wk fa* Ffoiirigen Zodra je de omschrijvingen van dezelfde symbolen op de versch illen de grietenijkaarten naast elkaar legt, blijken er nogal wat verschillen te bestaan Wanneer zijn verklaarde symbolen wel nodig? Moeilijk verklaarbaar Misverstanden Metaforische voorbeelden Waarom moet men de verklaarde symbolen in een legenda bundelen? Fig. 3 Detail Kaart van Schieland van Floris Baithasar (t6tt) voor een klooster of een abdij stond. En dat een cirkel met een wimpel een burcht of gen en bergen) of werden de symbolen verklaard door naamtoevoegingen (bijv. op de kaart van Lotharingen: Le boys de S.Benoys, S.Maria aux boys abbay, Senone abb.). Hij verklaarde echter niet alle soorten benoemde objecten. En dus moesten de lezers maar gissen of dat cirkeltje meteen kruis erop kasteel ver beeldde. Je moest maar weten dat op de kaart van Engeland een kruis op de kerk in het plaatssymbool van Durham (Duresme) wijst op een bisschopsstad. En dat de toevoeging op'ca.'bij Engelse plaatsnamen duidde op een kasteel. Het duurt ook even voordat de moderne lezer beseft dat de streepjes die vanuit de plaatssymbooltjes alle richtingen uitwijzen, niets anders doen dan naar de bijbehorende plaatsnaam verwijzen. Er is dus niet per sé een legenda nodig, maar zeker als men complexe beelden moet verklaren is daar als alternatief zoveel tekst in de kaart voor nodig of zo'n lange lijst met verwijzingen dat een legenda veel sneller zou werken en minder plaats in zou nemen. Verklaarde symbolen zijn wel nodig als de objecten of thema's niet meer zodanig uit te beelden zijn dat iedereen ze herkent en begrijpt. Of als het kaartbeeld te abstract of complex zou worden, of te overladen zou worden met verklarende teksten. Symbo lisatie is dus ook een manier om ruimte te winnen op de kaart. Tot de komst van de computer met zijn pop-up legenda's en opduikende verklarende informatie moest men altijd woekeren met de ruimte. Het gebruik van symbolen hielp daarbij. Op de kaart van Schieland van Floris Baithasar uit 1611 (zie fig. 3) komen rond Rotterdam 25 molens voor, aangegeven met symbolen. Bij tien daarvan staat een naam of aanduiding (zoals Blommerdycks Mole, Core Mole). Stel je voor dat er geen symbolen gebruikt zouden zijn en dat daarom bij alle 25 gebouwen de aandui ding Core Mole had moeten staan. De kaart zou veel te druk en dus onleesbaar zijn geworden! Voorbeelden van abstracte begrippen die moeilijk verklaarbaar zijn, is de kerkelijke hiërarchie. Deze kenmerkt zich door symbolen voor zetels van aartsbisschop pen en bisschoppen, of de aanduiding van het voorkomen van universiteiten of parlementen in steden. In de kaart van Bohemen van Pieter van der Keere (1617) wordt onderscheid gemaakt tussen vrije rijkssteden, adelszetels en bevestigde en niet-bevestigde steden en dorpen, en ook tussen vier verschillende soorten mijnen, baden en glasblazerswerkplaatsen.Voor het aangeven van dergelijke verschillen zijn er symbolen nodig die een verklaring behoeven. De enige legenda die bij Mercator is gevonden staat op zijn wandkaart van Europa (1554). Midden in deTyrrheense Zee (dus dichtbij Rome) geeft hij aan hoe je aan het symbool kunt zien of de kathedraal in de betreffende stad dan wel aan de paus, een patriarch, een aartsbisschop of een bis schop toebehoort. Op de kaart van Virginia (1630) van William Smith zijn de exotische behuizingen van de Indianen met symbo len verklaard. Een ander exotisch voorbeeld is te zien in het Caertboeck van de Mid- landtsche Zee (1595) van Willem Barentsz. Handig voor Nederlanders voordat ze en masse naar Malaga of Marbella vertrokken. Begrippen die wij niet zijn gewend zijn zoutpannen, wijnstokken en wachttorens op het strand. Het was duidelijk geweest als die waren verduidelijkt. Bodemsoorten zijn een prachtig voorbeeld van wat alleen met symbolen of signaturen uit te beelden zijn. Dat is al heel vroeg onderkend. De landmeter Gerrit Dirkszoon Langedijk heeft in 1596 een bodemkaart van het Zijpe gemaakt om de aanslagvoet van de verschillende kavels vast te kunnen stellen voor de berekening van de dijklas- ten. Hij maakte deel uit van een inspectie commissie die de toestand van de dijken moest evalueren (zie fig. 4). De volgende vraag is: Wanneer moeten de verklaarde symbolen in een legenda worden gebundeld? Als symbolen al verklaard moeten worden, waarom zouden ze dan allemaal bij elkaar moeten 22 Geo-info 2012-3

Geo-Info | 2012 | | pagina 24