to H K At .EuLa»S Geochemische Bodematlas van Nederland Boekbespreking Geochemische bodem atlas van Nederland XHo lldki «Wu Fig. 7 Omslag van de Geochemische Bodematlas die is vormgegeven door grafisch vormgever en illustrator Harmen Mol. Mol, G., J.H. Spijker, P.F.M. van Gaans P.F.A.M. Römkens (eds.) Geochemische bodematlas van Nederland. Wageningen: Wageningen Academie Publishers (2012). 276 pagina's. ISBN: 978-90-8686-186-6 Prijs: 49,00 (exclusief BTW) Gratis te downloaden: www.wageningenacademic.com/ _clientFiles/download/geo-e.pdf Meer informatie op www.geochemischebodematlas.nl/ Op maandagmiddag 4 juni 2012 werd tijdens het symposium "Geochemi sche Bodematlas van Nederland"dat plaatsvond bij het RIVM in Bilthoven de betreffende atlas gepresenteerd. De atlas bestaat uit twee delen die tezamen 276 pagina's beslaan. Het eerste deel bevat zes hoofdstukken, die een illustratie geven van concrete toepassingen van de informatie in de atlas. Het tweede deel geeft in tabellen, grafieken en kaarten een uitgebreid overzicht van de chemische samenstelling van de bodem in Neder land. Hiervoor zijn bodemmonsters van meer dan 350 locaties geanalyseerd op meer dan 40 chemische elementen. Al in i860 publiceerde W.C.H. Staring een eerste bodem kaart op schaal 1:200.000, waarop de grondsoorten, het grondgebruik en de landbouwsystemen zijn aangegeven. Deze benadering om vooral een ruimtelijk inzicht te krijgen in de bodemgesteldheid ten behoeve van de landbouw werd ook door de Stichting Bodemkartering (Sti- boka) - die in 1945 is opgericht - voortge zet en domineerde de bodemkartering tot 1984. Daarna volgde een periode waarin de bodemkartering een instrument werd om inzicht te krijgen in de algemene bodem kwaliteit als referentie voor het bodemsa neringsbeleid. Beide benaderingen gaan echter voorbij aan de natuurlijke aanwezig- Pb totaal toplaag bodemtypes veen zand O marklei O fluvkle; a loess Natuurlijke achtergrond Pb fccdemiypes veen aand mar.ktei O tluv.ffia loose Fig. 2 De meetwaarden voor lood (Pb) in de toplaag en onderlaag van de bodem in kaart gebracht. 12 Geo-lnfo 2012-7

Geo-Info | 2012 | | pagina 14