Mijnmeters op winnende webstek Betere registratie kabels en leiding Ongestuurde raketboring Onverwacht veel raketboringen vernielen riool Probleem in kaart jto Pompniate Mrjn m Ët-eld De Geschiedenis Online Prijs 2011 van De Ree Archiefsystemen ging dit jaar in de categorie'verenigingen en particulieren' naar www.domanialemijn.nl, een webstek waarop liefhebber Paul Geilenkirchen de geschiedenis van een steenkolenmijn in Kerkrade vertelt. Onder de knop 'werkers in de mijn'zit een prima bijdrage 'bij de mijnmeters'van Martin Schlösser (inclusief een fotoserie). Een fragment: 'De invoering van de Mijnwet had tot gevolg dat alle ondergrondse en bovengrondse werken zorgvuldig in kaart moesten worden gebracht.Tot het begin van de twintigste eeuw had niet elke mijn haar eigen mijnmeterij, meestal had één mijnmeter ('de markscheider') meerdere mijnen onder zijn hoede. Aspirant-mijnmeters konden bij hem examen doen en bij gebleken geschiktheid volgde dan de aanstelling tot mijnmeter. Met het toenemen van de complexiteit in de moderne mijnbouw ontstond zo'n uitgebreid scala aan taken, dat het niet meer door één man te behappen was. Binnen de mijnbedrijven werden afdelingen mijnmeten opgericht met daarin specialisten op diverse terreinen. Zo onderscheidde men bijvoorbeeld mijnmeters, helpers bij de opmetingen, materiaal hulpen en tekenaars. De opleiding vond veelal plaats binnen het eigen bedrijf. In 1915 startte op de Mijnschool in Heerlen de opleiding voor 'hulpmijnmeter', in eerste instantie alleen voor personeel van de Staatsmijnen. Pas in 1937 werd de opleiding 'opzichter bij de opmetingen'\r\ het leven geroepen. Het was geen reguliere opleiding, de cursus werd alleen gegeven als de mijnen daar behoefte aan hadden. In totaal leverde de Mijnschool in de loop der jaren 151 mijnmeters af. (www.domanialemijn.nl) Steeds meer gemeenten klagen over waterleidingen, gasbuizen of elektriciteitskabels die dwars door hun rioolbuizen worden aangelegd. De stichting RIONED heeft een meldpunt ingericht. Na een meer algemene oproep over het weglekken van gas via het riool kreeg RIONED, koepelorganisatie voor riool beheerders, de afgelopen tijd onverwacht veel klachten over schade aan het riool door kruisende nutsleidingen en -kabels.'We kenden de incidentele verhalen natuurlijk wel, maar de meldingen kwamen uit zoveel gemeenten dat er duidelijk sprake is van een groter probleem dan wij ooit hadden gedacht', aldus woordvoerder Hugo Gastkemper van RIONED. Veel leidingen worden de laatste jaren met zogenoemde raket boringen aangelegd: daarbij wordt niet gegraven, maar worden de buizen pneumatisch horizontaal door de ondergrond geha merd. De voordelen zijn groot, maar er is één nadeel, zegt de woord voerder.'We kunnen de leidingen tijdens het aanleggen niet bijsturen. Eenmaal op koers gaat de boring dwars door elke rioolbuis heen, met alle gevolgen van dien'. Die gevolgen zijn volgens RIONED aanzienlijk. Niet alleen raakt het riool snel verstopt als er een buis dwars door heen is geslagen. Naast deze schade ontstaat er gevaar voor gasexplosie, kortsluiting en drinkwaterbesmetting. Geconfronteerd met het hoge aantal meldingen besloot RIONED deze week een meldpunt in te stellen. De stichting roept via haar website gemeenten op om doorboringen te melden.'Als we het probleem in kaart hebben, kunnen we bijvoorbeeld aandringen dat de diepte van de leidingen op de ondergrondse kaarten wordt aangegeven. Nu is alleen de ligging in het verticale vlak bekend.'Bij verstopping of inspec tie wordt een rioolbuis eerst met camera's bekeken. Daarop is dan vaak te zien of het om een kruisende nutsbuis gaat. De schoonmaakactie wordt daar op aangepast. 'Gelukkig wel', stelt Gastkemper.'Stel je voordat we met een wortelfrees een gasleiding te lijf zouden gaan'. Bron: Binnenlands Bestuur 17 april 2012 32 Geo-lnfo 2012-5

Geo-Info | 2012 | | pagina 34