GeoBusiness Marktmonitor 2012 Dure originele landmetersfoto Reactie (Zie pagina 7 en 8, als factsheet verstrekt op Overheid ICT) Bij landmetersproducten als kadastrale hulpkaarten speelt in Nederland nu de discussie van'vervangend digitaliseren'. Bij bewaard blijven van de inhoud zou de vorm van resultaat van landmeterswerk er niet toe doen. Elders ter wereld geldt dat zelfs niet voor foto's van landmeters. Etsy.com is in de USA meer dan een marktplaats. "We're a community of artists, creators, collectors, thinkers and doers", zo heet het. Voor een studiofoto van rond 1875 van Root uit Monmouth in de staat Illinois wordt ondanks beschadigde hoekjes 650 gevraagd. Hoewel de mannen dus nog niet eens aan het werk zijn is de voorstel ling is dan ook niet mis! "A wonderful studio portrait of the entire surveying crew, complete with Transit, Target and a Gunters Chain. An important part of the expansion of America was the Survey Crew, plotting townships, homesteads and mapping the country!" Dat verklaart alles. Adri den Boer Bij de vorige Marktmonitor stelde ik in dit blad "Vragen aan Ed Nijpels"als voorzitter van GeoBusiness Neder land. (Zie Geo-lnfo 2011, 7/8, p. 31.) Ik was benieuwd hoeveel promille van de omzet aan advertenties zou zijn besteed en hoe zich dat zou verhou den tot zulke investeringen in andere sectoren. Ik deed de suggestie om de marktmonitor te vervolmaken met informatie over dit aspect en dat niet over te laten aan de Marktmonitor van de reclamesector. Afgaande op de factsheet en de presen tatie op Overheid ICT is de suggestie nog niet overgenomen. Dat is jammer. De minstens op het oog sterke terugloop is dat ook. Naast de vraag hoe zich die verhoudt met de omzetontwikkeling brak die terugloop ook een vakmedia-infra structuur deels af. Er verdween een goed blad en er verdwenen bij Geo-lnfo num mers en (veel) pagina's per jaar. Voor de sector is natuurlijk de genoemde relatie met de omzet het meest belangrijk, maar zou enig belang ook niet gelden voor subvragen over de wisselende verhou dingen tussen bijvoorbeeld advertenties, eigen PR-uitgaven en internetreclame? Voor de volgende keer herhaal ik graag mijn suggestie weer! Adri den Boer, redacteur Geo-lnfo 2012-5 13

Geo-Info | 2012 | | pagina 15