Meeste graafschades in Amsterdam WION Trage ontwikkeling BGT zorgpunt Veilig graven is veilig transport A fb.2. Dank aan sprekers. werd dat een goede kwaliteitsborging onontbeerlijk is. Sinds 2005 voldoet de monitoring van de leidingen (zowel x-, y- als z-coördinaat) aan de eisen van de WION (WION Wet Informatie-uitwisseling Ondergrondse Netten). Van der Quast eindigde met de wijze waarop gemeten wordt bij horizontale boringen en hoe men rekenmodellen gebruikt om een veilige graafafstand tot het aanwezige leidingtracé te bepalen. Marcel Houwing, manager TOSI, Operationele staf - Integri teit bij de Gasunie, sprak vervolgens over integriteit en GIS. Houwing gaf eerst een beeld van het leidingennet in Nederland met een lengte van 15.000 km. De Gasunie verzorgt de hoofdtransportleidingen en locale netbeheerders verzorgen de leidingen die het gas onder andere naar de afnemers transporteren. Onder integriteit van leidingen verstaat men het handhaven van de kwaliteit van de gasleidingen. Duidelijk werd dat, naast graafschades, ook andere bedreigingen de kwaliteit van de leidingen kunnen aantasten. Corrosie wordt bijvoorbeeld tegengegaan door een goede kwaliteit van het leidingenmateriaal te kiezen, door een goed ontwerp en verder voor komen coating en kathodische bescherming aantasting. Nadat de leidingen gelegd zijn worden periodiek controles uitgevoerd. Dit gebeurt zowel aan de buitenkant van de leidingen als aan de binnenkant (het zgn. piggen). Het blijkt dat spoorlijnen, tramlijnen en hoogspanningsleidingen die parallel aan de leidingen lopen de bescherming van de leidingen kunnen verstoren, omdat er potentiaalverschillen tussen leidingen kunnen ontstaan. Men maakt deze zaken zichtbaar via Google Maps, luchtfoto's, Street- view en/of Cyclorama's. Het gebruik van GIS is met name gericht op het bepalen waar een schade is ontstaan. Hierna kan de leiding ter plekke opgegraven worden en reparatie uitgevoerd worden. Na de broodmaaltijd kreeg Brigitta Zorge- Kremer, accountmanager Netbeheerders en Nutssector van het Kadaster het woord. Zij gaf een overzicht van de stand van zaken bij de WION en een beeld van de graafschades, zoals deze zich in 2010 had den voorgedaan. Bij de aanwezigen werd de kennis van de WION en de partijen die daarbij betrokken zijn (ministerie van ELI, Kadaster, grondroerders, netbeheerders en het agentschap Telecom) en hun respectievelijke rollen opgefrist. Inmiddels zijn nagenoeg alle netbeheer ders aange sloten en zijn ca. 13.000 grond roerders geregistreerd. Zorge gaf inzicht in een groot aantal statistische kengetallen. Het aantal meldingen neemt bijvoorbeeld met de jaren gestaag toe. In 2004 waren er ruim 110.000 meldingen en in 2011 ruim 470.000. Op basis van de geregistreerde schades uit 2010 (34.179 schades) werd inzicht gegeven in wie, wat, waar, wanneer en waarmee. Van de 100 bedrijven met de meeste schades waren 63 uit aanleg infra, 29 GWW, 4 de bouw en 4 netbeheerders. Gemiddeld waren er 60 schades per bedrijf. Opvallend is dat er 9.784 schades betrekking hadden op datatransport en slechts 4 op drainage. De kosten waren bij het datatransport bijna 8.4 min. en bij de drainage 570,-. De totale kosten verbonden aan alle schades bedroegen in 2010 ruim 22,5 min. De meeste graaf schades bij de top 20 gemeenten lagen in Amsterdam (1593) en de minste bij Houten (219). Ten aanzien van de meldingen valt op dat deze het gehele jaar door plaats vinden met pieken in de maanden maart, april, september, oktober en november. Via deze presentatie kregen de aanwezi gen een goed beeld van de omvang van de schades en het belang van een goede werking van het kabels en leidin gen informatie centrum (KLIC). Tenslotte gaf Zorge een beeld van de ambitie van het KLIC een proactieve en leidende rol in de graafketen door: goede informatieverstrekking dienstverlening, professioneel, betrouwbaar, transparant en kosten dekkend inzicht in incidenten in de informatie voorziening nauwe samenwerking met partners in de graafketen goed stakeholder-management. Informatie over leidingen gaat sneller en beter beschikbaar komen voor de grondroerders. Sneller door informatie op de graaflocatie en detailinformatie op de exacte locatie. Beter door meer meldingen, nauwkeuriger registratie van netwerken en meer informatie over de omgeving. De toekomstige ontwikke lingen worden in samenwerking met de stakeholders opgesteld. Fokke de Jong, manager tracé en databe- heer bij de Gasunie, gaf een presentatie met als titel 'Veilig graven is veilig aard gastransport'. De Gasunie gaat over het hoge druk (16 bar) gastracé in Nederland. De Jong gaf aan waar veilig gastransport aan moet voldoen: Geo-lnfo 2012-5 11

Geo-Info | 2012 | | pagina 13