Grafometer als 'pijlkompas' in Tussen Kunst en Kitsch Slot Literatuur Afb.2. In zijn brieven tekende Van Gogh geen landmeters, wel aardappeleters (www.news.bbc.co.uk). Afbs. Een van de vele zelfportretten van Van Gogh, deze uit 1889 met verbonden oor. op dezelfde condities zou leveren. Eerst had hij bezwaar, maar toen heeft hij zijn voor raad eens nagegaan en heb ik een schikking gemaakt met hem als bovenstaand.' De relatie bleef bestaan. Vanuit Hoogeveen schreef Vincent op 11 of 12 september 1883 aan Theo (brief 385): 'Te s'Hage is alles goed afgeloopen. Aan 't station kwam die land meter mij nog opzoeken.' In een volgende brief aan zijn broer van 28 september (brief 391) komt de landmeter weer voor, zij het indirect: 'Zoo is het met Furnee (datisde vader van dien landmeter) ook, ik heb zijn verzekering dat hij mij vertrouwde maar ik zit er mee dat ik hem meestal contant betaalde als antecedent-en zie geen reden dat te ver anderen daar ik anders schijn te veranderen van handelwijs en het misschien de vriend schap influenceert.Op 26 november 1883 pent Vincent vanuit Nieuw-Amsterdam aan Theo (brief 407): 'Gisteren berigt dat Furnee doorzijn laatste examen is en nu weer zijn handen vrij heeft om door te gaan met zijn begonnen schilderen.'S/anwege een onver wachts vertrek van landmeter Furnée naar Nederlands-lndië schrijft Vincent hemzelf vanuit Nuenen rond 10 januari i884:'Wef doet mij zoo veel genoegen dat ge warm blijft voor het schilderen en ikgeloofdatop conditie van volhouden gij het een heel eind kunt brengen. Juist ook omdat gij in Uw vak toch altijd veel buiten moet zijn.' Bosoeki in Oost-Java werd zijn standplaats.Terug in Den Haag overleed hij al op 12 juni 1897, aldus het Nederlands Patriciaat van 1992. Furnée komt niet voor in de databank met kunstenaars van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie. 'Maarjuist met zijn landmetersvak kan hij het teekenen heel best vereenigen m.i.' blijft een mooie zin van Vincent van Gogh... Een heel mooie zin óver Van Gogh is die van Bertus Aafjes: 'Vincent behandelde zijn onderwerpen bijna met de kinderlijke natuurgetrouwheid waarmee een topo- graaf zijn onderwerpen in kaart brengt.' f 'Brieven Van Gogh compleet digitaal', in: e-data &research (kwartaalblad DANS), december 2009 Van der Schans, R. Een kleine reis in het land van het betere inzicht: Van Gogh, Klee en de landmeter, in: NGT Geodesia 1990-12, p. 549-552. Aafjes, B. De wereld is een wonder, Amster dam 1959 (hoofdstuk Arles). 'Dit is een pijlkompas uit 1790, dat door landmeters werd gebruikt. Het kompas is niet alleen gedateerd, maar zelfs gesig neerd door Goudien, een bekende Franse instrumentenmaker, die ook wel klok- ken maakte. Het is een mooi authentiek instrument, met de originele eikenhouten doos. De grootvader van de eigenaresse was architect, maar de familie had geen idee waar dit instrument toe diende.' Dat staat op www.cultuurgids.avro.nl over de uitzending van Tussen Kunst en Kitsch van 4 april 2012 vanuit de Markiezenhof in Bergen op Zoom. Fred Kats legde de werking van het instrument goed uit, maar corrigeerde de hem toegespeelde benaming niet in grafometer of halve cirkel. ('Je kunt er peilingen mee doen; zo betitelde hij hoekmeten maar.) De Rotterdamse expert in klokken en instrumenten taxeerde de waarde op wel 4500, vast vanwege het feit dat het pijlkompas door Goudien is gesigneerd en gedateerd. (Adri den Boer) 'r.l.. .VI .1 "fll '"T "«-i— -■ iWl ri U H- |-« 1 r. - j- *- - i Geo-lnfo 2012-5 5

Geo-Info | 2012 | | pagina 7