Opsporing verzocht! Onderwijsdoorbraken Beemster 400 jaar op de kaart Lopen op "originele"zeventiende eeuwse kaarten... Verweerschrift beroep tegen digitale vervanging SAGEO ijvert al enige jaren voor versterking en revitalisering van het geo-onderwijs. Dit jaar vallen belangrijke bouwstenen van het onderwijshuis op hun plaats. Rond september 2012 starten diverse nieuwe initiatieven op alle onderwijsniveaus. Zo komt er definitief een landelijke opleiding MBO-Landmeten, verzorgd door het SOMA College in Harderwijk, in samenwerking met IPC Groene Ruimte. En ook de Nationale Gl Minor, waarin zes univer siteiten samenwerken, is nu een feit. Aan het HBO-front meldt zich komend schooljaar de nieuwe HBO-opleiding Geo Media Design, aan de HAS Den Bosch. En de opleiding Geodesie en Geo-informatica aan de Hogeschool Utrecht heeft het zelfver trouwen volledig hervonden met een aanhoudende groei in het aantal inschrijvingen. Het komend schooljaar wordt een jaar van de waarheid, maar de voortekenen zijn goed. (Nieuwsbrief SAGEO, april 2012) Tot 14 oktober is in het Rijper Museum de tentoonstelling 'Meesterlijke Polder'te zien over de jubilerende Beem ster. Deze droogmakerij bestaat in 2012 precies 400 jaar. De tentoonstelling focust op de droogmaking van het 7000 hectare grote Beemstermeer in 1607-1612. Het hoog heemraadschap (Hollands Noorderkwartier) stelde tal van objecten als een originele koperen drukplaat uit de 17e eeuw van een kaart van de Beemster uit zijn collectie ter beschikking. Heel bijzonder is ookde'wapenkaart'van de bestuursleden. Die toont de schitterend ingekleurde familiewapens van alle hoofdingelanden van de polder tussen 1612 en 1856. (www.hhnk.nl) "In 1649 werd een dik en groot boek uitgegeven: hetTooneel der Steden, gevuld met plattegronden van Joan Blaeu. Deze platte gronden bevatten een rijkdom aan details: ieder huisje en zeker ieder groter gebouw is in detail te zien en zelfs het kleinste steegje is terug te vinden. Wie in de eenentwintigste eeuw door Delft wandelt aan de hand van de kaart van Blaeu kan zich makkelijk een beeld vormen van het Delft van Vermeer. Maar is er nog voldoende gebleven om ook daadwerkelijk met een kaart uit de zeventiende eeuw uw weg te vinden? Uw groep wordt gesplitst in kleinere groepjes die, gewapend met een originele zeventiende eeuwse stadsplattegrond op pad gaan. Op de kaart staan locaties aangegeven waar u een opdracht uit moet voeren. Maar hoe u daar komt, dat dient u te bepalen aan de hand van de kaart. En natuurlijk gaat het er om wie het beste kijkt en wie de belang rijke details niet over het hoofd ziet. En wie niet verdwaalt!" www.groepswijzer.nl, ook voor Haarlem, Leiden, Den Haag, Dord recht en Amsterdam) Op 18 april 2012 verzocht advocaat mr. J.P. Heinrich namens de Raad van Bestuur van het Kadaster de sector Bestuursrecht van de Rechtbank Utrecht om "het beroep van eisers niet-ontvankelijk te verklaren, althans - voor zover eisers wel ontvankelijk zouden zijn in hun beroep - het beroep ongegrond te verklaren". Het betrof het beroep van dr. H.P. Deys en ir. R. van der Schans c.s. tegen het besluit van de Raad van Bestuur van 3 januari 2012 om hun bezwaren tegen digitale vervanging van veldwerken, hulpkaarten en Lijsten 78a ongegrond te verklaren. Een van de punten is dat men op basis van het prijspeil van 2007 voor restauratie van 2835 strekkende meter papier 82 miljoen euro kwijt zou zijn tegen 22 miljoen euro aan kosten van digitalisering. Een zittingsdatum is nog onbekend. Adri den Boer, redacteur Beste bezoekers van het Kadastermuseum op 25 april jl. (bijeenkomst van de Werkgroep Geschiedenis van de Kartografie) Na de rondleiding mocht u één of enkele delen van de Inven taris van het Kadastermuseum meenemen. Van deel 4 van de Inventaris (met de DVD's achterin) is per ongeluk het originele exemplaar, waarin latere wijzigingen met de pen zijn genoteerd meegenomen of meegegeven. De conservator is daardoor erg onthand. Hij wil het exemplaar (kenbaar doordat op de voorzijde met een witte sticker "wijzigingen" is vermeld) graag terughebben. Bent u in het bezit van dat exemplaar? U wordt verzocht het te retourneren aan: Kadaster, t.a.v. Z. Klaasse, Antwoordnummer 1122,7300 VB Apeldoorn (een postzegel is niet nodig). U krijgt daarvoor een ander exemplaar per post terug. Heel hartelijk dank! Zacharias Klaasse, conservator Kadastermuseum 48 Geo-Info 2012-6

Geo-Info | 2012 | | pagina 50