"De boer, zijn grond en het Kadaster" in WOII Be boer, jijn gronti en fjet &abaster "In de wachtkamer van het Provinciehuis te Assen hangen enige kaarten van Drenthe. Op de oudste, (ik citeer uit het hoofd), die van 1850, staat het toenmalig wegennet; slechts weinige strepen de voornaamste plaatsen verbindend. De tweede, 1880, heeft er iets meer. Dan 1900,1920,1940; een druk lijnenspel. Het is aardig daarnaar te kijken, de ontwikkeling te zien." Weg langs Kadaster Geen goedgeteekende kaart aan boerenmuur" Adri den Boer, redacteur Zo startte de oud-Bewaarder der Hypothe ken en van het Kadaster mr. J. Best in Sibbe, maandblad van het Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde van 15 juli 1944 zijn niet- geïllustreerde artikel 'De boer, zijn grond en het Kadaster'(pagina's 258 en 259)- Zijn pleidooi daarin voor kadastrale boer derijen kaarten paste in de NSB-ideologie van bloed en bodem, als intussen Drents burgemeester kende hij het provinciehuis goed. (Er huisde sinds 1940 geen Commis saris der Koningin meer in, maar ook weer niet een 'des Führers', als overall afficheerde deze leider zich als de Commissaris der Provincie.) Best werd in 1912 aspirant landmeter van het Kadaster, in 1916 landmeter en hij behaalde zijn doctoraal Nederlands Recht in 1927. In nummer 2010-4 van het tijdschrift De Hollandse Cirkel schreef Zacharias Klaasseal kort over Best in zijn artikel 'Wel en wee van Kadaster-landmeters': 'Landmeter J. Best werd in 1929 bewaarder. In de Tweede Wereldoorlog werd hij burgemeester van Emmen. Per 31-8-1943 werd hij ontslagen met verval van alle rechten. In 1948 werd hij gezuiverd door de Zuiveringscommis sie; naar ik hoop van alle blaam, maar het register zwijgt daarover.' Een voetnoot daarbij was: 'Mr. J. Best was burgemeester van 1943-1945- 'De doopsgezinde Best komt uitzijn redevoeringen en brieven naar voren als een nationaal-socialistische idealist, die het beste met Emmen voor had', aldus www.historisch-emmen.nl.'Dat Best na zijn benoeming door de Rijkscommissaris op 23 augustus 1943 nog in 1944 als burge meester over het Kadaster schreef, en zelfs een request met een volkse taakuitbreiding indiende, kwam nog niet aan de orde. Van na de gloriejaren van Best bevat het Gemeentearchief Emmen een fraaie affiche van een vroege city-marketing: "Emmen. Een dorp dat een 'Amerikaanse' vlucht neemt". Dit drukwerk prijkt zelfs op www.historisch-emmen.nl. In Sibbe van 1944 schreef Best juist: 'Alleen het moderne, het Amerikanisme, stelt er geen prijs op te weten hoe het vroeger was. Helaas, ik kwam op vele boerderijen, erf goederen soms van geslacht op geslacht, maar nergens vond ik een mooie prent of goedgeteekende kaart tegen de muur, waarop den boerderij in zijn ontstaan was weergegeven. Zijn onze boeren dan Amerikanen in hun hart? Gelukkig niet! Maar steedsche, moderne, vooral moderne wancultuur heeft den goeden smaak ook Afb. 7 Installatie van mr. Best door de Commis saris van Drenthe in 1943. Deze dr. Bouma was zijn voorganger als burgemeester van Emmen en verschoot in 1941 van ARP- in NSB-kleur (GemeenteArchief Emmen). bij vele boeren bedorven. En de Over heid, zelve "modern", trok zich daar niets van aan. Naar mijn overtuiging behoeft men slechts weinig woorden te spreken, behoeft de Overheid slechts weinig te doen, en terstond zal de overgroote meerderheid der boeren met groote belangstelling luisteren en volgen, wan- In de 'Wachtkamer van het Provinciehuis te AsSen hangen «enige kaarten van Drenthe. Ze sijn even groot «i> op dezelfde wij^e Ingelijst Op de oudste, {ik citeer uit het hoofd), die van 1850, staat het toenmalig wegennet, slechts weinige strepen de voornaamste plaatsen verbindend. Dé tweede, 1880. heeft ct icta meer. Dan 1400, 1920, 1440, een druk IIJnenspeL Het ia aardig daarnaar te kijken, de tmtwikleding te aicn. Afb. 3 De kop van het Sibbe-artikel van 1944 in het toen als nationaal-socialistisch geziene gothische lettertype (www.kranten.kb.nl). 20 Geo-Info 2012-7

Geo-Info | 2012 | | pagina 22