Wereld aan de wand weer in de prijzen Verslag Uitreiking van de oorkonde aan Lowie Brink (rechts), vóór een wandkaart van Perthes die, met een terreinafbeelding, de reliëfweergave op de kaart verklaart. Op 3 april 2012 ging ondergetekende namens de Geo-lnfo redactie op bezoek bij dr. Lowie Brink en zijn partner drs. Lucy Holl, van het kartografisch antiquariaat De wereld aan de wand, Staringstraat 5 in Nijmegen. Hier konden we de heer Brink verrassen met een oorkonde, uitgereikt voor het beste artikel in de Geo-lnfo van 2011. De redactie had zijn bijdrage Van kaart aan de wand naar wandkaart, Geo-lnfo 2011 nr 7/8) uit de 10 voor 2011 genomineerde artikelen uitgekozen omdat het vernieu wend was, zowel goed als leuk geïllustreerd en uiterst leesbaar geschreven. Innovatief omdat voor het eerst in een artikel over wandkaarten ook naar de kwaliteit van die kaarten gekeken wordt, en daardoor ook naar de leesbaarheid en dus ook naar de geschiktheid van het materiaal voor het onderwijs. Brink heeft voor het artikel diep in de theoretische beschouwingen moeten duiken, hanteert begrippen als numerieke kaartbelasting en ooghoeken, maar weet dat allemaal duidelijk en overzichtelijk voor Dankzij hun werk is er nu heel veel over de Nederlandse wandkaartenproductie bekend en vastgelegd; Nederland is het enige land in Europa met een dergelijke documentatie. Dat materiaal kan nu gebruikt worden om ook meer inhoudelijk op het materiaal in te gaan, bijvoorbeeld door verschillende kaarten van hetzelfde gebied - van verschillende auteurs of uit verschillende jaren - met elkaar te verge lijken (een studie over de wandkaarten van Suriname zal binnenkort verschijnen), of door vergelijkingen met buitenlands materiaal. Maar er blijken ook nog steeds nieuwe ontdekkingen gedaan te worden, getuige de pas door het antiquariaat verworven manuscriptwandkaart van Pompeii (op bijgaande foto ziet u daar linksonder nog net een hoekje van). We feliciteren de heer Brink van harte met deze unieke tweede uitverkiezing! Ferjan Ormeling het voetlicht te krijgen. En dat werd dus zeer gewaardeerd door de Geo-lnfo redactie. Het was niet voor het eerst dat er een Geo-lnfo redacteur bij De wereld aan de wand op de stoep stond. Op 10 maart 2007 leverden redacteuren Ad van der Meer en Ronald Bokhove hier al de prijs voor het beste artikel van 2006 af, voor een artikel over een vergelijkbaar thema: Nederlandse wandkaarten in het i9e-eeuwse aardrijks- kundeonderwijs. In de tussentijd is er een hele serie artikelen over Nederlandse wandkaarten geschreven door Lowie Brinken Lucy Holl. Hiermee heb ben ze praktisch de hele i9e- en 20e-eeuwse Nederlandse (school)wandkaartenproductie gedocumenteerd. Die documentatie is ook terug te vinden in hun boekpublicaties en op de website van antiquariaat De Wereld aan de Wand. Daarop is zowel per uitgever als per afgebeeld gebied na te gaan wat er allemaal geproduceerd is. 6 Geo-lnfo 2012-5

Geo-Info | 2012 | | pagina 8