HE /WEÉRT Intensief De vervaardiging van natuurgetrouwe kaarten is behoorlijk bewerkelijk Wie bepaalt of een legenda nodig is? mo (.jürfnJriu •gsèr flJ" Fig. 2 Fragment van de kaart Flollandia, van Willem Janszoon (Blaeu) uit 1604 alleen die informatie aanhouden die voor het beantwoorden aan dat doel nodig is. De rest heeft hij weggelaten. gebruikte symbolen waarmee die situatie is opgebouwd. Dat gaat zowel voor oude als voor moderne kaarten op. sen. In Ortelius'Theatrum Orbis Terrarum' (1570) vinden we alleen op de kaarten van Vlaanderen, Münsterland en Silezië kleine legenda's die elk de symbolen verklaren voor dezelfde soorten objecten (dorpen, steden, kloosters en burchten). Daar blijkt al uit dat hij wel degelijk reden had voor het opnemen van legenda's op iedere kaart. Ze waren namelijk allemaal van andere auteurs afkomstig en dus in verschillende stijlen uitgevoerd. Daardoor hanteerde hij op zijn verschillende kaarten afwijkende symbolen voor diezelfde begrippen. Door het fraaie uniforme handschrift in 'Mercator's Atlas'(1595) was het kaartbeeld duidelijker. Andere reden hiervoor was dat hij steeds dezelfde symbolen gebruikte. Hij verklaarde die symbolen echter niet, hoewel hij toch prachtige kadertjes tot zijn beschikking had. Die benutte hij echter voor aangeduide plaatsen met cijfers om namen aan te geven. Of zijn symbolen spraken voor zichzelf (zoals bossen, brug- De vervaardiging van natuurgetrouwe kaarten is behoorlijk bewerkelijk. Derge lijke kaarten zoals die van Ving boons (zie fig.1) kosten veel productietijd. En hoe natuurgetrouw Mercator's kaarten met hun weergave van rivieren en bergen, bossen en steden ook waren, op een gegeven moment beseft men toch dat tekentijd kan worden bespaard. Groepering van vergelijkbare objecten tot categorieën en de weergave van alle objecten uit zo'n categorie met hetzelfde symbool bevestigen dit. Er treedt dus symbolisatie op. Dat werkt zolang het beoogde publiek de gekarteerde situ atie herkent of kan duiden. Dus ook de Wellicht hebben we moeite met de hydro grafische informatie op de kaart getiteld 'Hollandia'van Willem Janszoon (Blaeu) uit 1604 (zie fig. 2). Maar het eigentijdse publiek dat deze kaart kocht, wist waarschijnlijk dat die symbolen voor bakens, tonnen, kapen en ankerplaatsen stonden. Door de huisjes op het eiland Griend was zicht baar dat het eiland toen nog permanent bewoond was. Daarom was er toen voor deze kaart nog geen legenda nodig. Gerard Mercator en Abraham Ortelius gebruikten geen legenda's in hun atlas- Geo-lnfo 2012-3 21

Geo-Info | 2012 | | pagina 23