Schilder Van Gogh en landmeter Furnée Inleiding Landmeter Antoine Philippe Furnée (1861-1897) Landmeten en tekenen verenigbaar Negenhonderdtwee brieven van en aan Vincent van Gogh zijn sinds oktober 2009 voor iedereen in facsimile, maar ook uitgetypt in het Nederlands en het Engels, te bestuderen op de webstek vangoghletters. org. Deze werd samen met een boekuitgave gelanceerd bij de opening van een tentoon stelling over die brieven in het Van Goghmu- seum in Amsterdam. Zoeken geeft zeven treffers met landmeter en een met landkaart. Landmeter Cornelis de Jonge (1837-na 1881), gehuwd metTrijntje Poldermans (1838-?) van Moleneind B 38 in Hoeven komt alleen maar voorin brief 145 uit 1878. In brief 290 van 1882 schreef Vincent aan Theo van Gogh over die landkaart-treffer: 'Bij V.d. Weelezag ik een uitmuntende schets van Breitner, een teekening die niet af was - misschien ook niet af te maken - het stelde voor officieren die over een landkaart of plan de ba taille zitten te delibereeren voor een open raam.' Het moet gaan om George Hendrik Breitner, Krijgsraad ten tijde van de Bataafse Republiek, een aquarel uit 1882. De meeste landmetersinformatie gaat over Antoine Philippe Furnée, doorVan der Schans betiteld als Ph.A. Furnée toen hij diens relatie met Van Gogh kort beschreef, ver voordat de webstek er was (Van der Schans, 1990). Op 20 mei 1883 schreef Vincent vanuit Den Haag aan Theo van Gogh (brief 383): 'Dezer dagen of liever weken heb ik heel pret tig gezelschap gehad buiten aan een jong landmeter die zoo wat scharrelde met teek enen. Hij liet mij eens teekeningen zien die ik slecht vond en hem zei de waarom ik ze slecht vond. Ik had gedacht natuurlijk daarna nooit meer van hem iets te zullen hooren - doch op een goeden dag spreekt hij me er weer over aan, hij had tijd nu en mogt hij eens mee naar buiten gaan. Wel Theo, die kerel heeft het landschapteekenen zöö gevat dat hij tegen- Adri den Boer, redacteur Afb.i. C.H. Breitner, Krijgsraad.ca. 1880 met volgens Van Gogh officieren, delibererend over een landkaart (www.geheugenvannederland.nl). woordig waarachtig alleraardigste schetsen uit weiland en bosch en duin meebrengt. Hij moet echter nog een examen doen in October en zijn vader wil niet hij er zoo druk aan doet. Maar juist met zijn landmetersvak kan hij het teekenen heel best vereenigen m.i.' Volgens een noot was deze jonge land meter Antoine Philippe Furnée (1861-1897)- Hij volgde in 1880-1882 landmeten en waterpassen, geodesie en situatietekenen aan de Polytechni sche School te Delft en deed dus in 1883 terzake examen. Zijn vader Hendrik Jan Furnée (1833-1894), drogist op Korte Poten 8, handelde ook in materialen voor kunstenaars. Op 13 juli 1883 kwam Furnée weer, maar nu met een collega, aan de orde in een schrijven van Vincent aan Theo vanuit weer Den Haag (brief 362). De tweede landmeter is anoniem, maar was net als Furnée een examenkandidaat: 'Gisteren avond heb ik een cadeau gekregen dat mij enorm pleizier deed (van die twee landmeters - want er is een tweede nog bijgekomen sedert), namelijk een zeer echt Scheveningsch buis met staan- den kraag, pittoresk verkleurd en gelapt.' I n weereen Haagse brief van Vincent aan Theo van 24 juli 1883 is alleen sprake van tekenhulp aan de jonge landmeter (brief 366). Dat leverde de arme schilder korting op tubes verf op, althans eind juli 1883 schreef hij weer vanuit Den Haag aan Theo (brief 369): 'Ge weet ik geef les aan een land meter. Nu, diens vader is drogist en handelt in verfwaren, is depot houder van Paillard en levert o.a. aan Mauve. Voor dat les geven aan den zoon heb ik nooit iets gehad maar wel veel betuigingen van dienstwilligheid van den vader. En daarop heb ik maar eens doorgegaan en 't volgende tot hem gezegd. Dat ik niet twijfelde of hij had onderzijn voor raad een tamelijk aantal niet courante tubes. Da t deze door mij evenwel konden worden gebruikt en ik die van hem zoude overnemen tegen netto prijs Paillard, op voorwaarde hij mij ook de courante tubes in vervolg van tijd 4 Geo-lnfo 2012-5

Geo-Info | 2012 | | pagina 6