Middag van de European Surveyor in Brussel Verslag Op 5 maart 2012 werd in Brussel de 500ste verjaardag van Mercator herdacht door een themamiddag met als titel: Day of the European Surveyor and Geolnformation. Deze middag werd georganiseerd door het CLGE, de groep van Europese landmeters, Comité de Liaison des Géomètre Européens in de Koninklijke Militaire School in Brussel. Ook aanwezig waren Godfried Barnasconi, namens Raad van Bestuur en Peter Hoogwerf, als voorzitter GIN. Na welkomstwoorden van generaal- majoor ir. Harry Vindevogel, commandant en rector van de Koninklijke Militaire School en Axel Annaert, vice-voorzitter van de Belgische Orde van Landmeters- Experten, werd de opening verricht door de heren Jean-Yves Pirlot, CLGE presi dent, CheeHai Teo, FIG president Anders Rhodin, general manager Survey Division van Trimble, was op het laatste moment verhinderd en werd vertegenwoordigd door een directe collega van Trimble. Door ieder een kort woord tot de ruim 280 aan wezigen te richten. Vindevogel sprak over de belangrijke rol welke landmeters spelen in de maatschappij. Standaarden zijn daarbij van wezenlijk belang. Mercator deed dat in de i6de eeuw al, dus ook in dat opzicht kan hij al als voorbeeld dienen. Pirlot verwees naar de Code of Conduct waarin Europese afspraken zijn verwoord om zonder landsgrenzen bezig te kunnen zijn. Het congres was ook live via internet te volgen. Teo benoemde 3xMen3xP, measure, model, manage, places, people en planet. Eerste spreker was Carlo des Dorides, executive director of the European GNSS Agency (GSA). Hij benadrukte de nood zaak tot samenwerking. Gallileo zal in 2015 operationeel zijn met 40 satellieten. Er volgde een academisch deel met 3 sprekers. De inleiding van prof. dr. ir. Etienne Rooms had als titel: Mercator als exponent van zijn tijd in de Nederlanden en in Europa. Spreker leidde ons door de geschiedenis. Frankrijk tegen Duitsland, koningen tegen steden. Waar het om ging was om macht te concentreren. Dit werd zo ver doorge voerd dat er ook strategische huwelijken werden voltrokken. Men keek over heel CLGE-president Pilot en secretaris-generaal CLGE Michelle Camilleri op 5 maart (www.fig.net) Europa en had dus behoefte aan kaarten. Prof. dr. Philippe De Mayer vertaalde deze geschiedenis naar het leven van Mercator: Mercator, zijn leven, zijn werk. Mercator, geboren op 5 maart 1512 in Ruppelmonde. Voor landmeters is speciaal te noemen zijn Flandriae Description, een kaart uit 1540 die voor die tijd een ongekende nauw keurigheid bezat. Geen schets maar op schaal. Er werden in die tijd geen atlassen uitgegeven, alle bladen op eenzelfde formaat, maar mapbooks. Losse verzame lingen kaarten op verschillende formaten bij elkaar uitgebracht. Dr. Dipl. Ing. Jens Riecken sloot dit deel af met Mercator en de huidige uitdagingen voor de Europese landmeter. Data is nu geïntegreerd in applicaties en geen doel meer op zich. Opvallende uitspraak: "coordinates are fixed" is vaak gehoord. Zijn antwoord daarop: no they aren't. Hiermee gaf spreker aan dat het publiek in de huidige mobile devices de coördi naat als absoluut punt aannemen. En dat er daarmee geen ruimte meer is in de interpretatie van metingen. Na 18 uur sloot Jean-Yves Pirlot de bijeen komst met de oproep om in de verschil lende landen dit jaar uitgebreid aandacht te besteden aan Mercator. Bij ons uiter aard bekend van zijn projectie. Mercator paste als eerste projectie zonder hoek- vervorming toe. Het is onmogelijk om het bolvormige oppervlak van de aarde op een plat vlak af te beelden, te projecteren, zonder dat er vervormingen optreden. Op vier manieren kan het kaartbeeld ver vormd zijn: wat betreft oppervlakte, vorm, hoek en afstand. Een kaart in een plat vlak kan slechts één van deze eigenschappen tegelijk correct afbeelden. Als bijvoor beeld een kaart oppervlaktegetrouw is, betekent dit dat alle oppervlakten op de kaart dezelfde verhouding hebben met de werkelijkheid. De vormen en afstanden kunnen dan niet overeenkom stig de werkelijkheid zijn. De kadastrale kaart is hier een voorbeeld van. Mercator wilde zijn kaart geschikt maken voor de zeevaart. Het was daarom belangrijk dat de kompasrichtingen op de kaart met de werkelijkheid overeenstemden, er moest dus gebruikgemaakt worden van een hoekgetrouwe projectie. Het grootste nadeel van zo'n projectie is dat er naar de polen toe enorme vergrotingen optreden. Hoe dichter je bij de polen komt, hoe groter de schaal. De polen zelf kunnen niet eens worden afgebeeld. Het beoogde praktische voordeel van deze projectie heeft er toe geleid dat die steeds meer werd toegepast. De projectie wordt naar hem de Mercatorprojectie genoemd. Klaas van der Hoek 14 Geo-lnfo 2012-7

Geo-Info | 2012 | | pagina 16