Met pensioen en toch niet stoppen?! Column Harry Alers Gevolgen exodus Zzp-ers Koerswijziging Valkuil Vraag en aanbod Al sinds enkele jaren gaat een golf van vakgenoten met (ver vroegd) pensioen. Die uittocht zal in de komende jaren nog verder toenemen en heeft zeker gevolgen voor het vakgebied. Binnen een termijn van io jaar zal heel veel vakdeskundigheid vertrekken. Die uittocht vindt plaats in een economisch moeilijke tijd. Boven dien is er sprake van schaalvergroting door de opgelegde unifor miteit van werken en verbeterde afstemming tussen overheden, bedrijven en instanties. Er staat het een en ander te gebeuren. Het is moeilijk alle gevolgen van de uittocht van vakgenoten in te schatten. Tegenover het vertrek van deskundigheid ontstaan nieuwe kansen. Het is nog maar de vraag of alle lege plekken worden opgevuld. Waarschijnlijk niet. Niet alleen vanwege de economische crisis, maar vooral omdat de werkzaamheden op een heel andere manier zullen worden uitgevoerd. Werkzaamheden die de afscheidnemende generatie heel belangrijk vindt/vond, zullen straks wellicht gedeeltelijk of helemaal niet meer worden gedaan. Op veel plaatsen zal - bewust of onbewust- worden gekozen voor een koerswijziging. Op onderdelen zullen er gevoelsmatig ook een aantal stappen terug in de tijd worden gezet. Analoge producten doen nu al hun herintrede (kaartbanners en whiteboardkaarten). Veel vakgenoten zijn wel toe aan het (vervroegd) pensioen, maar zijn tegelijk nog niet toe aan het stoppen met werken. Velen zijn nog gezond en fit, ervaren het werken niet als een last en willen nog graag iets voor de maatschappij betekenen. Ze zien zichzelf nog niet achter de geraniums zitten. Meestal hebben ze een goede carrière achter de rug, een indrukwekkend netwerk opgebouwd, veel ervaring en een grote deskundigheid. Die collega's willen wel blijven werken, bijvoorbeeld als zzp-er. Ze hebben al eerder gedroomd van een eigen bedrijfje. Bij sommigen lonkt wellicht ook de vergoeding waarvoor ze in het verleden vaak dure consultants hebben gecontracteerd. De zzp-constructie biedt hen de nodige vrijheid. Maar hoe verhoudt die 'hunkering naar doorgaan met werken'zich tot de eerder genoemde koerswijziging die door de nieuwe generatie wordt ingeslagen? Laten we eens inzoomen op enkele motieven die aan die koers wijziging ten grondslag zouden kunnen liggen. Degenen die nu met fpu/pensioen gaan, zijn allemaal van dezelfde generatie. Zij hebben in dezelfde tijd hun opleiding gevolgd en grotendeels dezelfde ontwikkelingen meegemaakt in het vakgebied. Hun net werk bestaat in veel gevallen uit collega's waarmee ze gelijktijdig dezelfde opleiding hebben genoten. Die gemeenschappelijkheid is niet te onderschatten en heeft op veel plaatsen geleid tot een vergelijkbare aanpak en koers. Het zou wel erg toevallig zijn als dat de enige juiste koers zou zijn. Na hun vertrek zullen op diverse plaatsen koerswijzigingen plaats vinden. De opvolgers hebben vaak een andere achtergrond en brengen daardoor een andere focus aan. Door hun eigen netwerk worden ze op een andere wijze gevoed, wat weer gevolgen zal hebben voor de accenten die ze aan hun werk zullen geven. Of de golf'pensioen-zzp-ers'daadwerkelijk van groot nut kan zijn voor hun opvolgers valt te betwijfelen. Ze zullen in veel gevallen juist veranderingen in de weg staan, omdat ze het werk zullen blijven doen op de manier die hen bekend is. Zij zullen koerswijzi gingen al snel als verkeerd ervaren. In de discussie daarover zullen ze argumenten gebruiken die gebaseerd zijn op ervaringen uit het verleden. Kortom: er zijn voldoende valkuilen voor frustraties die geen bijdrage leveren aan een positieve afronding van hun carrière. Blijft overeind dat een groot deel van die oudere collega's toch nog iets zinvols wil doen met de opgedane ervaringen. Volgens mij zijn er voor hen ook nog heel veel nuttige werkzaamheden die gedaan kunnen worden, maar ontbreekt het aan een piekwaar vraag en aanbod bij elkaar worden gebracht. Die plek zou een gegevensbank kunnen zijn met daarin het aanbod van medewerkers en de vraag naar werkzaamheden. Een dergelijke database zou beheerd kunnen worden, bijvoorbeeld door de vereniging Geo-lnformatie Nederland (GIN). Bij nuttige werkzaamheden denk ik dan bijvoorbeeld aan: orde nen van metingen, promotie voor het vakgebied, archiveren van documenten/kaarten, sparring partner voor overheidsdiensten, acquisitie voor landmeetkundige bureaus, werk voor musea, clas sificatie van meetinstrumenten, ondersteuning van natuurorgani saties, maken van routekaarten, werkzaamheden in het buitenland, controle van kaarten en wegbewijzering, etc. In diezelfde databank kunnen ook gegevens worden opgeslagen over de specifieke deskundigheid en ervaringen van collega's. Het is natuurlijk gemakkelijk om een idee te opperen. Maar wie gaat daar werk van maken? Dat is natuurlijk de eerste klus in die (te bouwen) databank. Harry Alers projectadviseur Gemeente Sittard-Geleen Harry.Alers@sittard-geleen.nl Geo-lnfo 2012-3 19

Geo-Info | 2012 | | pagina 21