Kameraad Best op nl.wikipedia.org Request aan s-g Financiën Concept van boerderijenkaart Nationaal-socialistische uitgaven Johannes Best ('s-Hertogenbosch, i augustus 1893 - was hypotheekbewaarder en (waarnemend) burgemeester van Hengelo en Emmen. Best werd in augustus 1893 te 's-Hertogenbosch geboren als zoon van de tekenaar Abraham Best en van Anna Elizabeth Becker. Best werkte na zijn schoolperiode als landmeter bij het Kadaster. Na zijn studie rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit Leiden werd hij bewaarder der hypotheken in Almelo. Op 22 juni 1943 werd Best aangesteld als waarnemend burgemeester van de gemeente Hengelo. Hij verving waarnemend burgemeester namens de NSB G. Nijk. Op 9 september 1943 werd werktuigkundig ingenieur Johan Groneman namens de NSB bevestigd tot nieuwe burgemeester van Hengelo. (Dagblad van het Oosten: Almelo's Dagblad, 22 juni 1943 met de zinsnede: 'Zolang mr. Best als waarnemend burgemeester van Hengelo optreedt heeft hij verlof uit zijn functie als hypotheekbewaarder.') Op dat moment was Best namens de NSB al bevestigd als burgemeester van Emmen. Hij verving daar Jan Liebe Bouma, die Commissaris der Provincie Drenthe werd.Tijdens zijn periode als burgemeester was Best onder meer initiator van een plan om een scheeps vaartkanaal tussen Delfzijl en Twente te realiseren. Na de oorlog werd dit plan echter nooit uitgevoerd. In april 1945 nam toenmalig wethouder Roelof Zegering Hadders Bests taak over als waarnemend burgemeester. Best werd op grond van het Zuiveringsbesluit ontslagen als burgemeester van Emmen. Best werd in 1948 door het bijzonder gerechtshof te Assen veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf (Nieuwe Leidsche Courant d.d. 24 juni 1948). Best was tweemaal gehuwd. In 1919 trouwde hij te Den Helder met Maria Wielicke Suzanna Baert. Na haar overlijden hertrouwde hij in 1927 in Leiden met G. Reimeringer. Best plaatste vervolgens een door hem geschreven request aan de secretaris generaal van het departement van Financiën, waar het Kadaster toen deel van uitmaakte. Hij stelde daarin dat vele boeren hun geschiedenis wilden gaan schrijven ter verhoging van de waarde van de boerenstand. Ook wist hij "dat de vorm, waarin deze hulp tot nu toe mogelijk, het verstrekken van eenvoudige extracten plan en legger, niet geschikt is voor het beoogde cultureele doel". Ook de tarieven daarvoor vond Best een belet sel. Tenslotte verzocht hij "vast te willen doen stellen vorm en inhoud van een afzonderlijke soort door het Kadaster af te geven boerderijenkaart en geschiedkundige inlichtingen"tegen een passend tarief! Boerenleiders en anderen werd om steun gevraagd. De actuele kadastrale kaart zou volgens Best een goed uitgangspunt voor de gewenste boerderijenkaart zijn. In lichtgrijs zou daar bovendien op moeten worden aangegeven wat vervallen was aan gebou wen en grenzen (en het kadastraal archief nog bezat). Naast 'koude perceelnum mers' hoorden ook perceelnamen er op thuis. "Topografische opwerking mag niet ontbreken. Een lijst vermeldend in welk jaar de akkers verworven werden evenmin. Flinke ruimte moet gereserveerd worden voor een teekenaar of calligraaf die later, naar eigen smaak, emblemen, wapens, huismerken, namen, landschap en huis, erbij kan teekenen. Aldus wordt daarmee Afb. 2 Landmeter en Bewaarder Best werd geen kleurloze burgemeester (GemeenteArchief Emmen). neer de weg getoond wordt om wegwijs te worden in de geschiedenis van geslacht en hoeve. Deze weg gaat voor hen: langs het kadaster." Het maandblad Sibbe, van 1941-1944 uitgegeven door Liebaert in Den Haag, resp. Amsterdam, is in te zien bij de Koninklijke Bibliotheek en digitaal beschikbaar op www.kranten.kb.nl. Voor wel elke pagina daarvan moet men op de site bij de wens tot raadplegen aangeven te verklaren kennis te hebben genomen van het feit dat het een nationaal-socialistische uitgave betreft. Het vervolgens ook telkenmale moeten kiezen voor "ga door" of "ga terug" bij paginanavigatie binnen een artikel, ook bij terugbladeren naar wat men al las, beperkt de digitale toe gankelijkheid irritant. Gezien de inhoud van sommige niet-nationaalsocialistische boeken en vergeleken met die van een blad als Sibbe (dus ook analoog in te zien en soms legaal antiquarisch te koop) lijkt dit overdreven, al maakt het een mens wel nieuwsgierig.... De Zwarte Soldaat: blad voor de WA, is op dezelfde condities te raadplegen op www.kranten.kb.nl. De editie van 23 december 1943 maakt gewag van de presentie van Kameraad Best, burgemeester van Emmen, bij het Midwinterfeest daar met herdenking van de gevallenen aan het Oostfront. Het eveneens nationaal-socialistische tijdschrift Volken Bodem van de gelijknamige uitgeverij - waar Best dus in schreef over het Kadaster van 1811 - staat nog niet op de genoemde website. Zie voor meer over deze drie bladen uit WOU: Adriaan Venema, Schrijvers, uitgevers hun collaboratie. Deel 4- Uitgevers en boek handelaren, Amsterdam 1992. Geo-lnfo 2012-7 21

Geo-Info | 2012 | | pagina 23