Start van de transitie Het is een spannend traject dat we de komende jaren gezamenlijk ingaan gebracht op verzoek van de bronhouders. Hierdoor kunnen de transitiekosten over een langere periode worden gespreid. Het staat bronhouders overigens vrij een hoger tempo aan te houden. De signalen op dit moment zijn dat een aantal al vrij snel zowel de volledige norm van de BGT bereikt wil hebben als plustopografie conform IMGeo 2.0. Als de BGT landsdekkend beschikbaar is na tranche 1 is er voor gebruikers een jaar beschikbaar om volledig hierop aan te sluiten. Vanaf 1-1-2017 geldt de volledige gebruiks- en terugmeld plicht. In de praktijk zullen veel gebruikers tijdens tranche 1, als het voor hen relevante gebied BGT- conform is, aansluiten. Met name voor landelijk opererende spelers kan het echter van belang zijn de aansluiting te doen wanneer de BGT ook landsdekkend beschikbaar is. Is men eenmaal aange sloten dan krijgt men de verbeteringen vanuit tranche 2 automatisch mee. Er is daarom geen tweede implementatiefase voorzien na tranche 2. Op dit moment wordt bezien hoe partijen die nog enige tijd de lijngerichte leveringen zoals de GBKN die thans kent willen gebruiken het best kunnen worden bediend. Het is de bedoeling nog een aantal jaren een der gelijke levervorm beschikbaar te houden. De jaarwisseling 2011-2012 mag worden beschouwd als de start van het transitie traject. Alvorens met de brede realisatie te starten is een tussenstap ingelast die we aanduiden met transitievoorbereiding. Die periode is bedoeld om de voorwaarden te scheppen vooreen beheerste realisatie. In deze transitievoorbereidingsperiode worden taken verdeeld. Zaken die centraal moeten worden geregeld blijven de verantwoordelijkheid van het Ministerie van lenM. De transitie bij de bronhouders zelf is echter hun verantwoordelijkheid waarbij het SVB (Samenwerkingsverband Bronhouders) de regierol vervult (fig. 9). In de ontwerpfase lag het accent op de zaken die nodig zijn om te kunnen starten met de realisatie van de BGT. De aandacht ging dus uit naar de inhoud, de rol van de bronhouders en hun samenwerkings verband en de opzet van de landelijke voorziening. De komende tijd zal naast de opbouw van de BGT ook nadrukkelijk aandacht besteed moeten worden aan de ingebruikname. De eerste stukken BGT zullen naar verwachting al in 2012 beschik baar komen en het is zaak dat gebruikers dan ook kunnen aansluiten. Verder is het beeld dat de BGT baten gaat opleveren. In 2011 is een MKBA (Maatschappelijke Kosten-BatenAnalyse) uitgevoerd en het beeld is dat zowel in de productie zelf besparingen zijn te realiseren als door slim en breed gebruik. Ook aan de realisatie van deze baten moet aandacht worden besteed. Ze komen niet vanzelf. Het is een spannend traject dat we de komende jaren gezamenlijk ingaan. Van denken naar doen. Ik heb er vertrouwen in dat we een ontwerp hebben neergelegd dat even mee kan. De realisatie blijft echter een megaklus waar we iedereen bij kunnen gebruiken. De geluiden die ik hoor vanuit het veld zowel bij bronhouders als bij bedrijven klinken bemoedigend. Men wil graag aan de gang. Als we die spirit erin kunnen houden zie ik het komende traject met vertrouwen tegemoet. Fig. 9. Het programma BGT is opgezet via de structuur van MSP (Managing SuccessfulI Programmes). Hierin wordt onderscheid gemaakt tussen zaken die centraal ontwikkeld worden, zogeheten 'capabilities', en zaken die decentraal worden ingevoerd, de 'business change'. 8 Geo-lnfo 2012-6

Geo-Info | 2012 | | pagina 10