Verleden en toekomst, de kaart verklaart Column ir. Arie J. Duindam Het vakgebied van de geo-informatie levert regelmatig fraaie non-fictie op, liefst voorzien van een harde kaft en prachtige full-colour kaarten. Deze publicaties vallen de kaartenliefhebber meteen op, in de ramsj. Soms ontdek je echter werken die van buitenaf niet als zodanig herkenbaar zijn, maar die een grote en dus ook onverwachte geografische component hebben. Ik wil er op deze plek graag twee onder de aandacht brengen die merkwaardig congruent zijn, omdat beide auteurs op basis van de meest eenvoudige kaartbeelden verstrekkende conclusies trekken. Allereerst The Next wo Years (2009) van George Friedman, een Amerikaans politicoloog die probeert te voorspellen wat de belangrijkste wereldgeschiedenis gaat worden in de komende eeuw. Het aardige van dit boek is de methodiek, die zich laat samenvatten als geopolitieke analyse. Friedman voert 28 kaarten op in zijn boek, die in combinatie met eenvoudige demogra fische gegevens een basis vormen voor het merendeel van zijn voorspellingen. Deze kaarten hebben allen een zeer sober karakter in zwart-wit, maar maken precies duidelijk waar het om gaat. Friedman voorspelt tegen de huidige trend in dat de eenentwintigste eeuw niet gedomineerd zal worden door China, maar door de Verenigde Staten, vanwege de unieke ligging van de VS aan twee oceanen en de vrijwel volledige hegemonie op het gehele Noord-Amerikaanse continent. Voor China worden juist grote interne spanningen voorspeld op basis van een zeer eenvoudige kaart waarop slechts is aangegeven dat het gehele land met uitzondering van een gebied langs de kust feitelijk ondoordringbaar terrein is, met alle ongelijkheid tussen kust en achterland als gevolg. Ondanks dat een aantal van zijn voorspel lingen erg chauvinistisch of futuristisch aandoen, is het kijken naar kaarten en het volgen van de redeneringen door de bril van de macht interessant en lezenswaardig. Jared Diamond kijkt in het al wat oudere Guns, Germs and Steel (1997) juist naar het verleden, vanaf het ontstaan van de landbouw in het vruchtbare gebied van Mesopotamië, zo'n 13.000 jaar geleden. De centrale vraag in dit boek is: wat is de oorsprong van de huidige ongelijkheid in de wereld? De con clusie wordt meteen al gegeven in de proloog: de geschiedenis is verschillend verlopen voor verschillende volkeren vanwege verschillen in leefomgeving, niet vanwege biologische of genetische verschillen tussen de volkeren zelf. Het boek is geschreven in een nogal gezwollen stijl. Zo claimt de auteur dat een brede synthese van de centrale vraag alleen gegeven kan worden door iemand die op z'n minst verstand moet hebben van geschiedenis, genetica, moleculaire biologie, biologische geografie, gedragsecologie, epidemiologie, taalkunde, archeolo gie en politiek; precies de combinatie van kennis en ervaring die de auteur zelf bezit. Het boek is onder andere bekroond met een Pulitzer prijs en is ondanks de stijl een echte aanrader, vanwege de eenvoudige maar verstrekkende geografische observaties. Diamond is sinds 2004 hoogleraar geografie aan de UCLA. Aan deze stand verplicht is het boek voorzien van 21 kaarten. Deze lijken qua stijl erg op de kaarten bij Friedman, alsof die gedacht heeft: zo wil ik het ook! De sobere zwart-wit kaarten maken wederom precies duidelijk waar het om gaat. Zo is er een wereldkaartje waarop de primaire assen van de drie hoofd continenten Eurazië, Amerika en Afrika te zien zijn. De as van Eurazië is in oost-westrichting, Afrika en Amerika hebben een ligging in noord-zuidrichting. Dit eenvoudige kaartje leidt tot twee zeer brede inzichten. Ten eerste dat Eurazië groter is dan Afrika en Amerika, waardoor er een grotere ecologische variatie is en er derhalve meer dier- en plantensoorten voorhanden zijn die voor domesticatie in aanmerking kwamen. Hierdoor kwam de landbouw veel sneller op gang dan in de andere continenten. De assen verklaren vervolgens dat in Eurazië een veel snellere verspreiding mogelijk was van gewassen en culturen dan op de andere continenten, omdat er door de oost-westligging minder klimaatverschillen overwonnen hoefden te worden. Door de domesticatie van soorten en de bijbehorende landbouw die daaruit ontstond, konden Europese culturen zich meer speci aliseren; niet iedereen was meer noodzakelijkerwijs met het vergaren van voedsel belast en anderen konden, kort door de bocht, wapens gaan maken. Verder waren Euraziërs door de landbouw na verloop van tijd resistent voor veel dierbacteriën, wat bijvoorbeeld in Zuid-Amerika door de afwezigheid van land bouw niet het geval was. Deze combinatie van factoren leidde tot de overwinning van Pizarro in 1532 die met 168 Spanjaarden een leger van naar schatting 80.000 Inca's overwon op hun eigen grondgebied, door de inzet van stalen helmen, geweren, paarden en veelal dodelijke bacteriën. Dit alles dus uiteindelijk door de ligging van de continenten, op basis waarvan Friedman juist de toekomst in probeert te voorspellen. ir. Arie J. Duindam, Jared Diamond (1997); Guns, Germs and Steel, A Short History of Everbody for the Last 73,000 Years; ISBN 9780099302780. George Friedman (2009); The Next too Years, A Forecast For The 2iSt Century; ISBN 9780767923057. Geo-lnfo 2012-7 23

Geo-Info | 2012 | | pagina 25