Boek op de Kaart Open Kaart In een tijd waarin boekhandels uitstel van betaling aanvragen en SoLoMo (Sociaal, Lokaal, Mobiel) het laatste marketing- buzzword is, kan Open Kaart niet om de website "Boek op de kaart" (http://boekopdekaart.nl/) heen. Edward Mac Gillavry (adviseur kartografie en geo-ICTWat bepaalt de locatie van een boek? Het onderwerp van een non-fictie boek, de algemene plaats van hande ling, de plek van een specifieke scene, de woonplaats van de auteur: kortom ieder boek kan wel op de kaart lijkt het wel! Het zou leuk zijn om dit terug te zien komen in de symbolen op de kaart. Anders is de kaart niet meer dan een onverwachtse manier om een lijst boeken te presenteren. Daarnaast valt me op, dat het zoekscherm bovenop de kaartnavi- gatie is geplaatst, maar dat ontdek je pas als je probeert om het zoekscherm te verplaatsen. Er is voldoende ruimte in de interface buiten de kaart om het invoer veld voor het zoekscherm te plaatsen, dus deze keuze is me een raadsel. Erg leuk zijn de knopjes "Zoom", "Gebied"en "Default" op het informatieballonnetje nadat je op een boekje hebt geklikt. Zo kan je snel de kaartuitsnede aanpassen om de geo grafische context te bepalen. Het copy rightsymbool geeft "2009" aan. Kortom: de hoogste tijd om weer eens een beetje liefde in de website te stoppen. Tjeerd Nijeholt (adviseurgeo-informatie en auteur 'Handboek Geo-visualisatie'): Enkele jaren terug zou ik hier warm van worden: vrijwillige bijdragen van Jan en alleman op een Google Maps mash-up. Er zijn echter al zoveel van deze voorbeelden te vinden. Om nu nog onderscheidend te zijn moetje een specifieke doelgroep hebben, of een bijzondere visualisatie, of bijzondere inhoud. Aan dat laatste - mis schien wel het belangrijkste - ontbreekt het. Voor een boekenwurm, een biblio thecaris of een website-bezoeker die zijn eigen woon- of geboorteplaats eens wil bekijken, lijkt mij de spoeling veel te dun. Met zo weinig boeken (locaties) denk ik, dat de bezoeker snel afhaakt. De inhoud moet in die gevallen niet alleen van de crowd komen, sterker, voornamelijk van een instituut. Misschien krijg je die bijdra gen vandaag de dag alleen als de inhoud gelardeerd wordt door reclame van (ik noem maar eens iets actueels) Selexyz aangevuld metgegeocodeerde locaties uit boeken uit de database van Google. Zou dat nog iets zijn? Maarten Boddaert (uitgever aardrijkskunde en kartograaf): Als boekenuitgever zou deze website me moeten aanspreken, maar het valt me allemaal wat tegen. Wat betreft functionaliteit verwacht je toch op zijn minst datje met het wieltje van je muis kunt in- en uitzoomen, maar dat is helaas niet mogelijk. Bovendien werkt de website niet goed. Tot twee maal toe is het toevoegen van een boek mij niet gelukt, simpelweg omdat de website niet in staat was een boek te vinden. Welke titel of ISBN ik ook probeerde, iedere keer verscheen de melding:'Geen resultaten!'. De hoeveelheid boeken op de website is nog erg beperkt. Wellicht dat het anderen ook niet gelukt is om een boek toe te voegen? Frédérik Ruys (information designer voor onder andere VPRO's 'Nederland van Boven j: Het aantal vermeldingen ten spijt, is het project een erg leuk initiatief. Het zou de kaart nog interessanter maken als je er ook bepaalde filters op zou kun nen loslaten. Zo zou je selecties kunnen maken op basis categorieën, zoals "fictie" of"biografie"en op die manier aflezen waar de meeste romans zich afspelen. Ook zou het handig zijn als de bezoeker kan selecteren op basis van het verschij ningsjaar (in welk gebied is er nauwelijks over de oorlog geschreven?). Aangezien een uitgebreid invoerveld ontbreekt, zou deze rubricering herleid moeten worden via het ISBN-nummer. Blijft alleen nog de nauwkeurigheid van de positionering een probleem. Het is toch jammer, dat het boek'Een Jongen uit Stavenisse'(over Leen Potappel, verdronken tijdens de watersnoodramp van '53) mijlenver van het dorp staat gemarkeerd. Dat blijft dan toch maar weer mensenwerk! f Geo-lnfo 2012-5 27

Geo-Info | 2012 | | pagina 29