Nauwkeurigheid Google Earth zorgpunt Ring Zuid Groningen Afb.3. Dankbaar applaus. een transportnet beter dan de geldende normen; leidingen metcorrosiebescherming; diepteligging meer dan 80 cm; belemmerde strook van 2x4 of 2x5 meter; periodiek inwendige inspecties; zonering (veiligheidsafstand tot bebouwing); in de ontwerpfase vooroverleg met derden; bewaken van planologische veran deringen. In de praktijk blijkt dat leidingschade praktisch alleen door grondroeractivitei- ten ontstaat. Per jaar heeft de Gasunie 5 a 10 schades, weinig, maar met grote risico's. De Gasunie is actief bezig om graafscha- des te voorkomen. Hier moet dan gedacht worden aan begeleiding van werkzaam heden op basis van KLIC-meldingen, com municatie, 30 toezichthouders landelijk, 20 medewerkers tracébeheer, het boven gronds markeren van de leidingen, het uitvoeren van inspecties in een helikopter iedere drie weken, in de auto daar waar niet gevlogen kan worden en eens per twee jaar alle tracés aflopen. Dat deze acties hun rendement hebben liet De Jong zien aan de hand van een grafiek waaruit bleek dat de schades vanaf 2004 (25) in 2011 (6) aan- zienlijk teruggelopen zijn. Welke schakel GIS in dit proces speelt liet De Jong aan de hand van een aantal sheets duidelijk zien. Ten aanzien van GIS heeft De Jong een aantal zorgpunten: nauwkeurigheid leidingdata; er is een slechte discipline melding bij afwij kende ligging; de trage ontwikkeling van de BGT; Europese regelgeving: Inspire; nauwkeurigheid van Google Earth. Voor de toekomst ziet de Gasunie als ont wikkeling het nog meer gebruikmaken van centrale data zoals BGT, AHN en fotokaarten met een hoge nauwkeurigheid, volledig heid en actualiteit. Echter ook inspecties op basis van gesignaleerde veranderingen en afwijkingen ter plaatse kunnen herstellen. Als laatste spreker kwam Jan van de Bospoort, landschapsarchitect AvB van het ontwerpteam aanpak Ring Zuid rondom Groningen, aan het woord. Van de Bospoort nam ons eerst mee terug in de tijd. Waarom alweer dit project? De aanleiding was het oplossen van verkeerskundige problemen, het versterken van de economie en de bereikbaarheid van het Noorden van het land en de samenhang met andere bereikbaarheidsprojecten in de regio Groningen-Assen. De stand van zaken van het planproces werd weerge geven. De verkenning is in 2008 gestart en de afronding zal ergens in 2020 zijn. Er is gekozen voor een verdiept tracé en de aanleg en bouw is momenteel in volle gang. Complicerende factor is dat de verkeersdoorstroming tijdens de bouw moet doorgaan. Via diverse animaties werd aangegeven hoe de nieuwe situatie er uit komt te zien. Ook de diverse scenario's die tijdens de verkenning en het definitieve ontwerp aan de orde zijn geweest werden doorVan de Bospoort professioneel en met een grote dosis humor behandeld. Wat tijdens de presentatie duidelijk wordt is hoe kaart materiaal en luchtfoto's de processen op een positieve wijze kunnen ondersteunen. Ook in de communicatie naar bewoners van panden en wijken in de buurt van de ringweg werken deze presentaties erg goed. Dank volop Na afloop van de presentaties bedankte de dagvoorzitter de sprekers en uiteraard werd de Gasunie (nogmaals) bedankt voor het mede mogelijk maken van de bijeen komst. De presentaties zijn op de site van GIN beschikbaar. Sieb Dijkstra, GIN Noord 12 Geo-lnfo 2012-5

Geo-Info | 2012 | | pagina 14