Het nieuwe Nederlandse geo-imago Column Kees de Zeeuw Kees de Zeeuw Er staat weer een mooie sportzomer voor de deur. Naast alle jaarlijkse evenementen ook een EK voetbal en de Olympische spelen in Londen. Bij de organisatie van al die grote sporteve nementen komt vast een hoop geo kijken, maar daar wil ik het nu niet met u over hebben. Wat mij meer bezig houdt - of misschien wel dwars zit - is hoe wij Nederlanders ons op deze toernooien gaan manifesteren. En dan heb ik het niet over de sporters, maar over het publiek. Wij zijn dat volk met een oranje klomp of Goudse kaas op hun hoofd, dat de hele dag olé olé olé olé zingt. Niks mis mee (ik hou ook wel van een feestje), maar of de wereld nou op al dat oranje zit te wachten? Waar zijn de tijden gebleven dat we bekend stonden als dat tolerante gidslandje met een hoog innovatief en ondernemend karakter? Ons imago brokkelt langzaam af. Ons supportersgedrag en onze huidige buiten landse politiek dragen hier niet erg positief aan bij. Ik merk aan den lijve dat er in het buitenland veel onbegrip is voor de ontwikkelingen in Nederland. We zijn daar niet altijd even positief in het nieuws, zal ik maar zeggen. In rap tempo worden zorgvuldig opgebouwde internationale relaties afgebouwd. Of het nu om diplomatieke betrekkingen, wetenschappelijke netwerken of ontwikkelingshulp gaat; er sneuvelt nogal wat. En ook onze kenniseconomie, innovatie- drang en handelsgeest stokt. We worden snel ingehaald door met name de Scandinavische landen en nieuwe opkomende economieën. Een volk dat altijd kansen zag, lijkt even door de angst bevangen en alleen maar met zichzelf bezig te zijn. Is er dan geen enkele hoop? Natuurlijk wel. Want gelukkig hebben we de Nederlandse geo-sector nog. In de afgelo pen jaren uitgegroeid tot een volwassen sector die op een verfrissende manier een bijdrage kan leveren aan duurzame ontwikkeling in binnen - en buitenland. In 10 -15 jaartijd zijn er systemen, kennis en virtuele werelden ontwikkeld die ook elders in de wereld van grote waarde kunnen zijn. Maar is de vraag er ook? Ik denk het wel. Ik wil u eens wat voorbeelden geven van kansen die ik de afgelopen periode denk te zijn tegen gekomen. Ik begin in Rwanda. Een land dat na de genocide begin jaren negentig met een bewonderenswaardige en misschien ook soms wel wat merkwaardige ontwikkeling begonnen is. Eén van de nationale doelstellingen van Rwanda is om de IT-hub van Afrika te worden. Dat vergt eerst nog een flinke investering in de hardware en infrastructuur, maar aanslui tend ontstaat er vraag naar kennis van content management, e-government en onderwijs. Geo kan daarin een belangrijke rol spelen en de samenwerking met Nederlandse organisaties kan daarbij helpen. Zowel commercieel, politiek als sociaal. Korea: ook zo'n mooi voorbeeld. Een gigantische drive en (productie)power op het gebied van nieuwe ontwikkelingen, ook in onze sector. Door daar de Nederlandse creativiteit en kennis aan toe te voegen, zouden er zomaar eens hele mooie nieuwe combinaties kunnen ontstaan. Kadaster, TU Delft en ITC Twente hebben een eerste voorzichtige stap gezet in de richting van samenwerking met Korea (o.a. op gebied van 3D kadaster). Dit in de vorm van een Memorandum of Under standing tijdens het Geospatial World Forum in Amsterdam. En wat dacht u van India? Het land heeft een immens potenti eel aan goed gekwalificeerde geo-specialisten die ook voor de Nederlandse sector bijzonder interessant zijn. Veel bedrijven zijn bovendien het niveau van goedkoop, grootschalig digita liseren van geo-informatie allang ontstegen en ontwikkelen zich tot kennisintensieve ondernemingen. De bedrijvigheid die ik tussen Canada en India zie ontstaan, zou ook Nederland goed passen. En als laatste voorbeeld Qatar. Een land dat de komende jaren'van olie naar kennis'wil. Tijdens een presentatie op het Middle East Geospatial Forum werd het mooi geformuleerd: 'To come from carbon to creativity requires an adequate geo spatial infrastructure in our country'. Wie helpt? Financiering lijkt het probleem niet in Qatar. Ik hoop dat deze voorbeelden u enthousiast hebben gemaakt om de boer op te gaan. En dat u er weer in gelooft. Zo levert u als geo-specialist dan een mooie bijdrage aan een vernieuwd positief imago van Nederland. En mocht u toch ook nog met een oranje brui-shirt door de Oekraïne trekken deze zomer, dan kunt u in ieder geval zeggen: "maar ik werk ook in de Nederlandse Geo-sector hoor". En dan zal men u hopelijk begripvol aankijken en vervolgens weer met u meezingen: olé olé olé olé.... Directeur Kadaster International Kees.Zeeuw@kadaster.nl Geo-lnfo 2012-5 19

Geo-Info | 2012 | | pagina 21