Graafschade en planologische inpassing Verslag Op 20 februari 2012 organiseerde de regio Noord van GIN in samenwerking met het NVDO (Nederlandse Vereniging voor Doelmatig Onderhoud), afdeling Noord een bijeenkomst bij de Gasunie in Groningen. Thema's waren het voorkomen van graafschades, de gevolgen van de aanleg van infrastructurele werken en wat bij deze thema's komt kijken. Ruim 160 deelnemers hadden zich aangemeld. Gasunie Piggen is een prop door een leiding duwen De bijeenkomst werd na een introductie film over de Gasunie geopend door Scholte Strikwerda, voorzitter van het NVDO Noord en werkzaam bij de Gasunie. Na de opening gaf Strikwerda het woord aan Albert Hensema die vanuit GIN Noord het dagvoorzitterschap voor zijn rekening nam. Hensema gaf in zijn voorwoord aan dat Patrick Bakhuizen afscheid heeft genomen van GIN Noord en dat Bert Gerlofs zijn plaats heeft ingenomen. De eerste spreker was Jaco van der Quast, manager (Geo)graphic Datacenter bij de Gasunie. Van der Quast ging in zijn presentatie in op geografisch databeheer bij de Gasunie en dan speciaal de kwaliteitsborging van de registratie van de Gasunie assets. De gasramp in 2004 bij Ghislenghien in België heeft destijds geleid tot vragen over de veiligheid van de gasleidingen in het Nederlandse parlement. De Gasunie moest aangeven en aantonen hoe zij hun zaken op orde hebben en houden. De afdeling Geografisch Databeheer van de Gasunie voorziet in de geografische infor matiebehoefte van activiteiten voor hetgastransport- systeem van de Gasunie en op commerci ële basis ook voor kabels en leidingen van derden. Om dit te kunnen realiseren werkt men onder andere met de systemen Eagle en SAP. De geografische data worden overal in de processen van de Gasunie gebruikt. Bij tracémanagement worden de tracés van de leidingen bewaakt en wordt bijgehouden waar gegraven gaat worden. Uiteraard worden de geografische data gebruikt bij ontwerp en constructie van nieuwe leidingen, bij beheer en onder houd, bij de afdeling die het gastransport verzorgt, bij risico beheersing, condi- tiebeheersing van de leidingen zelf en voor grondza ken en communicatie. Van der Quast ging in op de volledigheid, actualiteit, betrouw baarheid, toegankelijkheid, integriteit en juistheid van de gegevens. Duidelijk Afb. 7. Dank aan 'aardgasbaten'. 10 Geo-lnfo 2012-5

Geo-Info | 2012 | | pagina 12