Landmeters in Landleven Awards vooral voor sport en muziek. Gastlessen Petje-op petje-af-spel Ik herinnerde mij dat er bij GeoFort een petje-op petje-af spel was gemaakt over geo-informatie. En, het belangrijkste, dat daar heel goede ervaringen mee waren. Een e-mail naarWillemijn Simon van Leeuwen van GeoFort was genoeg om hun medewerking te krijgen. De basis voor de gastles was er dus al. Een aantal vragen voor het spel heb ik nog toege voegd. Enerzijds wat lokale vragen met een relatie naar het werk van onze gemeente. Anderzijds enkele vragen met filmpje van datavisualisaties uit Nederland van Boven. FHet programma trok elke week meer dan een miljoen kijkers. Ik zou wel gek zijn als ik niet zou meeliften op dat succes. Natuurlijk heb ik ook gekeken bij de Stichting Arbeidsmarkt Geo (SAGEO). Hun doel is tenslotte het aanpakken van de mismatch tussen vraag en aanbod op de geo-arbeidsmarkt. Via hun website zijn onder andere mooie posters en folders te bestellen van de GoGeo-campagne. En een petje-op petje-af-spel is moeilijk te spelen zonder petjes. Dus heb ik op Twitter en Linkedln de vraag gesteld van wie ik petjes kon krijgen. En ook daar blijkt dat er altijd mensen willen helpen. Ook de petjes waren dus geregeld, met dank aan ingenieursbureau MUG en de Pinkpop milieubrigade. Precies op tijd was alles klaar voor de gastlessen. Na een korte kennismaking met de organisatie en de andere gastsprekers kon de eerste gastles beginnen. En meteen een verrassing. In plaats van 21 aardrijks- kundeleerlingen uit 4 VWO zaten er ruim 36 leerlingen. Waarvan een deel geen aard rijkskunde had en zich al met een afvroeg waarom ze erbij zaten. Even improviseren dus. Ondanks het rumoer tijdens de start, werd het muisstil toen een fragment uit Nederland van Boven voorbij kwam. Of zoals iemand van de organisatie al zei:"Ze vinden het wel interessant, maar op die leeftijd is het niet cool om dat aan je buurman te laten merken." De tweede gastles was precies het tegen overgestelde. Hier zaten ongeveer 20 leerlingen van 5 VWO die allemaal aardrijks kunde in hun pakket hadden. Op een enkeling nadeden ze dan ook allemaal geïnteresseerd mee. Hierdoor ontstond meer ruimte om uitleg te geven over de verschillende onderwerpen. Wat voor mij en voor de leerlingen leuker was. Benieuwd of er nu scholieren uit deze groep kiezen voor een geo-studie. Voor de zekerheid heb ik alvast aangeboden dat ze mij dan altijd kunnen bellen voor een stageplek. Na afloop bevestigde de aardrijkskunde- docent wat wij allemaal al dachten: Aan dit onderwerp wordt eigenlijk helemaal geen aandacht gegeven op school. Waar vanuit de organisatie aan toegevoegd werd dat deze gastles waarschijnlijk wel de beste manier was om het onderwerp onder de aandacht te brengen. Het is dus aan ons om ze kennis te laten maken met het vakgebied geo-informatie. Na de twee gastlessen ben ik ervan overtuigd dat er echt wel interesse is onder scholieren. We moeten dus niet te veel praten over hoe we scholieren interes seren, maar het gewoon gaan doen. Later op de dag werd de GHC-award uitgereikt aan een leerling met een bijzonder talent. De genomineerden waren vooral te vinden in de sport en muziek. Hoe mooi zou het zijn als dit eens gewonnen wordt door iemand die met geo-informatie bezig is. De winnaar van vorig jaar kwam ook over zijn ervaringen vertellen en tot mijn verbazing had hij van zijn prijs apparatuur gekocht om indoor panoramafoto's te maken. Of zoals hij het noemde voor het publiek: een soort indoor Google Streetview. Echt wel geo-infor matie dus. Alleen was ik waarschijnlijk nog de enige in de zaal die dat verband zag... Het glossy magazine Landleven komt tien keer per jaar uit en ligt in tegen stelling tot andere bladen met die frequentie zelfs in kiosken voor het grote publiek. Eerst recent wees een lezer me op hun nummer 2011-7 met een artikel van Kester Freriks: "Op pad met i7e-eeuwse landkaart". Met kopietjes van kaarten uit 1663 op zak liep hij het Gelderse Almen door om te kijken wat er nog van klopte. "Nederland is lang niet overal prijsgegeven aan de nieuwe tijd; het oude bestaat nog", zo was zijn conclusie. Een kadertje stelde de landmeters Henrick en Johan van Gelder voor. In de verleden tijd stond daarna de zin: "Het beroep van landme ter eiste grote verantwoordelijkheid en onafhankelijkheid." Hun beëdiging werd gememoreerd en op het nieuwe woord 'grootbepaling' na is ook deze zin fraai: "Erfscheidingen en grootbepalingen van het land moesten nauwkeurig worden vastgelegd om eventuele juridische geschillen en twisten te voorkomen." Te stellig wist de schrijver dat op heden daagse kaarten de bovenkant altijd naar het noorden wijst. Interessant vond de auteur het werken in 3D: "De weiden en velden werden afgebeeld alsof ze echt vanuit de blik van een vogel gezien waren. De bebouwing zelf - hoofdge bouw, schuur en hooiopper - kreeg hoogte en diepte." De bewuste kaartboeken van het Oude en Nieuwe Gasthuis zijn digitaal te bekijken op www.regionaalarchiefzutphen.ni. f Adri den Boer Geo-lnfo 2012-7 9

Geo-Info | 2012 | | pagina 11