Eigendomsbepaling bij de kadastrering van Zevenhuizen (ZH) Geodeet én kartograaf vernoemd So^mannstrafje Wat nog resteert van de in 1963 afgebroken Oude Mannenhuizen. 'Bij de invoering van het kadaster omstreeks 1828 kreeg elk perceel een nummer en werden de eigenaars geregistreerd. Van de Oude Mannenhui zen was geen eigenaar bekend en de toenmalige burgemeester Pieter Keijzer liet deze huisjes, geheel ten onrechte, toen maar op zijn naam zetten.' Na zijn overlijden werden zijn vele onroerende goederen op 6 november 1874 door notaris Molenaar in Waddinx- veen geveild. Onder deze bezittingen vinden wij ook de Oude Mannenhuizen. Hiervan konden de erfgenamen geen bewijs van eigendom tonen en daarom verklaarden zij: "Dat voor zooverre titels van aankomst mogten ontbreken, hunne erflaters veel meer dan dertig jaren in het rustig ongestoord en ondubbelzinnig bezit en genot van die goederen zijn geweest en mitsdien in elk geval door middel van verjaring hun de eigendom behoort." De Oude Mannenhuizen werden gekocht door Adriaan den Broekert, geneesheer en landbouwer te Zevenhui zen voor f2650,--. (W. Paul, De Oude Mannenhuizen in Zevenhuizen, in: Verleden Tijdschrift to8, uitgave van de stichting OudZevenhuizen- Moerkapelle, maart 2012) In Berlin-Spandau werd op 30 septem ber 2010 een straatnaambord voor de daar geboren 'Geodat und Kartograph' Daniel Friedrich Sotzmann (1754-1840) onthuld. De geodetenclub DVW was er tien jaar mee bezig geweest om zoiets voor elkaar te krijgen, aldus de website www.dvw-lvi.de. De onthulling was met mensen van niet alleen de DVW, maar ook van de separate Duitse kartogra- fenvereniging. In het Duitse taalgebied is er overigens net zoals in het Engelse eenstemmigheid over de spelling van in dit geval de Kartograph... Adri den Boer, foto van wikimedia.org. 24 Geo-Info 2012-5

Geo-Info | 2012 | | pagina 26