4» -a and first he was a surveyor' Literatuur: Washington Jefferson Lincoln In NRW kaart 1:100.000 uit DLM Jos van Orshoven rondde de workshop af met de aankondiging dat in september 2012 het tweejaarlijkse EUGISES semi nar door KU Leuven georganiseerd zal worden, f Frans Rip - Een overzicht van het Gl-onderwijslandschap in Vlaanderen staat in het artikel van Steen berghen e.a., elders in dit nummer. - DiBiase, D., DeMers, M., Johnson, A., Kemp, K., Taylor Luck, A., Plewe, B. and Wentz, E., 2006, Geographic Information Science and Techno logy Body of Knowledge. - Hubeau, M., Steenberghen,T., Balen, K. van, Orshoven, J. van, Vileikis, O. (eds.): GlS-edu- cation in a changing academie environment. Leuven, Proceedings of LeGIO-workshop, Nov.18 2011, Katholieke Universiteit Leuven. -www.geo-informatie.nl/ripooi/edumapping - ees.kuleuven.be/legio/ - ees.kuleuven.be/eugises12/ De'United States presidential election of 2012'vindt plaats op 6 november aanstaande. Blijft Barack Obama aan als de 44e president? Of wordt hij vervangen door een ander die niets met landmeten te maken had? Op wikipedia.org geeft een'List of Presidents of the United States by occupation'de nummers i (George Washington), 3 (Thomas Jefferson) en 16 (Abraham Lincoln), wél als voormalige landmeters aan. Zeker van Washington zijn er veel prenten als landmeter te vinden, ook op internet. Een marginaal deel van hun standbeelden getuigt ook van hun vroegere beroep. Ze zijn vrij jong en deels ook gemaakt als pr voor het vakgebied... George Washington (1732-1799) was van 1789-1797 de eerste president van de Verenigde Staten. In Winchester in de staat Virginia, ten westen van de stad Washington, staat een beeld van hem als landmeter, gemaakt door Malcolm Harlow. Hij produceerde vanaf 2002 eerst 35 kleine beeldjes om de grote te bekostigen. Eentje ervan werd gekocht door de 'Virginia Association of Surveyors! Washington mat in Winchester minstens voor de bouw van Fort Loudoun. Thomas Jefferson (1743-1826) werd ook al geboren in Virginia (Albemarle County), in een welgestelde familie van grootgrondbezitters/Zijn vader, Peter Jefferson, was een autodidact landmeter die een bescheiden landgoed met 60 slaven had verworven en zijn zoon zou later zelf ook hereboer worden', aldus wikipedia. Hij was president van 1801-1809.Thomas Jefferson mat minstens land voor de door hem opgerichte Universiteit van Virginia. In 2007 werd op de campus North Grounds in Charlottesville een passend beeld geplaatst. De beeldhouwers waren Eugene Daub, Rob Firmin en Johah Hendrickson. Abraham Lincoln (1809-1865) was de 16e president. Hij diende van 1861 tot aan zijn dood in 1865. Lincoln was de eerste president van de Verenigde Staten die tijdens zijn ambtsperiode werd vermoord. 'The Illinois Professional Land Surveyors Association'(IPLSA) was, ook na 2000, de initiator voor het beeld. Beeldhouwer John McClarey had al tal van Lincolnbeelden op zijn naam.'Bob Church, executive director of IPLSA and 'chairman of the Lincoln Survey Statue Project', "says that the idea for the statue came about after he discovered that Lincoln was a surveyor through a book called A. Lincoln with Compass and Chain by Adin Baber", aldus www.iplsa. org. Het beeld staat in Lincolns New Salem State Park in Petersburg in de staat Illinois. Beeld van Washington in Winchester VA Beeld van Thomas Jefferson in Charlottesville VA Beeld van Abraham Lincoln in Petersburg IL Adri den Boer (o.b.v. vele websites) In Nordrhein-Westfalen gaf Regierungsprasidentin Gisela Walsken 19 civiel-militaire topografische kaarten 1:100.000 aan Oberst Klaus Grambach van de Bundeswehr. Het bijzondere was dat deze kaar ten voor het eerst volautomatisch werden afgeleid uit het Digitale Landschapsmodel. Bron: www. vdv-online.de, 74 januari 2012 16 Geo-lnfo 2012-3

Geo-Info | 2012 | | pagina 18