Gl-onderwijs in Vlaanderen in een veranderende academische omgeving Ideeën en ervaringen uitwisselen over academisch Gl-onderwijs. Dat was het doel van de workshop vorig jaar 18 november die werd georganiseerd in Leuven in het kader van het LeGIO-project (Leuven Geografisch Informatie Onderwijs), een onderwijsinnovatieproject van de KU Leuven. De reflectie over onder meer vraag en aanbod, onderwijsdoelstellingen en methoden, nieuwe onderwijsinstrumenten en databronnen leverde niet alleen een kritisch overzicht van de huidige situatie in Vlaanderen en België op, maar ook daarbuiten. Stof genoeg voor enkele denkpistes op weg naar de toekomst. Gl-onderwijs Vlaanderen Thérèse Steenberghen (KU Leuven), Marianne Hubeau (KU Leuven), Philippe De Maeyer (U. Gent), Kris Lentacker (Prov. Hogeschool Limburg) en Jos Van Orshoven (KU Leuven) Het huidige Gl-onderwijslandschap in Vlaanderen weerspiegelt de traditionele doelgroepen. Op het einde van het secundair onderwijs weten leerlingen wat GIS is. Zowel in het ASO (algemeen secundair onderwijs) als in het kunstonderwijs (KSO) en het technisch onderwijs (TSO). In het BSO (beroepssecundair onderwijs) wordt in enkele richtingen kennis gemaakt met topografie en bouwkunde. In het hoger, niet universitair onderwijs is praktijkgericht GIS een essentieel onderdeel van de volgende opleidingen: - Professionele Bachelor Vastgoed/ Landmeten: (Artesis Hogeschool Antwerpen, Campus Mechelen, Hogeschool Gent); - Professionele Master Industriële Wetenschappen Bouwkunde/Landmeten: (Katholieke Industriële Hogeschool De Nayer (Mechelen), Katholieke Industriële Hogeschool Sint Lieven (Gent), Hogeschool Gent); - Professionele bachelor in Groenmanagement (Provinciale Hogeschool Limburg). ASO De leerlingen kunnen: 1) een verscheidenheid aan ruimtelijke wetenschappen verbinden met allerlei beroepen en onderzoeksdomeinen; 2) met een voorbeeld aantonen dat een afbeelding of kaart een gecodeerde voorstelling is van de werkelijkheid; 3) met een toepassing van GIS de betekenis ervan voor de samenleving illustreren. TSO De leerlingen kunnen: 1) aardrijkskundige gegevens opzoeken, ordenen en op een eenvoudige manier verwerken, daarbij gebruik makend van beschikbare, hedendaagse informatiebronnen en -technieken; 2) een kaartvoorstelling kiezen in functie van het gebruik; 3) een standplaats op aarde bepalen door middel van beschikbare, hedendaagse technieken en methodes. BSO Beperkte kennismaking met topografie en bouwkunde. Gl-leerdoelstellingen secundair onderwijs in Vlaanderen. Geo-lnfo 2012-3 17

Geo-Info | 2012 | | pagina 19