Een 'rondje om de kerk' in Amsterdam? Open Kaart Enkele jaren terug was de Gordiaanse knoop in de CAO-onderhandelingen van treinma chinisten terug te leiden tot het'rondje om de kerk'. Zou dit de inspiratie zijn geweest voor het ontwerp van de applicatie"Metro Amsterdam" (http://www.infomaps.nl/ metro_amsterdam_UK.html) van het bedrijf Infomaps of toch de concentrische ringen van de Amsterdamse grachtengordel? Edward Mac Gillavry (adviseur kartografie en geo-ICT): Bij het zien van deze kaart besefte ik ineens hoe opmerkelijk het is, dat de huidige GVB-metrokaart van Amsterdam (ontworpen door het bureau Mijksenaar) een geografisch correcte referentiekaart toont. Doorgaans is deze op openbaarvervoerskaarten juist sterk gestileerd. Zo worden op de metrokaart van Londen sinds Becks ontwerp slechts hoeken van 45 en 90 graden gebruikt, wat de Theems een vervormde rivierloop geeft. Toch werkt dit niet vervreemdend, omdat ook in het thema - de metrolijnen - deze stilistische beperking wordt gebruikt. In deze nieuwe kaart van het Amsterdamse metronet is de cirkelvorm tot in het kleinste detail doorgevoerd: van de havenbekkens in de referentiekaart tot in de cirkelvorm van de metrostations. Hier gaat de ontwerper echter over de schreef: open cirkels worden doorgaans alleen gebruikt om overstapstations aan te duiden. Wat is bovendien het nut van de informatie, datje op Nieuwmarkt kan overstappen tussen de lijnen 50,53 en 54? Kortom: de cirkel is een prachtige vinding voor de referentiekaart, maar voor de vormgeving van het thema moet de ontwerper dichter bij de gangbare symbolisatie van openbaarvervoerskaarten blijven. Tjeerd Nijeholt (adviseur geo-informatie en auteur 'Handboek Geo-visualisatie'): De bijbehorende iPhone-app vond ik (nog?) niet zo prettig. De kaart zelf is een mooi samenspel tussen grafisch ontwerp en kartografie. Deze kaart toont, dat die twee prachtig en tevreden naast elkaar kunnen liggen. Het i6e-eeuwse besluit om Amster dam planmatig te voorzien van concen- Afbeelding 1: de metrokaart van Amsterdam door Infomaps trische grachtengordels is niet alleen de belangrijkste reden waarom Amsterdam op de Werelderfgoedlijst van Unesco staat, maar ook de oorzaak van de schoonheid van deze kaart. De vraag of de grachten gordel, of juist het ontwerp van de kaart nu zo uniek is, doet niet ter zake. De vormge- ver/kartograaf heeft zich hier maximaal op gefixeerd: iedereen - toerist of Nederlander - herkent de kaart zo direct. Eenvoud en een prachtige visuele hiërarchie doen de rest, ook op een scherm met weinig pixels een aantrekkelijke en informatieve kaart! Maarten Boddaert (uitgever aardrijkskunde en kartograaf): Op het eerste gezicht oogt de kaart aantrekkelijk. Hoe langer ik echter kijk, hoe meer elementen mij storen. Waarom staat het IJ er zo opvallend op? De witte, bebouwde kommen wekken de suggestie dat Amsterdam Zuidoost en Amstelveen onbewoond zijn. Schiphol, Nieuw Vennep en Hoofddorp lijken aan Amsterdam vast te zitten. De Noord- Zuidlijn lijkt al lang voltooid te zijn. Het taalgebruik is niet consequent: N-O-Z-W in het Nederlands en de kop links in het Engels. De kop rechtsboven vind ik ronduit lelijk. De achtergrondkaart zal niet helpen om de weg te vinden in Amsterdam, maar voor het gebruik in de metro is in elk geval wel duidelijk hoe de haltes heten en hoe ze op elkaar aangesloten zijn. Dat is Afbeelding 2: de huidige metrokaart van Amster dam door Mijksenaar natuurlijk het belangrijkst. Dit is echter bij het Amsterdamse metronet met slechts vijf lijnen ook niet erg ingewikkeld om in kaart te brengen... Frédérik Ruys (information designer voor onder andere VPRO's 'Nederland van Bovenj: Amsterdammers zien de stad graag als centrum van de wereld. Dit egocentrisme is prachtig verbeeld in deze metrokaart: Amsterdam als middelpunt van het open baar vervoer, waarbij alles buiten de stads- ring vervaagt. Parijzenaars hadden hier in het verleden ook een handje van, maar met het verschil dat Frankrijk daarom ook maar een gecentraliseerd netwerk uitrolde: alle auto-en spoorwegen leidden naar de hoofdstad.'Le Grand Contournement'(een wegennet waarbij verkeer ver buiten Parijs wordt omgeleid) is dan ook iets van de laatste decennia. Met andere woorden; de met veel zorg vervaardigde metrokaart van Erik Hammink is meer gekozen vanwege de vorm, dan vanwege de functie. Want hoe vaak is het Centraal Station daadwerkelijk de herkomst (of bestemming) van een reis? Is het daarom niet een idee om een dynamische, gecentreerde ov-kaart te ontwikkelen, die het middelpunt aanpast aan de locatie van de gebruiker? Per slot van rekening zijn we allemaal egocentrisch als het op navigeren aankomt, niet alleen Amsterdammers! Geo-lnfo 2012-6 21

Geo-Info | 2012 | | pagina 23