Weer een Amsterdamse 'stippenkaart' Opengescheurde archiefdoos Slot NSB-request voor boerderijenkaart voltooid een waardig en mooi geheel, een boerenwapenschild, dat ik later in menig huis hoop te zien", aldus Best. Er lijkt niet één zo'n boerderijenkaart gemaakt.... Vervolgens zou men ten tweeden male naar het Kadaster moeten gaan voor de geschiedkundige inlichtingen inclusief kopieën. Verwees Best eerst naar het kadastrale geboortejaar 1832 "voor de sibbe die meer dan too jaar daar gewerkt heeft en geleefd", hij verwees ook naar het Franse kadaster van 1811. Die passage kreeg een informatieve voetnoot: "Men zie daarvoor mijn artikel in:"Volk en Bodem", 3e jaargang no 5." (Dat valt niet meer mee.) Best besluit zijn artikel met deze regels: "En daarvoor? Ook daar zijn nog mogelijkhe den. Maar daarover heden niet. Laat thans slechts bij iederen boer het bewustzijn levend geworden zijn: In het Kadaster ligt voor mij gereed de geschiedenis van mijn boerderij en van mijn sibbe. Gij behoeft er slechts om te vragen." De Germaanse term sibbe duidt trouwens op een groep van verwanten die een gemeenschap vormen. Wie uit eigen sibbe nog een exemplaar van genoemd nummer van Volken Bodem mocht hebben mag reageren! Het blad had met 3000 exemplaren zelfs een iets grotere oplaag dan Geo-lnfo nu nog.... f In Geo-lnfo 2012-4 is een 'stippenkaart'van de verspreiding van Joden in Amsterdam uit 1941 gepubliceerd. Op 26 juni 2012 werd er weer zo'n type kaart van Amsterdam gepubliceerd, maar nu van de verspreiding van slavenhandelaren in 1863. Bij de afschaf fing van de slavernij in 1863 kregen de eigenaren van 'tot slaaf gemaakten', zowel eigenaren of aandeelhouders van plantages als eigenaren van particuliere slaven, in Suriname en de Antillen een vergoeding: financiële compensatie. De meeste eigenaren woonden in Paramaribo of de Antillen, een deel woonde in Nederland. Op deze kaart staan de adressen van de eigenaren die in die tijd (1853-1863) in Amsterdam woonden. Elk adres heeft een link naar informatie in het Nationaal Archief. De huisnum mering is de meest recente (1875). De kaart is gebaseerd op onderzoekin het Nationaal Archief en het Stadsarchief Amster dam, door studenten Geschiedenis van de Vrije Universiteit onder leiding van dr. D.G. Hondius. (https://maps.google.nl/maps) Het oorlogsmonument aan het Kerkpad in Emmen: de opengescheurde archief doos staat symbool voor het feit dat er in archieven nog vele stukken bewaard zijn gebleven die herinneren aan de Tweede Wereldoorlog. De kunstenaar Kees van Renssen wilde deze stukken aan de vergetelheid ontrukken. (www.4en5mei.nl) utefdam 22 Geo-lnfo 2012-7

Geo-Info | 2012 | | pagina 24