IMGeo 2.0 - het optionele deel In februari 2012 is versie 2.0 van het Informatiemodel Geografie (IMGeo) verschenen. Dit informatiemodel beschrijft hoe objecten in de omgeving als gebouwen, wegen en water en inrichtingselementen als afvalbakken, zendmasten en zonnepanelen, digitaal moeten worden vastgelegd. Zo kunnen deze objecten in verschillende toepassingen worden gebruikt. Veel organisaties BGT opnemen in Hanteer voor het optionele deel IMGeo! Drie uitbreidingen in IMGeo De kern van IMGeo 2.0 bestaat uit het informatiemodel voorde Basisregistratie Grootschalige Topografie (BGT). De BGT leidt tot een gedetailleerde digitale kaart van Nederland (schaalbereik 1:500-1:5.000), waarin basisobjecten zoals gebouwen, wegen, water, spoorlijnen en groen op een eenduidige manier zijn vastgelegd. Dit deel is wettelijk verplicht. In IMGeo 2.0 zijn veel meer objecten aanwezig dan het wettelijke BGT-deel. De reden hiervoor is dat gecon stateerd is dat veel organisaties meer dan BGT willen opnemen in hun registra tie en dat het liefst doen volgens een gemeenschappelijke standaard. Als dit niet gebeurt hanteert de ene orga nisatie bijvoorbeeld de term lichtmast en de andere lantaarnpaal. Voor verschillende objecten worden verschillende objectafba keningen gehanteerd en de visualisatie kan ook nog verschillen. Dit is natuurlijk onwen selijk, vandaar de optionele uitbreiding. Door standaardisatie van het optionele deel zijn partijen verzekerd dat software die het BGT-deel van IMGeo ondersteunt ook het optionele deel zal ondersteu nen (in de prak- tijk ondersteunt de software IMGeo met als onderdeel het verplichte BGT-deel). Ingenieursbureaus hoeven maar één proces in te richten voor de inwinning, en niet voor iedere opdrachtgever een apart proces en beheersystemen voor bij voorbeeld groen- en weg beheer te maken voor het aansluiten op IMGeo. Ook al is het optionele deel van IMGeo niet verplicht, Geonovum raadt u om bovenstaande redenen aan om IMGeo te hanteren zodra u meer wil opnemen dan alleen het BGT-deel. 7. Uitbreidingen in objecttypen IMGeo bevat naast de verplichte BGT- subset ook optionele objecttypen. Dit zijn niet alleen fysieke, topografische objecten zoals inrichtingselementen maar ook functionele en registratieve gebieden, en nadere indelingen van wegen, water en terreinen voor beheer (fig. 1). Inrichtingselement Aak Bord Kast Mast Paal Put Sensor Installatie Straat meubilair waterinrichtïngs element Weginrichtings element Vegetatieobject Gebouw Installatie Overbrugging Overige scheiding wegvak onderdeel Watervak onderdeel Begroeid terreinvak onderdeel Onbegroeid terrein vak onderdeel Registratief gebied Buurt Wijk Stadsdeel Waterschap Openbare ruimte Fig. 10verzicht van de optionele objecttypen in de BGT. Marcel Reuvers, geo-standaarden, m.reuvers@geonovum.nl Linda van den Brink, geo-standaarden, l.vandenbrink@geonovum.nl Geo-lnfo 2012-6 17

Geo-Info | 2012 | | pagina 19