Uitwisseling van geo-informatie in de landbouw ICT is een geweldig hulpmiddel om activiteiten binnen en tussen organisaties te optimaliseren. Dit gaat meestal gepaard met een nieuwe informatiestroom waar geo-informatie steeds vaker deel van uitmaakt. In de landbouw moet de boer gegevens uitwisselen met overheid, toezichthouders, leveranciers en afnemers. En die vragen allemaal wat anders... Tamme van der Wal, AeroVision B.V. De 'Community for Agricultural Policy Implementation and Geo-lnformation' (CAPIGI) houdt zich bezig met het bestuderen en stimuleren van geo-informatie als enabler van innovaties in het (Europese) landbouwbeleid. Middels conferenties en workshops met deelnemers uit de hele EU bespreken overheid, kennissector en bedrijfsleven de kansen die geo-informatie biedt en de valkuilen die we met elkaar moeten vermijden. De sterke opkomst van precisielandbouw - waarbij geo-informatie een cruciaal ingrediënt vormt - heeft de aandacht voor geo-informatie verbreed van overheid naar de boer en de andere belanghebbenden in de agroketens. In een reeks van 4 artikelen wordt het gebruik en het belang van geo-informatie tussen boer en overheid geschetst. Deel 4:'Informatie-uitwisseling'. Het idyllische beeld van een boer met een grashalm in zijn mond heeft zijn langste tijd wel gehad. De moderne boer is een schakel in de agrarische productieketen en heeft te maken met een complex speelveld van leveranciers, afnemers, adviseurs, laboratoria, toe zichthouders, financiers en de overheid. Deze partijen zijn steeds meer geïnteres seerd in de geo-informatie van de boer. Waar staan de aardappels? Hoe groot is dat perceel? Wat stond er vorig jaar op? Maar ook: waar komt de mest vandaan en waar grazen de koeien? Lastig daarbij is dat iedereen andere informatie nodig heeft waardoor afstemming moeizaam verloopt. En de boer ploegt voort. Tabel r. verschillende doelen voor het vastleggen van perceelgrenzen en de daarbij initiërende, belanghebbende en betrokken partijen. Doel perceelsregistratie initiator Overige belanghebbenden Betrokkenen Plannen van werkzaamheden Boer Werknemer, Loonwerker Leverancier van Bedrijfs Management Systeem (BMS) Berekenen van inputs, arbeidsuren, machinegebruik etc. Automatische machinegeleiding Boer Boer Leverancier, Loonwerker Werknemer, Loonwerker BMS leverancier, machine fabrikant Machine fabrikant, GNSS dienstverlener Aanwijzing/instructie aan loonwerkers Boer Loonwerker Bestellen van remote sensing en/of bemonstering diensten of producten Dienstverlener (sampling, RS) of teeltadviseur Boer, Plantenziektekundige Dienst BMS leverancier (GBM, kunstmest) Registreren van activiteiten voor certificering Certificerende instelling Boer Afnemer, BMS, overheid Registreren van activiteiten in verband met wet- en regelgeving Overheid Boer BMS leverancier, boekhoudkantoor Aanvragen subsidies, inkomenssteun etc. Overheid Boer BMS leverancier, boekhoudkantoor Vaststellen van productieomvang Bank Boer BMS leverancier, boekhoudkantoor 4 Geo-lnfo 2012-3

Geo-Info | 2012 | | pagina 6