekeningen van de KLIC-melding geüpload. Het ging in de eerste plaats om de test of dit praktisch goed werkt. Kun nen de monteurs ermee overweg? Werkt de automatische opslag in GIS?" Gert van Dijk van Esri, de GIS-leverancier van Brabant Water, vond het inspirerend om de techniek vanuit verschillende invals hoeken te bekijken:"Esri is goed inge voerd in de energie- en waterwereld, maar had minder ervaring met de aannemerij, gespecialiseerd in kabels en leidingen. Deze samenwerking in de keten is voor alle partijen belangrijk en het overleg was zeer constructief. Gezamenlijk hebben we de praktijk en de techniek goed bij elkaar weten te brengen." Het project heeft een halfjaar geduurd, waarbij de betrokken partijen intensief contact onderhielden. Eerst waren er demonstraties van de verschillende mogelijke oplossingen met bespreking van de voor- en nadelen. "Brabant Water N.V. voorziet ruim 2,4 miljoen inwoners van vrijwel heel Noord-Brabant van drinkwater. Bij ons werken ongeveer 800 medewerkers. Jaarlijks verzorgen onze 32 waterproductiebedrijven de winning en zuivering van circa 200 miljoen m3 water. Via een hoofdleidingnet van ruim 18.000 kilometer brengen wij ons drinkwater bij zo'n 2,4 miljoen inwoners thuis." www. bra ban twa ter. nl) Na de keuze voor de huidige oplossing, is de software aangepast en een GIS- importmodule ontwikkeld. Fliermee deden de Gebroeders Van der Steen een eerste proef. Op grond van het percentage uitval is nog wat gesleuteld aan de software zodat Brabant Water vol vertrouwen de pilot kon gaan uitvoeren. Uitgangspunt was dat het grootste deel direct goed moest gaan, met een bandbreedte aan mogelijke uitvalrapportages. Augustijn legt uit:"De software vangt veel af, maar er zullen altijd zaken tussendoor glippen. Bijvoorbeeld omdat een verkeerde categorie is aangevinkt waardoor een situatie als'gewijzigd'genoteerd staat in plaats van als'nieuw! Dan kan de informatie volgens het GIS-systeem niet kloppen." Brabant Water ziet deze pilot als de voorbereiding voor een vol gende fase. Doel van de pilot was om aan te tonen dat de complete keten van het intekenen van de aansluitschets door de monteur aan de sleuf tot de daadwerkelijke verwerking in het GIS in technische zin kan werken voor alle soorten aansluitingen: nieuwe, gewijzigde en verwijderde. Augustijn: "Nu we weten dat het technisch werkt, moeten we verder kijken naar het proces. Floe ga je bijvoorbeeld om met plantopografie die niet aan blijkt te sluiten met de werkelijke situatie in het veld? Floe instrueer je monteurs om dit op te lossen? Floe gaan we het interne administratieve proces vormgeven?"Van der Steen ziet de volgende stappen voor zijn bedrijf al voor zich: "De monteurs krijgen hun instructies nu via de mail, later zal dat gebeuren via 'GO Map Forms'. Gemma. Dit is het automatiseringssysteem van sYnfra, het samenwerkingsverband voor de ondergronds infrastructuur in Zuid- Nederland, waaraan alle netwerkbedrijven mee werken." Naast het verbeteren van de kwaliteit van de registratie ligt voor hem de uitdaging ook in duurzaam ondernemen en het werk leuker maken voor zijn mensen. "We leveren niet alleen nauwkeurigere gegevens aan, ze hoeven ook niet meer overgetypt of-getekend te worden door ons of Brabant Water. De monteurs krijgen meer verantwoordelijkheid, we besparen papier en de doorlooptijd van het proces is korter. Deze aanpak levert niet alleen een beter resultaat op, maar maakt ook ieders werk in de totale keten aantrekkelijker!" Geo-lnfo 2012-3 13

Geo-Info | 2012 | | pagina 15