Digitale bijzondere collecties Universiteits bibliotheek Utrecht in een nieuw jasje Sinds begin 2012 zijn de gedigitaliseerde stukken van de bijzondere collecties van de Universiteitsbibliotheek Utrecht (UBU) via een nieuwe, attractief vormgegeven website te bezichtigen. De vele duizenden handschriften, oude drukken en kaarten komen nu nog beter tot hun recht. Showroom Grote rijkdom URL's In de oude opzet hanteerde de UBU nog een onderscheid tussen de hand schriften en oude drukken enerzijds en de kaarten anderzijds. Dit belemmerde de gebruiksvriendelijkheid en maakte ook de thematische dwarsverbanden weinig inzichtelijk. Daar komt bij dat de oude website, daterend van begin 2000, dringend aan vernieuwing en modernise ring toe was. De viewer bood bijvoorbeeld onvoldoende detail bij het inzoomen op de kaarten. Voorts ontbrak een goede etalagemogelijkheid voor het presenteren van de topstukken en nieuw gedigita liseerde items. En 'achter de schermen' verrichtte men vaak dubbel werk bij het ontsluiten van de documenten. Alle reden dus voor een grondige opknapbeurt. Ruim een jaar lang is er gewerkt aan het vernieuwen van de website voor de digitale bijzondere collecties. Het resultaat mag er zeker zijn. Zo is er een echte'showroom'gereali- seerd, waarin de belangrijkste en meest recent gescande stukken van de UBU voor het voetlicht komen (zie afbeelding 1). Wetenschappelijke achtergrondver halen plaatsen deze stukken in hun geschiedkundige context en brengen ze tot leven. Elke maand staan op die manier twee bijzondere documenten in de schijnwerpers. Daarnaast maakt de UBU de zwaartepunten binnen de bijzondere collecties op een visueel aantrekkelijke manier duidelijk middels vijftien thema's en vier kernthema's. Een van die kern thema's is'Hemel en aarde'en vanzelf sprekend neemt kartografie hierbinnen een belangrijke plaats in. De rubriek 'Digitale tentoonstellingen'toont gedigi taliseerde documenten in hun onderlinge samenhang, terwijl de rubriek'Projecten en activiteiten'fysieke tentoonstellingen en andere evenementen belicht. Afgezien van een etalage met daarin de achtergrondverhalen rond de meest belangwekkende documenten is er een nieuwe webomgeving voor al het gedigitaliseerde materiaal gekomen. Die omgeving maakt het mogelijk om de stukken in detail te bekijken en boeken en atlassen door te bladeren (zie afbeel ding 2). Hier kan men tevens terecht voor een toelichting op een bepaald item. Alle gedigitaliseerde handschriften, oude drukken en kaarten zijn gratis als PDF te downloaden. De viewer is verder plat formonafhankelijk en dus te benaderen vanaf bijvoorbeeld een iPad of Windows- computer, maar ook vanaf alle mobiele internettelefoons. Tot slot is de productiestraat - zeg maar het totale proces van het scannen van een document tot het publiceren ervan op internet - onder handen genomen. Handschriften, oude drukken en kaarten kunnen nu eenvoudiger en sneller op het wereldwijde web beschikbaar worden gesteld. De komende tijd kan een ieder dus steeds meer genieten van de grote rijkdom van de Utrechtse bijzondere col lecties! f www.uu.nl/bibliotheek/bijzonderecollectiesen www.uu.nl/library/specialcollections (Engels) Marco van Egmond, conservator kaarten, atlassen en gedrukte werken, Universiteits bibliotheek Utrecht Afb.1. Homepage van de nieuwe website voor de bijzondere collecties van de Universiteitsbibliotheek Utrecht. Afb.2. Viewer voor het bezichtigen van al het gedigitaliseerde materiaal. Hier wordt een Boeginese zeekaart getoond (Utrecht UB, Kaart: VIII.C.a.2). 18 Geo-lnfo 2012-5

Geo-Info | 2012 | | pagina 20