Bedrijven en diensten 'De Hollandse Cirkel'op zoek naar beeldmateriaal Google beboet om gratis Maps-applicatie Open data via Publieke Dienstverlening op de Kaart De Hollandse Cirkel 2012-1 De stichting 'De Hollandse Cirkel'heeft als doel het bevorderen van de belangstelling voor het verleden van de geodesie. In dat kader houdt de werkgroep Geodetisch Beeldmateriaal van 'De Hollandse Cirkel'zich bezig met het opsporen en inventariseren van historisch geodetisch beeldmateriaal. Daartoe zijn de afgelopen jaren vele geodetische bedrijven en instellingen benaderd, wat heeft gere sulteerd in een grote hoeveelheid materiaal. Sinds oktober 2010 is een beeldbankop de website van'De Hollandse Cirkel'geplaatst (www.hollandsecirkel.nl) en inmiddels is het materiaal zoals video's, films, foto's en dia's deels gedigitaliseerd en middels de beeldbank voor iedereen digitaal ontsloten. Echter, de werkgroep Geodetisch Beeldmateriaal is ervan overtuigd dat binnen de geodetische bedrijven en organisaties, maar ook bij (oud-)werknemers en particulieren nog veel meer uniek beeldma teriaal verborgen ligt. Daarom wil de werkgroep bij deze iedereen oproepen het in zijn of haar bezit zijnde historisch geodetisch beeldmateriaal ter beschikking te stellen om te digitaliseren en op te nemen in de beeldbank. Het materiaal blijft uiteraard uw eigendom. We willen u wel vragen om bij uw materiaal zoveel mogelijk gegevens te vermelden. Om u een beeld te geven van het soort Voor het KLM-fotovliegtuig op het vliegveld Waalhaven rond 1925: tweede van links prof. Willem Schermerhorn en in het midden Cornells Lely. materiaal dat wij zoeken, en de voorwaarden waaraan dit bij voorkeur dient te voldoen, nodigen wij u graag uit de beeldbankop de website van'De Hollandse Cirkel'te bezoeken. U vindt de knop 'beeldbank-dhc'in het rijtje links op de startpagina. Mocht u nog vragen hebben dan zijn wij graag bereid deze te beantwoorden (via contactformulier op de beeldbank). HenkLeenders, voorzitter werkgroep Geodetisch Beeldmateriaal Google is in Frankrijk schuldig bevonden aan het misbruiken van de dominante positie van zijn Google Maps applicatie. De internetgi gant moet een boete en schadevergoeding betalen aan een rivaliserend Frans kaarten- bedrijf. Een handelsrechtbank in Parijs stelde dinsdag Bottin Cartographes in het gelijk. Dat bedrijf had een aanklacht ingediend tegen Google Frankrijken moederbedrijf Google wegens het gratis leveren van kaartdiensten. Google moet het bedrijf 500.000,- aan schadevergoeding betalen plus een boete van 15.000,-. Het Franse bedrijf biedt dezelfde dienst aan als Google, maar dan tegen betaling. Het beschuldigt Google ervan dat diens strategie erop gericht was concurrenten te ondermijnen door tijdelijk de volledige kosten te dragen totdat het de markt onder controle had. Met de uitspraak van de rechter komt nog geen einde aan het twee jaar durende juridisch gevecht. Google heeft namelijk aangekon digd in beroep te gaan. "We blijven ervan overtuigd dat een gratis routeprogramma van hoge kwaliteit in het voordeel is van internetgebruikers en websites. Er zal concur rentie blijven in deze sector voor ons, zowel in Frankrijk als internationaal", aldus een woordvoerder van Google. (www.telegraaf.nl,2 februari2012) Het Nationaal Wegen Bestand van Rijks waterstaat en de BRT Achtergrondkaart, TOP10NL en Bestuurlijke Grenzen van het Kadaster zijn sinds 23 januari 2012 als open data beschikbaar via Publieke Dienstver lening op de Kaart (PDOK). Het vrijgeven van de data is een direct gevolg van het besluit van minister Schultz om alle gege vens van het ministerie van lenM volgens het principe 'open, tenzij' beschikbaar te stellen om innovatie en het gebruik van deze gegevens te stimuleren. PDOK serveert de open data als webservi ces. Dit maakt het mogelijk een kaartbeeld in een webapplicatie te gebruiken, zonder dat de beheerder de geodata zelf in huis hoeft te hebben. Een webservice ontsluit deze gegevens'bij de bron'. Vrijwel alle PDOK-services zijn nu als open data beschikbaar, ledereen - overheid, burgers en bedrijven - kan deze services kosteloos gebruiken. Voor niet-overheden geldt een 'fair use policy'. Een overzicht van de open PDOK-services is te vinden op www. nationaalgeoregister.nl en op het gebrui kersplatform https://pdok.pleio.nl. (Persbericht PDOK) Uitgave 2012-1 van het tijdschrift 'De Hollandse Cirkel' bevat onder meer de volgende artikelen: Het kadaster binnen en over de grenzen, een literatuurverkenning, door ir. René van der Schans; Honderd jaar landmeetkunde aan de Universiteit van Franeker 1636-1744 (2), door Henk Holsbrink; Landmeter Bestebroer en de Grote Kerk van Tholen, door Adri den Boer. Informatie: www.hollandsecirkel.nl. 32 Geo-Info 2012-3

Geo-Info | 2012 | | pagina 34