Old Shatterhand - landmeter! Karl May honderd jaar geleden overleden In de Leeuwarder Courant van 19 maart jl. schreef Asing Walthuis een column met de titel'Winnetou'. Het schrijven van de column was ingegeven door het feit dat Karl May honderd jaar geleden overleed op 30 maart 2012. Zijn schrijven had ook met landmeten te maken. Zeker het Verband Deutscher Vermessungsingenieure e.V. wist dat al langer. Hard werkende landmeter Henk Holsbrink De Duitser Karl May (1842-1912) was in de vorige eeuw een zeer bekend schrijver van jongensboeken die over het Wilde Westen schreef zonder daar ooit een voet te heb ben gezet. Kort voor zijn dood kwam hij voor het eerst in de VS. Het laatst versche nen nummer van het tijdschrift Geodesia (2003-12), ook digitaal beschikbaar in de tijdschriftendatabank van De Hollandse Cirkel (dehollandsecircel.courant.nu). signaleerde in een paar zinnen datWinne- tou zijn vriend Old Shatterhand toestem ming gaf zijn meetwerkafte maken 'voor de westerse variant van de NS'. (Het betrof alleen een zomerkampherinnering van Jan Ebbinge.) In de column wordt beschreven hoe Winnetou op 2 september 1874 stierf en wel aldus: "Stervend ligt hij met het hoofd in de schoot van zijn bloedbroeder Old Shatterhand (de verteller, een Duits landmeter in Amerika). Rondom staan spoorwegbouwers en pioniersgezinnen". Uit het boek Winnetou met het verhaal 'Greenhorn' lezen we dat Old Shatterhand al (land)metingen in zowel lengte als hoogte kon doen en dus met een groep echte landmeters (landmeters worden ook wel woudlopers genoemd), op pad ging door onontgonnen gebied in de richting van Santa Fé. En wel om een treintraject Old Shatterhand met zijn jalons, theodoliet, meettas en meetportefeuille met op de achtergrond zijn meet-huifkar. Tekening Helmut Nickel. Karl May in 1875 (http://kari-may-haus.de) uit te zetten in een gebied in de richting van Nieuw Mexico. Old Shatterhand werd door Karl May getypeerd als een hard werkende landmeter. Ook uit Winnetou-i blijkt dat Old Shatterhand "arbeitet als Sur veyor, d.h. Feldmesser, für die Eisenbahn- gesellschaft Atlantic and Pacific Company bei der Vermessung einer der groBen Transkontinentalbahnen nach dem Wes ten derVereinigten Staaten von Amerika. Die Bahnlinie soil von St. Louis aus durch das Indianerterritorium, Neu-Mexiko, Arizona und Kalifornien zur Pazifikküste verlaufen. Die Sektion (Abschnitt), die ihm und den drei anderen Surveyors Riggs, Marcy und Wheeler unter der Leitung des Zt> dadelijk, Mr Kawkens, Ik ben bijna kfocr. nog even dit berichtje ltel afgeven. Hallo Sir. waf bent u daar aan het doen? Houd op met dat gereken. Ik heb nieuws voor u, dacht ik zo. 16 Geo-lnfo 2012-5

Geo-Info | 2012 | | pagina 18