'New ideas require old buildings' Redactioneel Adri den Boer 'Geenstraat' dankzij landmeter GIN-lid worden:'Ge kunt vur un eindje worst gin heel verreke in huis hoale' MIJNGIN 'New ideas require old buildings.'Dat statement van de Amerikaanse stadsactiviste Jane Jacobs (1916-2006) is me uit het hart gegrepen en dat niet alleen met mijn voorzitterspetje op van de gemeentelijke monumentencommissie van Zuidpias. De directeur van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed citeerde het statement dit jaar ook nog in zijn kwartaaltijdschrift, dat voortaan drie keer per jaar uitkomt... Ik denk er overdrachtelijk ook aan als ik zie met welke middelen verkiezingen plaatsvinden in de VS. Waarom zou het in de wereld van de geo-informatie anderszijn? Heb je daar voor de verspreiding van je nieuwe ideetjes ook niet een gedrukt analoog blad nodig als 'old building'? Op de beurs Geo-lnfo Xchange komt in 2013 net als in 2011 een aparte stand voor analoge media als die van de 'Hoofd Media Partner'. Te gemakkelijk wordt door mensen die óók de geprinte fotoboeken niet uitvonden beweerd "...dat papier verdwijnt." Voor historisch onderzoek is natuurlijk een tijdschriftendatabank als van de stichting De Hollandse Cirkel wel een ongekende zegening! Het is al even terug, maar wel na het stoppen van de maandelijkse GIN-Flits: een onderzoek van het Cendris Research Center wees uit dat een gedrukt magazine effectiever is, een groter bereik en meer meelezers heeft dan een digitaal magazine. Verder leidt de printversie tot meer leesminuten en een sterkere lezer-bladbinding. De eerste voorkeur van lezers gaat uit naar de gedrukte versie, gevolgd door de combinatie van print en digitaal en tot slot de digitale versie. Deze voorkeursvolgorde is onafhankelijk van sociodemografische kenmerken als geslacht, leeftijd of opleiding. Offline en online moeten natuurlijk krachten bundelen. (Zie www.cendris.nl.) Dat voor actueel klein nieuws, zoals een beetje achterin Geo-lnfo staat, een meer frequent verschijnende e-nieuwsbrief een oplossing is, is helder. Het Verband DeutscherVermessungsingenieure heeft zo'n prima mix van zesmaal per jaar hun tijdschrift VDVmagazin en wekelijks per mail de VDVnewsletter. Het ledental van VDV verloopt ook anders dan dat van GIN. In nummer 2011-3 schreef ik op deze redactionele plek over'Win eens een GIN-lid!' en dat werkte nog niet. Als randstedeling ben ik pas kort achter de oorzaak. De vereniging GIN werd gek op regionaal werken. Ook in Noord-Brabant zouden ze voor een paar halflege tweets in omgekeerde chronologie geen verenigingslid worden. Zij zeggen dan:"Ge kunt vur un eindje worst gin heel verreke in huis hoale." (Zoiets als het duivelse'dat mag Joost weten' heet daar ook nog netjes "Deh wit gin méns.") Ook een woordenboek is er duidelijk over: in het Brabants is geen gin. In meer Nederlandse dia- of regiolecten is gin het woord voor geen. Dus in Noord-Brabant, Utrecht, de Achterhoek, op de Zeeuwse en de Zuid-Hollandse eilanden. Zie de webstek mijnwoordenboek.nl maar. GIN-lid worden lijkt in de regio: geen lid worden en dat is natuurlijk niet de bedoeling. Er is één plek waarop dat prima kan worden gecorrigeerd: die openbare gratis regiobijeenkomsten. Kan in het format voor de verslagen daarvan een kadertje met de score van de ledenaanwas worden opgenomen? Adri den Boer '...heb ik nog een interessante aanvulling over het in Zuid- Limburg nogal eens gebruikte woord gen voorde. In het negentiende-eeuwse Geleen was er een straat die al eeuwenlang de naam 'Lutterader Dorpstraat'droeg. Lutterade was een gehucht in de toenmalige gemeente Geleen. Door de bewoners werd deze straat gewoon'gen straot'(de straat) genoemd. Volgens de bekende Geleense historicus prof. dr. Schrijnemakers is er in de negentiende eeuw een landmeter geweest die kennelijk geen raad wist met deze benaming. Hij heeft toen opzijn kaart'gen straat'genoteerd.Toen latere vroede vaderen die kaart zagen, hebben zij volgens professor Schrijnemakers aan die straat maar een officiële Nederlandse naam gegeven en haar'Geenstraat' genoemd. Deze straat bestaat nog steeds. (Rie op den Camp in: Onze Taal, juni 2011) Via MIJNGIN wordt de GIN-ledendatabase up-to-date gehouden. Zodoende kunnen we leden beter informeren en gerichte uitnodigingen voor activiteiten sturen. In juli 2011 is aan alle persoonlijke leden per brief gevraagd in te loggen op MIJNGIN en het persoonlijk profiel aan te vullen. Ben je er nog niet aan toegekomen? Ga naar de website, log in met je lidnummer en je postcode. Nadat je bent ingelogd leidt elke volgende muisklik naar je profiel. Dit profiel moetje aanvullen voor je verder kunt in de site. Meer informatie over MIJNGIN en inloggen vind je op www.geo-info.nl. Geo-lnfo 2012-3 3

Geo-Info | 2012 | | pagina 5